Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Staroveké stromy v Maďarsku

V Maďarsku v obci Bükkábrány, približne 90 km od Slovenských hraníc, na dne otvoreného pieskového lomu v hĺbke 60 metrov, boli objavené štyri až osemmetrové pne starovekých stromov – cyprusov močiarnych. Zachovalosť týchto pňov je pozoruhodná a pritom drevo neskamenelo. Hrúbka pňov je na dnešné pomery impozantná, niektoré majú v priemere až tri metre.

Rozmery pieskového ložiska sú približne 2,5 x 2,5 km. Informácia o stromoch zasypaných v piesku prišla k vedcom v roku 2007. Stromy boli identifikované ako ihličnany z čeľade Taxodiaceae – Cyprusovité. Stromy dorastajú do značnej výšky a hrúbky a sú podobné močiarnym cyprusom.

„Vo väčšej hĺbke sme našli 16 krásne zachovaných stromov, ich vek sa odhaduje na približne 8 miliónov rokov. Vek samotných stromov do okamihu záhuby sa odhaduje na 300 až 400 rokov. Skutočnosť, že stromy sa tak dobre zachovali, bola možná napríklad pri piesočnej búrke, ktorá zasypala les. Vrcholy stromov zmizli, ale všetko, čo zostalo pod pieskom, sa zachovalo v pôvodnej podobe,“ hovorí Mikloš Kazmer, vedúci oddelenia paleontológie na Prírodovedeckej univerzite v Budapešti.

Iné zdroje uvádzajú príčinu pieskom zasypaných stromov celosvetovú potopu, v dôsledku ktorej sa vlny oceánskych vôd prevalili krížom cez kontinent.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie