Slovania považovali v minulosti konopu za rastlinu s mnohými magickými vlastnosťami a účinkami. Aby mali novomanželia deti a nevesta ľahký pôrod, tak si nevesta kládla za pás – opasok konopné semená, ktoré počas svadobných obradov sypala na podlahu. Konopnými semenami tiež napríklad v Rusku posýpali mladomanželov na svadbe.
Na Morave a Slovensku existoval zvyk chrániť mladých od kliatby a urieknutia tým, že im nasypali do obuvi konopné semená, alebo sa opásali steblami konope priamo na telo. V Bulharsku kládli okolo nevesty steblá konope, ktoré podpálili. Na slovensko-moravskom pohraničí nevesta po príchode do nového domu rozhadzovala konopné semená po izbách, aby vyhnala z domu zlých duchov.
Na každej tradícií zväčša býva niečo pravdivé a výnimočné vlastnosti konope sa potvrdzujú aj dnes. Jedným z dôležitých objavov posledných rokov je schopnosť konopnej tkaniny zabíjať povrchové baktérie, pritom bavlna, polyester a polyetylén umožňujú baktériám zostávať na povrchu tkaniny ešte jeden mesiac.
Stafylokok sa prenáša priamym kontaktom, alebo dotykom kontaminovaných osobných hygienických prostriedkov ako je aj obuv, oblečenie. Pritom stafylokok rezistentný voči antibiotikám je hlavnou príčinou infekcií, od ktorých mnohí zomierajú.
Tkaniny z konope môžu nahradiť celý rad preventívnych opatrení vykonávaných v zdravotníckych zariadeniach. Technologické vylepšenie využívania konopy v priemysle sa začalo v 90-tych rokoch 20. storočia, keď sa na túto tému začali výskumy v Číne. Okrem vlastnosti konopy eliminovať stafylokoka sa v ďalších testoch zistilo, že konopné tkaniny majú zvýšenú odolnosť proti ultrafialovému a infračervenému žiareniu.
Konopnú tkaninu testovali na dvoch kmeňoch baktérií: Zlatého stafylokoka (Staphylococcus Aureus) a baktérie pneumónii (Klebsiella Pneumoniae). Boli testované tkaniny so zmesou konope 60 % a viskózového hodvábu 40 %. Výskum ukázal, že na takejto tkanine hynie 98,5 % stafylokokových baktérií a 65,1 % baktérií pneumónie. Tieto výskumy ukázali jedinečné baktericídne schopnosti konopného tkaniva a jeho prínos na zníženie šírenia chorôb.
Je obzvlášť dôležité používať konopné tkaniny v zdravotníckych zariadeniach aj v každodennom živote v domácnosti. Naši predkovia používali konopné tkaniny na každodenné nosenie, ako aj posteľnú bielizeň. Keby to bolo možné otestovať, tak by možno nebolo žiadnym prekvapením, že máme v súčasnosti na sebe aj v domácnosti oveľa viac baktérií, ako mali naši predkovia…
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info