Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Špecifiká poľnohospodárstva v púšti

Návšteva jednej z fariem neďaleko Abú Zabí ma prinútila prehodnotiť stereotypné pohľady na zdroje a výrobné kapacity.

S Walidom, manažérom farmy, cestujeme púšťou. Teplota vzduchu je + 31 °C a prvá otázka, ktorú sa pýtam, je: „Z ktorej krajiny ste doviezli pôdu?“ Myslím, že je to celkom logická otázka, keď je okolo iba piesok. Nasledovala odpoveď: „Všetko rastie v piesku, sám uvidíš.“

Prvá vec, ktorú som videl priamo uprostred púšte, bol nový komplex skleníkových konštrukcií s celkovou rozlohou 240 hektárov, ktorý sa plánuje kolaudovať budúci rok.

Blížime sa k územiu fungujúcej farmy. Moja exkurzia sa začína od heliportu, kde zvyčajne pristáva šejk, aby navštívil svoj majetok. Neďaleko miesta už čaká auto, ktoré ho odváža do húštiny datľového sadu.

Vchádzame na územie farmy – a ja sa cítim akoby uprostred bujných trópov a nie niekde uprostred púšte.

Farma sa nachádza 20 km od hlavného ostrova Abú Zabí. Je to zelený raj s rozlohou 50 hektárov banánovníkov, mangových a citrónových plantáží, kukuričných a figových polí. V moderných skleníkoch sa pestuje niekoľko odrôd paradajok, sladkej a pálivej papriky, šalátov a bylín. Nachádza sa tu dokonca vinič s piatimi odrodami stolového hrozna. Farma začala svoju činnosť len pred tromi rokmi a výsledky sú úžasné.

Takže moje rýchle postrehy o kultúrach, vode, technológiách a ľuďoch.

Kultúry

Celkovo sa na farme pestuje asi 40 druhov zeleniny a ovocia.

Existuje tu asi desať komerčných odrôd. Najobľúbenejšie a najvýnosnejšie sú cherry paradajky. V skleníkoch sa veľmi pozorne sleduje striedanie plodín – jednak z dôvodu prevencie chorôb a jednak z dôvodu zlepšenia celkového stavu pôdy. Preto sa na jeseň, keď sa zozbiera posledná plodina, vysadí sa úplne iná plodina v tomto skleníku. Úroda paradajok sa pohybuje v rozmedzí 30 – 50 ton na hektár. Na získanie jedného kilogramu tejto zeleniny sa spotrebuje asi 250 litrov vody.

Teraz prebieha obdobie aktívneho opelenia, pretože datľovníky sú rozdelené na mužské a ženské. V strede kvetu samičej palmy je vložená vetvička s samčím peľom a zväzok je previazaný povrazom. Opeľovanie teda prebehne určite, ale v prírode sa vykonáva vetrom. Podľa požadovanej veľkosti datlí sa plody po konečnom zaviazaní zriedia.

Mimochodom, produkcia datlí je hlavnou špecializáciou väčšiny poľnohospodárov v regióne. V Emirátoch som mohol ochutnať päť rôznych odrôd datlí – všetky sa od seba veľmi líšili tvarom, chuťou a sladkosťou. Je škoda, že k nám do Európy dostane iba najobchodnejšia odroda.

Najviac ma dorazila banánová plantáž. Neuveriteľné vínovo bordové kvety a z nich vidieť zelené plody. Je zaujímavé, že po zbere materský strom odumiera, zároveň však dáva vzniknúť novému výhonku – dcérskemu stromu, z ktorého bude už nasledujúca úroda.

Voda

Závlahy sú na farme veľmi zaujímavé. Voda je čerpaná priamo z mora a odsolená, zaoberá sa tým špeciálna agentúra emirátu. Po dodaní na farmu do rezervoáru – prečerpávacej stanici, ju odtiaľ prepravujú štyri čerpadlá, z ktorých každé dodáva vodu do konkrétneho sektoru prostredníctvom kvapkovej závlahy. Náklady na meter kubický vody v emiráte sú asi tri doláre, ale farma zaplatí jeden dolár, zvyšok predstavuje dotácia a podpora od federálnej vlády.

V sezóne vývoja a dozrievania plodín vyžaduje zavlažovanie celého územia asi 150 kubických metrov vody za hodinu. Teda asi päťtisíc metrov kubických vody za deň, celkovo náklady na zavlažovanie za deň sú zhruba päťtisíc dolárov.

Zavlažovací proces je vo všeobecnosti riadený počítačom a samotný zavlažovací systém určuje množstvo vody potrebné pre každú plodinu na základe týždenných predpovedí počasia, vývoja plodov a vlhkosti vzduchu.

Hmyz

Na ničenie hmyzu na farme sa aktívne používajú techniky IMP (Integrated Pest Management), kedy škodcov ničia ich prirodzení nepriatelia. Napríklad proti ovocným muškám sa uvoľní kolónia lienok, ktoré požierajú mušky, a keď im nezostane jedlo, samotné lienky uhynú.

Používanie pesticídov alebo iných chemikálií na farme je tak minimalizované. Na ochranu rastlín tiež aktívne používajú organickú zmes cesnaku a studenej vody.

Technológie

Na spustenie sa pripravuje skleník na produkciu šalátov. Dizajn a technológia belgickej spoločnosti. Cieľom je vytvoriť najautomatizovanejší mechanizmus. Na samom konci skleníka bude umiestnený priestor na sejbu, kde budú osivá umiestnené do substrátu, a potom sa kvetináče so substrátom budú počas 40 dní pohybovať pozdĺž dopravníka, keď bude šalát rásť. Pred skleníkom bude okamžite usporiadané zberné a baliace miesto pre šalát pripravený na predaj.

Ľudia

Farma zamestnáva 209 pracovníkov vrátane riadiacich pracovníkov. Všetci sú emigrantmi z Indie, Vietnamu, Pakistanu, Filipín a Srí Lanky. Nájdu sa a sú pozvaní prostredníctvom náborových agentúr v príslušných krajinách.

Je zaujímavé, že po tom, čo zamestnávateľ vybavil všetky potrebné povolenia od štátnych inštitúcii, vypláca svojim zamestnancom čistú mzdu, bez žiadnych daní. Farma poskytuje ubytovanie a stravu pre zamestnancov. Snažia sa organizovať jedlá podľa národných preferencií, to znamená, že si môžete vybrať medzi indickou, filipínskou a pakistanskou kuchyňou.

Príjmy pracovníkov sa pohybujú v rozmedzí 500 – 1 000 dolárov mesačne – všetko závisí od pracovných skúseností a štátnej príslušnosti. Ľudia z niektorých krajín sú za rovnakú prácu platení viac ako ostatní, pretože sa predpokladá, že ju vykonávajú lepšie.

Pracovný deň sa začína o 7:00 a končí sa približne o 16:00. V lete sú podľa zákona všetky podniky povinné z dôvodu extrémnych horúčav urobiť 4-hodinovú prestávku od 12 do 16 hodín. V takom prípade sa práca začína o 6:00, trvá do 12 hodín a potom pokračuje po 16:00.

Prevádzkové činnosti sú rozdelené do divízií – ovocie, zelenina, zavlažovanie, IPM (kontrola hmyzu) a balenie. Každá oblasť má vlastného manažéra, ktorý má na starosti 20 až 50 pracovníkov.

Počas sezóny sa na farme každý deň nazbiera asi 10 ton čerstvých produktov, ktoré sa okamžite zabalia a odošlú do supermarketov a reštaurácií.

Podľa manažérov sa podnik stane ziskovým po troch rokoch fungovania, hoci pokrýva iba malý podiel na celom trhu s čerstvým ovocím a zeleninou v Abú Zabí. Emiráty teraz aktívne rozvíjajú značku lokálnej výroby a spotreby, ako aj vysledovateľnosť a ekologickosť výroby.

Podarilo sa mi porozprávať s inou spoločnosťou, ktorá vyrába hovädzie mäso a mlieko. Mimochodom, hlavným priemyselným odvetvím živočíšnej výroby v Emirátoch je chov tiav, oviec a kôz. Ale existujú, ako sa ukázalo, aj mliečne farmy. Napríklad plne robotická farma s 3 000 hlavami s priemernou dojivosťou 38 litrov denne od jednej kravy. Vedúci farmy hovoril o špecifikách zberu a výroby krmovín. Povedal, že v zahraničí – v Brazílii a Amerike – nakupujú iba suroviny a všetky brikety a recepty si už vyrábajú sami.

Manažér tiež uviedol, že nielen pre kravy sa vyvíjajú krmivá a recepty. Šejk má na farme žirafy, zebry, jelene, kone a elitné plemená holubov. Pre všetkých sa suroviny dovážajú osobitne a vyrába sa vysokokvalitné krmivo.

Podľa Centra poľnohospodárov je v emiráte Abú Zabí registrovaných 24 000 malých farmárov, ktorých hlavným predmetom podnikania sú ťavy, ovce, kozy, med a skleníková zelenina, ovocie. Pre praktickú pomoc môžete napríklad požiadať štát o milión dirhamov na stavbu nového skleníkového komplexu.

Datalab Agro

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie