Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Antibiotiká spomaľujú rast chlapcov

Vedci zistili, že podávanie antibiotík chlapcom počas prvých týždňov života brzdí ich rast. Je to spôsobené tým, že antibiotiká ovplyvňujú črevnú mikroflóru detí. Tento účinok však nebol zaznamenaný u dievčat.

Niektorým deťom sa predpisujú antibiotiká na liečbu bakteriálnych infekcií a na prevenciu sepsy. Tím vedcov z Nemecka, Izraela a Fínska po prvýkrát skúmal dlhodobé účinky antibiotík u novorodencov do dvoch týždňov od narodenia.

Vedci zhromaždili údaje o výške, hmotnosti, type pôrodu a prítomnosti bakteriálnych infekcií u 12 422 detí vo veku od 0 do 6 rokov, ktoré sa narodili v rokoch 2008 až 2010 vo fínskej fakultnej nemocnici v Turku. Z toho 1151 dojčiat dostávalo antibiotiká počas prvých 14 dní života, pretože lekári mali podozrenie na bakteriálnu infekciu: v skutočnosti bola infekcia následne zistená u 638 detí, zvyšku detí boli antibiotiká zrušené po vylúčení diagnózy. Výsledky práce boli publikované v časopise Nature Communications.

Štúdia zistila, že deti, ktoré užívali antibiotiká, boli počas prvých šiestich rokov života nižšie vo výške a hmotnosti ako iné deti. Tento efekt bol súčasne pozorovaný iba u chlapcov – miera rastu dievčat zostávala nezmenená.

Vedci predpokladajú, že spomalený rast je spôsobený tým, že antibiotiká spôsobujú dlhodobé zmeny v črevnom mikrobiome detí. Koniec koncov, baktérie v črevách pomáhajú tráviť jedlo, trénovať imunitu a chrániť pred škodlivými cudzími baktériami. A keď lekári používajú antibiotiká, ničia nielen škodlivé baktérie, ale aj prospešné.

Na overenie tejto myšlienky tím implantoval mikróby z výkalov detí, ktorým podávali a nepodávali antibiotiká, myšiam. Následne pozorovali rovnaké výsledky: samce hlodavcov kŕmených mikrobiotami od detí liečených antibiotikami boli oveľa menšie. „Takto sme prvýkrát ukázali, že vplyv antibiotík v prvých dňoch života má dlhodobé následky,“ uviedol Samuli Rautava, autor štúdie.

Stále sa vyjasňuje, prečo tento efekt účinkuje iba u mužov. Martin Blazer z Rutgers University v New Jersey naznačuje, že to môže byť spôsobené rodovými rozdielmi v expresii črevných génov – u chlapcov a dievčat existujú genetické rozdiely v čreve už dva dni po narodení.

Je potrebné preskúmať dlhodobé účinky antibiotík. Rautava však tvrdí, že netreba zabúdať, že lieky sú potrebné na prevenciu závažných bakteriálnych infekcií u detí.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie