Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Tajomná rieka, ktorá mení smer svojho toku

Za najtajomnejšiu rieku v Rusku sa považuje Suojoki, ktorá je horným prítokom malebnej karélskej rieky Šuja. S celkovou dĺžkou iba 11,6 km sa táto vodná artéria preslávila po celom svete pre svoju jedinečnosť.

Rieka Suojoki, ktorá zavlažuje močaristé územie regiónu Suojarvi a nachádza sa v údolí medzi jazerami Onega a Ladoga, začína svoj tok z jazera Suojarvi.

Suojoki je ohraničená nízkymi brehmi borovicových lesov a mení svoj smer toku každý jeden až dva týždne. Tento zaujímavý jav sa pozoruje najmenej 15-krát za rok a obzvlášť často počas nástupu chladného počasia. Ľudia žijúci v okolí hovoria, že v zime sú svedkami veľmi okázalého javu. Zakaždým, keď sa tok rieky zmení, zrazu sa na ňom začne topiť ľad, ktorý sa s rachotom láme a z ktorého je všetko v oblasti obklopené oblakmi pary.

Vedci, ktorí sa snažia odhaliť dôvod inverzie tohto prítoku Šuji, predložili rôzne verzie, z ktorých každá vychádza z vlastných dôkazov.

Prvá skupina vedcov sa domnieva, že reverzný prúd, ktorý pravidelne narúša vody rieky Suojoki, vzniká pod vplyvom silných spodných prameňov. Tieto pramene sa nachádzajú v jazere Suojarvi, odkiaľ táto neobvyklá rieka vyteká. Keď v prírodnej nádrži slabne tlak prameňov, hladina v nej klesá a do jazera začne prúdiť rieka Suojoki. A v období, keď spodné pramene prúdia zo všetkých síl, prírodná nádrž sa napĺňa vodou a začína napájať rieku Suojoki, ktorá sa pod tlakom otáča späť a tečie do rieky Šuja.

Druhá skupina vedcov vysvetľuje spätný tok rieky Suojoki jej malým sklonom a jednoduchou reguláciou toku hrádzou vodnej elektrárne. V tejto situácii samotná nádrž Onega prerozdeľuje množstvo vody nahromadenej v koryte rieky Šuja a jej prítokoch. V závislosti od prepadu môže hladina vody v nádrži stúpať alebo klesať, a tým meniť smer prúdenia rieky Suojoki z priameho na spätný chod a naopak.

Odlišný názor zdieľajú tí, ktorí sa domnievajú, že častá zmena toku Suojoki je spôsobená skutočnosťou, že tečie v mieste, kde je pozorovaná geofyzikálna anomália. Koryto rieky Suojoki na 62° severnej šírky a 32° východnej zemepisnej dĺžky, sa nachádza v oblasti pôsobenia gravitačných a geomagnetických odchýlok.

Okolie tejto rieky je bohaté na geologické poruchy a jazero Suojarvi je vlastne pozostatkom koryta starodávneho toku, ktorý vznikol v dôsledku topenia ľadovca. Na dne tejto nádrže boli objavené ložiská železitých a medených rúd, ktoré môžu mať vplyv na spätný tok vôd tajomnej rieky. Nie je náhoda, že jej brehy od nepamäti lákali ľudí, ktorí na nich ešte v IV. – I. tisícročí pred naším letopočtom zakladali svoje osady. Artefakty nájdené archeológmi naznačujú, že tu našli útočisko zástupcovia málo študovaných archaických národov Merja a Čud.

Nemožno prehliadnuť, že v bezprostrednej blízkosti toku Suojarvi sa nachádza plný tajomstiev polostrov Kola, ktorého alternatívni bádatelia označujú zvláštnou energetickou zónou.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie