Pokusy o nahovorenie si sebe, že všetko je v poriadku, vtedy, keď to tak nie je, sú veľmi často sprevádzané myšlienkami, ktoré vyvolávajú iba bolesť a rozhorčenie – volá sa to zákon opačného úsilia. Prakticky, ľubovoľné vnucovanie si pozitívneho charakteru sa kardinálne odlišuje od reálnych zlých emócií, nikdy nemôže nikomu pomôcť, ale spraví vec ešte horšou.
Začne šťastný človek presviedčať samého seba pred zrkadlom o tom, že je šťastný alebo skôr každý takýto pokus chudákovi pripomína to, nakoľko je nešťastný? Otázka, je to, samozrejme, básnická, no pokusy oklamať samého seba zriedka končia niečím dobrým. A preto ďalší raz, keď budeš chcieť samého seba presvedčiť o tom, že je u teba všetko na výbornú v momente, keď sa ti chce akurát skrútiť do rohu a smútiť.
Lepšie je, keď už raz vieš o smútku, nepotláčať svoje emócie. Veď potláčaním svojich emócií, nedávajúc im východ, riskuješ stať sa obeťou psychického zrútenia. Výsledné pokusy vymaľovať si farbičkami temný obrázok budú z teba akurát žmýchať posledné sily, kvôli čomu ti zostane ešte horšie.
Nie každý teraz pochopí to, o čom vám poviem, no je úplne normálne smútiť, normálne cítiť sa nešťastný. Nie je normálne si naťahovať na sklesnutú tvár falošný úsmev a z posledných síl sa pokúšať si ju udržať.
Vôbec nie je tvojou povinnosťou sa usmievať ak nechceš, taktiež sa nemusíš tváriť, že si šťastný, ak to nie je tak. Aj tak sa ti od toho neuľaví. Len prehĺbiš túto situáciu, nedávajúc svojim skutočným emóciám vyjsť na povrch a oni budú v tebe do toho času, kým sa nerozhodneš ich vypustiť.
Zdroj:
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info