Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

6 500 rokov starý artefakt – staroveká technológia alebo niečo viac?

V Starom meste Anuradhapura (severozápadná časť ostrova Srí Lanka), pozdĺž pobrežia umelého jazera Tissa, sa nachádzajú Kráľovské záhrady Tissa, v ktorých sa dodnes zachovali ruiny zábavných pavilónov. Hlavná turistická trasa v záhrade je rovná, pozdĺž brehu (hrádze) jazera. Pozdĺž trasy sa nachádzajú aj všetky budovy. Záhrada nie je dobre udržiavaná, takže nie je medzi turistami obzvlášť obľúbená, ale na jej území sa nachádza jedno miesto, ktorého tajomstvo zatiaľ ešte nebolo odhalené. Sakvala Chakraya je skalná maľba pravidelného tvaru, ktorá skôr pripomína určitý diagram v tvare kruhu so špeciálnymi označeniami. Existujú hypotézy, predpoklady a rôzne špekulácie o tom, čo by to mohlo byť, ale zatiaľ v tejto veci neexistuje konsenzus.

A predsa, či je Sakvala Chakraya portál v čase, hviezdna brána, kľúčový článok v akomsi neviditeľnom a nevedomom reťazci interakcií mimozemských civilizácií alebo niečo iné, môžeme len hádať. V tomto ohľade za najpopulárnejší uhol pohľadu, dokonca hypotézu, možno považovať článok Vladimíra Kovaleva, ktorý uvádza odvážne predpoklady, analýzy a závery o tomto artefakte. Oboznámime sa s jeho závermi:

Sakwala Chakraya je s najväčšou pravdepodobnosťou technický diagram, akýsi kľúč vysvetľujúci princípy konštrukcie globálneho infrazvukového vysielacieho systému prehistorickej civilizácie, jeho štruktúru, hlavné prvky, princíp fungovania a účel. Dá sa tiež predpokladať, že vysielania tohto systému boli určené okrem iného pre nejakých neidentifikovaných obyvateľov podmorského sveta. Existujú títo podmorskí obyvatelia dnes – to je otázka!

Sakwala Chakraya, podobne ako iné archeologické poklady Srí Lanky, úzko súvisí s inými ťažko vysvetliteľnými príkladmi megalitickej kultúry a inými artefaktmi roztrúsenými po celej Zemi. To nám umožňuje predpokladať, že skutočne máme do činenia s odkazom veľkej prehistorickej civilizácie, ktorá sa nachádzala na rôznych kontinentoch. Táto prehistorická civilizácia mala hlboké znalosti teórie vlnových procesov a prenosu energie, akustiky, jej predstavitelia chápali, čo je vlnový odpor, poznali možnosti ultrazvuku, poznali teóriu antén (vibrátorov), dokázali zostrojiť komplexné generátory ultrazvukových vibrácií s kapacitou miliónov wattov, fungujúce na prirodzenej energii prúdenia vzduchu. Ich vysielače a prijímače mali všetky moderné analógy rádiových vysielacích zariadení – vibrátor, reflektor, riaditeľ, rezonátor, reflektor, páskovú oneskorovaciu linku, vlnovod atď. S pomocou týchto zariadení mohli prenášať, skladať, rozkladať a synchronizovať informácie.

Vedeli, že Zem je rotujúce teleso a na zvýšenie výkonu svojich vysielačov využívali Coriolisov jav. V tomto ich civilizácia prekonala našu súčasnú. My, s našimi pokročilými technológiami, sme nedokázali vytvoriť nič ako veľké pyramídy na náhornej plošine v Gíze, megawattové zariadenia fungujúce na prirodzenú energiu vetra. Srí Lanka zohrala v tejto veľkej prehistorickej civilizácii dôležitú úlohu, ako môžeme usúdiť zo samotnej Sakwala Chakraya, nádhery starovekej Anuradhapury a vysielacieho komplexu v Sigiriji, s početnými dôkazmi o strojovom spracovaní žuly pomocou unikátnej, pre nás nedostupnej technológie.

Túto veľkú prehistorickú civilizáciu pravdepodobne zničila kataklizma asi pred 12 000 rokmi. Preto artefakty ako Sakwala a objekty ako Sigirija a tri veľké pyramídy na náhornej plošine v Gíze môžu byť oveľa staršie. Pozostatky zničenej civilizácie sa zo všetkých síl snažili zachovať svoje vedomosti a technológie, čo sa odrazilo v megalitickom a prehistorickom umení, mýtoch, náboženstvách a filozofických učeniach. Niektoré z nich v tom mohli mať určitý úspech, naďalej využívali prežívajúce technológie a vytvárali takzvané „ostrovy civilizácie“, na ktorých mohli vyrásť napríklad štáty a kultúry ako Mykény a staroveký Sumer. Niektoré zariadenia (ako napríklad pyramídy v Gíze) mohli prežiť potopu, byť obnovené a nejaký čas sa naďalej používať na určený účel. Takéto znalosti a technológie poskytovali vážnu konkurenčnú výhodu, znamenali silu a moc, takže je logické predpokladať, že o ich získanie sa mohli viesť veľké vojny. Nemali by sme zabúdať ani na vážnu úlohu, ktorú „bohovia“ zohrali v dejinách starovekých civilizácií (podľa mýtov a legiend) – pri vytváraní mnohých tajomných miest a objektov, ako aj pri riadení rozvoja.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie