Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Protizápalové účinky medu

Vedci našli v mede nanočastice, ktoré môžu aktivovať v tele bielkovinu, ktorá zmierňuje zápal. Tento proteín je tiež spájaný so zníženým rizikom cukrovky, Alzheimerovej choroby a ďalších chorôb.

Vedci už skôr dokázali, že med môže znižovať zápal pôsobením na proteín NLRP3. Teraz biológovia zistili, že túto funkciu v mede vykonávajú extracelulárne vezikuly.

Asi 95 % medu je cukor, ale obsahuje aj veľa ďalších zlúčenín. Naši predkovia po celé storočia používali med ako masť na zmiernenie zápalov v rôznych častiach tela. Nedávno vedci začali skúmať protizápalové vlastnosti tohto produktu a zistili, že môže aktivovať proteín NLRP3 v ľudskom organizme, čo súvisí so znížením zápalovej reakcie.

V novej štúdií vedci našli v mede častice, ktoré aktivujú tento proteín. Ukázalo sa, že išlo o takzvané extracelulárne vezikuly. Tieto malé častice chránené membránou často prenášajú proteíny, ribonukleové kyseliny a ďalšie biomolekuly z jednej bunky do druhej. Predtým boli objavené v mnohých potravinách.

Vezikuly v mede obsahovali 142 rastlinných bielkovín a 82 zlúčenín produkovaných včelami. To znamená, že tieto nanočastice boli pôvodne vytvorené kvetom a potom ich konzumovali a spracovali včely. Vedci testovali, či samotné vezikuly pomáhajú bojovať proti zápalu a umiestnili ich vedľa bielych krviniek, ktoré produkujú proteín vyvolávajúci zápal NLRP3 a následne indukovali zápalové procesy.

Vezikuly významne znížili produkciu a sekréciu mnohých proteínov, ktoré spôsobujú zápal, ako aj smrť niektorých buniek spojených so zápalom. Keď vedci injikovali vezikuly myšiam, zistili, že nanočastice čiastočne zmierňovali zápal aj poškodenie pečene. Vedci tiež našli mikroRNA, ktoré sú hlavným protizápalovým činidlom vezikúl. Teraz vedci plánujú preveriť testované nálezy u myší na ľuďoch.

Článok o štúdii bol publikovaný v časopise Journal of Extracellular Vesicles.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie