Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Viedeň, mesto úľov

V súčasnosti je vo Viedni 600 oficiálne zaregistrovaných včelárov a približne 200 miliónov včiel. Natália Gurová navštívila viedenskú strechu Secessiona, kde včely prinášajú 200 kilogramov medu ročne.

Viedeň bzučí na strechách Národného divadla, Opery, Prírodovedného múzea, Múzea histórie umenia, radnice, budove viedenského Secessiona a na ďalších stovkách striech. Pred viac ako desiatimi rokmi sa vedenie Viedne rozhodlo umiestniť včely v meste. Prvé úle sa objavili na známych kultúrnych budovách Viedne.

– Chcete sa pozrieť na naše včely? – Opýtala sa ma jedna kurátorka viedenského Secessiona, v ktorom som absolvovala stáž.

– Máte včely? Kde sú? – Bola som prekvapená, pretože vtedy som ešte nevedela, že takmer každá historická budova Viedne má svoj úľ.

– Na streche! – Odpovedala kurátorka.

Nasledovali sme dvoch včelárov. Fridrich Haselsteiner nepoužíva dokonca ani ochrannú masku včelára, natoľko si na včely zvykol. Jeho priateľka Haydrun Singer sa usmieva pri mojich poznámkach: „Vyrástla som pri včelách a nepamätám si deň, ktorý by som trávila bez nich.“

Fridrich pracuje v Dolnom Rakúsku a Haydrun sa stará o rodinnú včelnicu v Štajersku. Vo Viedni sa vyskytujú príležitostne, aby skontrolovali včely na streche Secessionu, odviezli med v plástoch na ďalšie spracovanie.

Dostať sa na strechu budovy nie je tak jednoduché. Najprv musíte vyliezť po schodoch na hornom poschodí, aby ste sa cez malé okno dostali na otvorenú terasu pokrytú malými okruhliakmi. Odtiaľ sa dostať po ďalších schodoch na strechu a odtiaľ je to už krok pod slávnu pozlátenú kupolu, ktorá sa skladá z konštrukcie pospájaných kovových listov. Pokiaľ sa pozriete na kupolu z ulice, tak bude zlatá a ak stojíte pod ňou na streche, tak je zelená. Paradoxne je to jediná zeleň, ktorá sa tu nachádza. To však nebráni včelám z dvoch úľov každoročne dávať približne 200 kilogramov medu, na každý úľ 100 kilogramov!

– Chov včiel nezaberie veľa času, ak sa v tom vyznáte. – hovorí Fridrich. – Počas leta sa tu objavíme iba niekoľkokrát. Najprv musíme pripraviť úle na sezónu, párkrát skontrolovať včely a potom zbierať med a pripraviť včely na zimu.

Keď včelári otvoria úľ a obrovský roj vyletí von, nie je mi všetko jedno. Ale včely sú veľmi disciplinované a ďaleko od medu neodchádzajú. Myslím si, že po niekoľkých návštevách by som s nimi mohla komunikovať aj ja bez masky.

– Opäť nemôžem nájsť matku v tomto úli. – Sťažuje sa Fridrich a prekladá rámiky včelieho domu. – Minulý rok to bolo rovnaké. V úle Secessiona nebola, buď zomrela, alebo uletela. V úle na streche Erste Bank je na mieste.

Podľa slov včelára je strata matky veľkým problémom pre celú včeliu rodinu. Pokiaľ sa matka nenájde, alebo ju nevychovajú, tak hrozí zmiznutie celej rodiny.

Už niekoľko rokov píšu média o masovom úhyne včiel v rôznych krajinách sveta a vedci sa snažia nájsť príčinu. Včelári tvrdia, že včely žijúce na vidieku, spolu s peľom rastlín absorbujú aj pesticídy a ťažké kovy, ktoré ich postupne zabíjajú. Preto sa administratíva Viedne v rámci experimentu rozhodla obsadiť strechy budov v meste medonosnými včelami.

Dnes je vo Viedni oficiálne 600 registrovaných včelárov a viac ako 200 miliónov včiel. Umiestniť úľ si môžu obyvatelia dokonca aj na balkóne, čo mnohí aj urobili. Možno aj týmto spôsobom si viedenská radnica usiluje upevniť pozíciu, ako najzelenšieho mesta na svete. Tu je možné zobrať si do prenájmu úľ, nádobu na pestovanie kvetov, alebo dokonca malú zeleninovú záhradu.

Mnohé úle na mestských budovách financuje mestská správa, alebo iné organizácie. Napríklad včelnicu na streche Secessiona financuje Erste Bank, ale časť medu zostáva galérii. 100 kilogramov medu sa naleje do pohárov a predáva sa tu priamo v obchode zo suvenírmi. Minulý rok sa predával jeden pohár po 9 eur. Zamestnanci obchodu hovoria, že všetok tovar sa vypredal za niekoľko týždňov. Zaujímalo ma, nakoľko je tento med bezpečný a užitočný pri pohľade na magistrálu vedúcu priamo vedľa budovy Secessionu.

– Viedenský med je úplne bezpečný a zdravý. – hovorí Fridrich. – V meste je med oveľa čistejší ako na vidieku. Tu sa takmer nepoužíva žiadna chémia. Je tu veľa parkov, kvetinových záhonov, zelených ulíc… Včely si majú z čoho vyberať, najmä vzhľadom na to, že lietajú niekoľko kilometrov denne.

Včelári ma uisťujú, že tento med bol opakovane kontrolovaný rôznymi inštitúciami a vždy spĺňal normy bezpečnosti a kvality. Preto som sa rozhodla, že nie je sa čoho báť a ochutnávam med z galérie Secessionu rovnako ako pracovníci galérie a včelári. Odtrhnúť sa od medu je ťažké, ale plásty odchádzajú na spracovanie a neskôr sa v obchode so suvenírmi objaví med vytočený priamo spod kupoly z 19. storočia.

Mestské úrady vo Viedni šli ďalej a zriadili v každej oblasti mesta zber medu. Med zbierajú iba zo striech kontrolovaných miest, najčastejšie ide o historické budovy, múzeá, školy, univerzity… Na určitých internetových stránkach je možné kúpiť med pochádzajúci z rôznych častí Viedne.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie