Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Skenovanie tváre kvôli prístupu na internet

Nový zákon v Číne, ktorý vstupuje do platnosti od 1. decembra, je ďalším testom smerujúcim k úplnej kontrole ľudí.

Čínska vláda pokračuje vo svojich orwellovských postupoch: na prístup k internetu, ktorý je už aj tak silne kontrolovaný orgánmi, budú musieť občania Číny používať technológiu rozpoznávania tvárí.

V Číne budú mať na internet prístup iba občania, ktorí prešli testom rozpoznávania tváre. Teraz musí používateľ pred návštevou siete predložiť preukaz totožnosti, ktorý je možné ľahšie sfalšovať, alebo ho môže použiť úplne iná osoba. Nová technológia umožní zistiť, či dokument ukazuje jeho vlastník.

Nová iniciatíva nadobúda účinnosť 1. decembra. Nový zákon, ktorý bol distribuovaný všetkým čínskym telekomunikačným operátorom 27. septembra, obsahuje tri požiadavky.

Po prvé, všetci telekomunikační operátori by mali pomocou systému rozpoznávania tváre skontrolovať, či občan, ktorý predložil žiadosť o pripojenie k internetu, je skutočným vlastníkom preukazu totožnosti. Prevádzkovatelia musia zároveň overiť pravosť identifikačnej karty.

Po druhé, všetci telekomunikační operátori musia aktualizovať zmluvné podmienky a informovať všetkých svojich zákazníkov, že do konca novembra 2019 nemôžu prevádzať alebo ďalej predávať svoju SIM kartu inej osobe.

Po tretie, telekomunikační operátori by mali svojim zákazníkom pomôcť pri kontrole toho, či existujú mobilné alebo pevné telefónne čísla, ktoré im nepatria, ale sú registrované pod ich menom. Pokiaľ ide o neidentifikované čísla, telekomunikační operátori by mali okamžite preskúmať a uzavrieť tieto komunikačné linky.

Táto iniciatíva je súčasťou iného čínskeho pilotného programu, ktorý umožňuje občanom platiť za metro/vlak iba pomocou biometrických osobných údajov. 9. septembra mesto Guangzhou na juhu Číny uviedlo do prevádzky systém rozpoznávania tváre na vstup do dvoch staníc metra.

Cestujúci sa môžu namiesto použitia lístkov alebo pripájania smartfónov k špeciálnym zariadeniam iba usmiať na obrazovku, aby mohli otvoriť turniket. Rozpoznanie mena osoby a jeho registrácia v systéme metra v Guangzhou trvá iba asi pol sekundy. Aby ste mohli platiť za cestu, musíte si nainštalovať špeciálne rozšírenie pre aplikáciu krátkych správ WeChat, do ktorej je nutné uviesť všetky údaje potrebné k platbe.

Nové metódy registrácie sa stanú súčasťou systému „sociálneho kreditu“. Čínske orgány majú v úmysle zvýšiť bezpečnosť internetu, budú monitorovať správanie používateľov siete a identifikujú nespoľahlivých občanov. Títo ľudia môžu byť potrestaní obmedzením prístupu k verejným dopravným a vzdelávacím inštitúciám. Systém „sociálneho kreditu“ bol zavedený v roku 2014, jeho celoplošné fungovanie by sa malo uskutočniť do roku 2020.

Okrem toho budú musieť obyvatelia Číny podstúpiť rovnaký postup aj pri kúpe nového telefónu. Podľa úradov tento zákon zlepší bezpečnosť internetu v Číne a zabráni možným pokusom o teroristické útoky.

Ako je známe, v posledných rokoch sa v krajine zvyšuje počet nainštalovaných kamerových systémov s umelou inteligenciou na rozpoznávanie tváre. Tento systém je nainštalovaný na preplnených miestach, ako sú metro, parky, nemocnice, letiská a univerzity.

Len v roku 2017 vláda nainštalovala viac ako 20 miliónov kamier s najmodernejšou technológiou na svete! Úrady krajiny teraz preberajú kontrolu nielen nad každodenným životom svojich občanov, ale aj nad ich osobným životom.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie