Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Príbeh tiež jedného neovereného lieku…

Bábätká bez končatín: ako sa tisíce ľudí stali obeťami dôkladne neprebádaného lieku.

Látka talidomid bola vyvinutá v 50. rokoch v Nemecku – Chemie Grunenthal hľadala nové spôsoby výroby antibiotík a ako vedľajší produkt získala talidomid. Testy na zvieratách ukázali, že talidomid nemá žiadne antibiotické vlastnosti, rovnako ako akékoľvek iné medicínske vlastnosti, ale zároveň sa ukázalo, že je absolútne neškodný: ani pri vysokých dávkach neboli u zvierat zaznamenané žiadne vedľajšie účinky.

Keďže pri novom lieku neboli pozorované žiadne vedľajšie účinky, Chemie Grunenthal jednoducho poslala bezplatné vzorky lekárom do Západného Nemecka a Švajčiarska. Najprv bol predpisovaný ako antikonvulzívum, ale čoskoro sa ukázalo, že látka funguje ako tabletka na spanie – pacienti, ktorí ju užívali, zažili „hlboký, prirodzený spánok“. Dobrá tabletka na spanie, bezpečná aj vo vysokých dávkach?

V priebehu 4 rokov sa talidomid pod rôznymi značkami začal predávať v 46 krajinách a začiatkom roku 1961 zaujal vedúce postavenie v Nemecku. V žiadnej z krajín sa neuskutočnili žiadne ďalšie štúdie. Bol dokonca predpísaný tehotným ženám ako liek na ranné nevoľnosti, hoci neboli vykonané žiadne štúdie o vplyve talidomidu na vývoj plodu. V tom istom čase niekoľko lekárov napísalo do Chemie Grunenthal o rozvoji periférnej neuritídy u pacientov užívajúcich talidomid. Spoločnosť samozrejme vinu talidomidu poprela.

V septembri 1960 Richardson-Merrell požiadal FDA o predaj talidomidu pod značkou Kevadon v Spojených štátoch. V tom čase sa tento liek voľne predával v desiatkach krajín a spoločnosť si bola istá, že ľahko vstúpia na nový trh. Liek mala schváliť mladá doktorka Francis O. Kelsey, ktorú začiatkom roka najala FDA. No napriek veľkému tlaku giganta Richardson-Merrell a 6 opakovaným žiadostiam Francis O. Kelsey odmietla vydať licenciu pre nedostatočný výskum vedľajších účinkov a tiež preto, že Richardson-Merrell o prípadoch periférnej neuritídy u pacientov mlčal.

O rok neskôr, v novembri 1961, začali z Nemecka a Austrálie prichádzať správy o novorodencoch s rôznymi vrodenými chybami. Stovky detí sa narodili bez končatín. Neskôr sa ukázalo, že talidomid preniká cez placentárnu bariéru a zastavuje rast nových ciev, čo následne vedie k poruchám vývoja končatín u plodu. Už jedna tableta talidomidu užitá v 4. alebo 5. týždni tehotenstva stačila na to, aby spôsobila vývojovú poruchu plodu.

Odhaduje sa, že asi u 40 000 pacientov sa vyvinula periférna neuritída v dôsledku talidomidu a asi 12 000 novorodencov malo vrodené chyby, ktoré sú zle zlučiteľné so životom (iba 5 000 z nich prežilo detstvo).

Tieto čísla mohli byť oveľa vyššie, nebyť mladej doktorky Kelsey, ktorá sa nebála postaviť sa za svoj názor aj napriek tlaku veľkej spoločnosti a popularite preparátu po celom svete.

Niečo podobné ako Claire Pattersonová, ktorá 20 rokov bojovala proti pridávaniu tetraetylolova do paliva a zachránila nás všetkých pred otravou olovom, a Ignaza Semmelweisa, ktorý celý život bojoval za dezinfekciu rúk pred operáciou a pôrodom, čo v konečnom dôsledku rapídne znížilo úmrtnosť.

Nebojte sa preto postaviť za svoj názor, aj keď je celý svet proti vám.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie