Kráľovná rastlín – pŕhľava dvojdomá, inak nazývaná aj žihľava, je mnohými považovaná iba za bezcennú burinu, ale opak je pravdou, pretože obsahuje celý komplex cenných látok.
Obsah vápniku v žihľave je 7 – 10 krát vyšší ako v mlieku a z výživového hľadiska je cennejšia ako strukoviny. Žihľava obsahuje vitamínu C štyrikrát viac ako citróny a pomaranče a karoténu má viac ako mrkva.
Žihľava omladzuje krv, obnovuje sily a zvyšuje imunitu. „Jedna žihľava nahrádza sedem liekov“, tak hovorili v minulosti. Pokiaľ ide o liečivé vlastnosti žihľavy, naši predkovia ju hojne využívali, táto bylina bola univerzálnym liekom na mnohé choroby, vynikajúcim potravinovým doplnkom, ktorý obohacoval o potrebné a užitočné látky. Bohaté vitamínovo-minerálne zloženie žihľavy spôsobuje, že jej užitočné vlastnosti sú takmer všemocné:
Žihľava sa používa ako liečivo v prípade chudokrvnosti, pomáha odstraňovať tmavé kruhy pod očami, uľahčuje priebeh menštruácie.
Používa sa aj pri radikulitíde, reumatizme, bolesti svalov a chorôb pečene, močového mechúra.
Žihľava zlepšuje funkciu srdca, stimuluje metabolizmus uhľohydrátov a bielkovín v organizme.
Vysoký obsah karotenoidov priaznivo ovplyvňuje funkcie orgánov zraku.
Žihľava je výborným prostriedkom na posilnenie vlasov a proti lupinám. Použitie odvarov zo žihľavy sa používa aj pri silnom vypadávaní vlasov, ak sa v priebehu dvoch týždňov oplachuje hlava odvarom zo žihľavy, tak sa vypadávanie vlasov výrazne zníži.
Žihľava sa môže používať aj vo forme obkladov, aplikuje sa na otvorené rany, vredy. Počas vnútorného krvácania sa môže užívať odvar zo žihľavy, čo prispieva k vzniku nových červených krviniek.
Žihľava obsahuje látku sekretin, ktorá môže upraviť do normálu množstvo cukru v krvi. Zároveň sa pritom vytvára prírodný inzulín, čo je užitočné pre ľudí, ktorí trpia diabetom.
Žihľava má silný krv zastavujúci efekt, preto sa neodporúča ľuďom s chorobami krvi, ako aj ľuďom s hustou krvou. Použitie žihľavy tehotným ženám sa neodporúča, môže to spôsobiť stiahnutie svalov maternice a viesť k predčasnému pôrodu.
Žihľavu je potrebné zbierať na ekologicky čistých miestach, nie vedľa frekventovaných ciest, priemyselných podnikov, alebo okolo chemicky ošetrovaných polí.
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info