Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Ako si vypestovať na svojom pozemku huby kuriatka jedlé

grib_lisi4ka_1Kuriatka sú jedny z mála húb, ktoré takmer nikdy nebývajú červivé. Žiarivo žlté kuriatka sú v lese vidieť už z diaľky aj vďaka tomu, že zvyčajne rastú v skupinách. Okrem gurmánskych kvalít sú kuriatka jedlé cenné aj tým, že obsahujú celý rad dôležitých vitamínov a stopových prvkov.

Pestovanie kuriatok sa riadi všeobecnými pravidlami dodržiavanými pri množení mykorhíznych húb. Naočkovanie huby k stromu – partnerovi je možné pomocou častí plodníc, výluhu spór, kompostu a hubovej sadby a tiež pomocou použitia takzvanej lesnej pôdy.

Lesná pôda predstavuje podstielku z lesa z vrchnej humusotvornej vrstvy, to znamená, z prostredia, ktoré obývajú mykorhízne huby. Prevažná časť tejto pôdy obsahuje organické látky (rastlinné zvyšky v rôznom štádiu rozkladu) a je bohatá na rôzne kyseliny, enzýmy, vitamíny a rastové látky. Do tejto lesnej pôdy smerujú mnohopočetné aktívne ukončenia koreňov, s väčšinou ktorých vytvárajú huby aktívne spojenie.

V tejto vrstve sú bohato sústredené aj voľne žijúce hýfy (hubové vlákna) mykorhíznych húb. Pri odobraní a aplikácii zostáva lesná pôda kúskom prírodného prostredia húb so zachovaním všetkých výhod hubami osídleného prostredia. Preto aj očkovanie húb na novom mieste bude prebiehať v dostatočnom komforte.

Aby sadbový materiál dostatočne spĺňal štandardy, tak sa používa vrchná vrstva napoly rozloženej podstielky a nižšia 12 – 15 cm vrstva minerálnej pôdy. Založiť plantáž kuriatok jedlých je možné na pozemku pod dospelými stromami. Pri tom je dôležité, aby pôda pochádzala z najbližšieho možného lesa.

V lese sa nájde miesto, kde rastú kuriatka jedlé. Chýbajúce plodnice húb nemusia hneď znamenať absenciu húb na tomto mieste, pretože okrem nedostatku vlahy to môže byť z rôznych iných dôvodov. Pozornosť by sa mala venovať tomu, že je to práve to miesto, kde sme videli kuriatka v minulosti.

Mycélium huby vo vrstve pôdy spravidla nemá problém existovať aj bez plodníc a výborne sa mu darí pod ochranou pôdy, pred problémami z vonku. Prednosť pri odbere pôdy by mala mať pred trávou pokrytou pôdou čistá rozkladajúca sa lesná podstielka.

Cantharellus-1

Pôda by sa mala odoberať spod dospelých stromov, ale nie z vysychajúcich alebo suchých. Odoberať sa doporučuje najlepšie spod takého druhu, ktorý bude použitý aj na očkovanie. Najlepšie obdobie na vykonávanie týchto prác je koniec leta – začiatok jari. Na mieste výskytu húb sa vykope vrstva pôdy s rozmermi 20 x 20 cm, alebo 30 x 30 cm v hrúbke 15 cm. Vrstva sa rozdelí na 5 – 10 častí.

Hneď po zbere sa lesná pôda bezprostredne neočkuje hubami, pretože najprv musí prejsť fázou prípravy. Podstatou prípravy je posilnenie kvalít vhodných na rozvoj sadby. Kvôli tomu sa pôda uloží do nejakej nádoby alebo vreca s voľným prístupom vzduchu a skladuje sa v chlade, napríklad v pivnici alebo v suteréne, až do doby aplikácie sadby v budúcom roku.

6c043ae576b2edcf78d3Za pomerne dlhú dobu skladovania sa pôda viac alebo menej vysuší. Konkurenčné a škodlivé mikroorganizmy zahynú, ale samotné mycélium huby neutrpí, pretože prežije aj oveľa väčšie suchá, niekedy zníženie vlhkosti až na 10 %. Okrem toho, striedanie teploty a vlhkosti počas dlhého obdobia skladovania spôsobí otužovanie hubových buniek. V dôsledku toho sa posilnia ich adaptačné schopnosti. Týmto spôsobom sa intenzita vytvárania spojenia húb s koreňmi stromu v starej lesnej pôde zvyšuje oproti použitiu čerstvej lesnej pôdy.

Avšak doba skladovania je obmedzená na maximálne 15 mesiacov. Po tejto dobe dochádza k poklesu životaschopnosti húb nachádzajúcich sa v pôde, a tým k strate aktívnych vlastností sadby.

Výsev – očkovanie sadby kuriatok sa zvyčajne vykonáva koncom júna. V blízkosti stromu sa vykopú 3 jamky s priemerom 10 cm a s hĺbkou 20 cm do kruhu okolo seba. Jamky sa naplnia po okraj pripravenou lesnou pôdou aj so sadbou húb a do každej jamky sa pomaly naleje 1 liter vody. Okolo jamôk sa pôda zavlaží dostatočným množstvom vody. Naočkované jamky sa zakryjú vrstvou machu alebo listov. Pokiaľ po výseve bude prevládať suché počasie, je potrebné pravidelné zavlažovať miesto výsevu. Na každý strom je potrebné počítať s 3 vedrami vody týždenne. Kuriatka jedlé začínajú vytvárať plodnice rok po výseve, ale je možné aj skoršie objavenie húb pri teplých dažďoch koncom mája – začiatkom júna.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie