Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Budúce generácie môžu hladovať v dôsledku súčasnej nadmernej intenzifikácii poľnohospodárstva

Organizácia Spojených národov varuje, že budúcim generáciám na planéte hrozí hlad a smäd v dôsledku desaťročí rýchleho rozvoja, ktoré priviedli prírodu do kritického bodu.

Podľa najrozsiahlejšieho prieskumu o stave prírody vo svete, ktorý sa doteraz uskutočnil, nadmerný rozvoj a zintenzívnenie poľnohospodárskych oblasti priviedli k tomu, že prírodný svet čelí bezprecedentnej hrozbe vyhynutia milióna rastlinných a živočíšnych druhov, z ktorých mnohé vyhynú v najbližších desaťročiach.

V dôsledku toho budúce generácie budú čeliť vážnemu nedostatku potravín a vody, pokiaľ neprijmú naliehavé opatrenia na zabránenie úhynu rastlín, hmyzu, rýb a iných druhov, na ktorých ľudstvo závisí vo forme potravín, opeľovania, čistej vody a odolnosti voči zmene klímy.

Podľa Svetového fondu na ochranu prírody (WWF) správa ukázala „desivý obraz zničeného sveta“ a ukázala, že ľudia „ničia“ svoj vlastný domov.

Profesorka Sandra Diazová, jedna z vedúcich výskumníčok, ktorá sa podieľala na príprave správy OSN na Národnej univerzite v Cordobe v Argentíne, povedala: „Najdôležitejší systém podpory života pre ľudstvo je veľký dar prírody. Ale ona je na pokraji zničenia.“

Správa, ktorá obsahuje 1800 strán, ukazuje, že od roku 1900 sa populácia hlavných pôvodných druhov žijúcich na pevnine znížila najmenej o jednu pätinu vo väčšine hlavných biotopov na celom svete v dôsledku klimatických zmien, rozvoja miest, znečistenia ovzdušia a množstva plastového odpadu. A tiež intenzifikácia poľnohospodárstva prináša takmer všade negatívne dôsledky pre rastliny a zvieratá.

Približne 10 percent druhov hmyzu na svete a viac ako tretina morských cicavcov je ohrozených v dôsledku otepľovania a znečistenia oceánov. Zároveň podľa správy, na ktorej spolupracovalo viac ako 500 vedcov z 50 krajín, zmizlo od začiatku 16. storočia najmenej 680 druhov stavovcov z povrchu planéty.

Okrem toho bude pokračovať rekordný pokles počtu druhov, ak svetoví lídri neprijmú naliehavé opatrenia na boj proti klimatickým zmenám, znečisteniu a zintenzívneniu využívania pôdy.

V správe sa uvádza, že od roku 1992 sa vo svete počet ľudí klasifikovaných ako mestské obyvateľstvo viac ako zdvojnásobil, zatiaľ čo tri štvrtiny pôdy a dve tretiny oceánov na našej planéte boli „výrazne zmenené“ v dôsledku činnosti človeka.

Viac ako tretina pevninskej pôdy na svete a takmer 75 % sladkovodných zdrojov sa v súčasnosti využíva na pestovanie plodín a chov hospodárskych zvierat.

Aj keď je situácia akútna, je ešte čas konať a vyhnúť sa najhorším dôsledkom, ale to si bude vyžadovať okamžitý a dôkladný prístup k zmene spôsobu podnikania na všetkých úrovniach spoločnosti. Podľa expertov zapojených do kampane, správa zdôrazňuje potrebu okamžitých rozhodných krokov na záchranu planéty.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie