Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Hľadanie vody pomocou rastlín indikátorov

Untitled-216Vo všetkých dobách rôzne národy pri hľadaní podzemných vôd kládli veľký dôraz na rastliny. Blízkosť zdroja podzemnej vody napovedá prítomnosť vlhkomilných rastlín so sviežim vzhľadom a jasnou zelenou farbou. Čím je hojnejšia, hustejšia a zelenšia vegetácia, tým viac vody sa tam nachádza.

Vodu v pôde udržujú nepresiakavé vrstvy, ktoré nedovolia žilám preniknúť na povrch, alebo ísť príliš hlboko. Tieto vrstvy sú zvyčajne zložené z ílu, ale bývajú aj kamenné. Navečer po letnej horúčave, alebo skoro ráno, sa voda, ktorá je blízko povrchu, prejaví hmlou, ktorá sa bude plaziť tesne nad zemou. Pritom podľa hustoty hmly je možné určiť hĺbku, v ktorej sa nachádza podzemná voda, čím je hustejšia hmla, tým je bližšie zdroj vody.

  1. Ak sa divo rastúca ríbezľa veľmi rozrástla na prvý pohľad na suchom mieste, môžete si byť istí, že sa blízko k povrchu nachádza podzemná voda.

  2. Už v dávnych dobách Slovania používali ako indikátor vodných zdrojov vŕbu. Hovorilo sa: „Kde je vŕba, tam je voda, kde je voda, tam je vŕba.“

  3. Dobrým ukazovateľom prítomnosti podzemnej vody v malej hĺbke je túžobník brestový. Túžobník je možné stretnúť na mokrých lúkach, roklinách, v močiaroch, na brehoch riek a rybníkov.

  4. Škrpina lesná ukazuje na podzemné vody v malej hĺbke.

  5. Pokiaľ v rastlinnom spoločenstve dominuje túžobník brestový, a tiež sa tu nachádza jelša sivá, to znamená, že voda sa nachádza v hĺbke do 3 metrov.

  6. Naši predkovia používali ako ukazovateľ vody šťavel. „Kop studňu na šťavelovom mieste a voda sa objaví.“

  7. Antický výskumník Vitruvius Pollio o hľadaní podzemnej vody písal: „Príznaky vody v horninách sú nasledovné: Voda je tam, kde rastie tŕstie, vŕba, jelša, vitex, brečtan, a iné, ktoré sa ťažko zaobídu bez vody.“

  8. Tam, kde sa voda nachádza v blízkosti povrchu zeme najlepšie rastú: nátržník husí, bolehlav, náprstník, jasienka obyčajná, podbeľ liečivý, šťavel, škripina, žihľava, ostrica.

  9. V prípade, že sa jelša, javor, vŕba, breza naklonili na jednu stranu znamená to, že sa v blízkosti nachádza vodná žila.

  10. Nad zdrojmi podzemnej vody sa jelša a vŕba nakláňajú v smere prúdenia vody.

  11. Nad zdrojmi vysokej stojacej vody sa môžu nachádzať solitérne duby, ktoré rastú na krížení vodných žíl.

  12. Pokiaľ platan rastie ďaleko od otvoreného zdroja, to znamená, že pod ním tečie podzemný prameň. Rozloženie stromov ukazuje smer prúdenia vody.

  13. Sladké drievko sa silno rozrastá na miestach, kde sa podzemné vody nachádzajú v hĺbke do 2 metrov.

  14. V miestach, kde je podzemná voda blízko povrchu, tak jablone, višne a slivky zle rastú a vysychajú.

9sHqd_bp_c8

Tabuľka výšky hladiny podzemných vôd v závislosti na rastúcich rastlinách:

Pálka širokolistá: 0 – 1 m

Trsť (Phragmites): 1 – 3 m

Topoľ čierny: 0,5 – 3 m

Palina (Artemisia scoparia): 3 – 5 m (do 7 m)

Achnatherum: 1,5 – 5 m (do 8 m)

Palina (Artemisia arenaria): 3 – 5 m (do 10 m)

Lucerna žltá: 1,4 – 2 m (do 10 – 15 m)

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie