Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Podobnosť ruských a indických ornamentov a motívov

Slávny indický profesor lingvist D. Shastri kedysi svojim ruským kolegom poznamenal: „Všetci tu hovoríte starodávnou formou sanskritu a preto veľa rozumiem bez prekladu.“

Medzi dva najbližšie jazyky na svete patria staroveký sanskrt a ruský jazyk. Pre porovnanie niekoľko ruských slov, inak rovnako znejúcich aj v slovenčine, s rovnakým významom v sanskrite: brat – bratri, živý – dživa, mať(matka) – matri, zima – chima, sneh – snecha, plávať – ​​plava, svokor – swakar, dvere – dvara, boh – bchog… Príklady je možné citovať ešte ďalej. Šesťdesiat percent sanskritských slov sa úplne zhoduje s významom a výslovnosťou s ruskými slovami. Ale najzaujímavejšie je, že vedci dokázali: existujú náznaky, že sanskrt pochádza z prastarého ruského jazyka. A slovo „Rus“ v sanskrte znamená svetlo, svetlý, láskavý a slovo „Rosa“ – vlasť.

Výskumník staroindického eposu B. Tilak v roku 1903 vydal v Bombaji svoju knihu „Arktická vlasť vo Vedách“. Podľa Tilaka, knihy Védy, ktoré boli vytvorené pred viac ako 3 000 rokmi, rozprávajú o živote jeho vzdialených predkov na zemi, kde je veľa lesov a jazier, hôr, riek, ktoré tečú na sever aj na juh. Sú v nich opísané nekonečné letné dni a zimné noci, Polárna hviezda a polárna žiara. A skutočne, rieka Volga a Dvina tečú opačným smerom a Severná Dvina – v sanskrte znamená „dvojitá“ – je tvorená sútokom dvoch riek…

V severných oblastiach Ruska sa veľa riek, jazier a potokov nazýva Ganga, Padmo, Indiga, Ganeš, Om… Mokša je názov dvoch riek, v Mordovii a v regióne Rjazane. Védsky termín „mokša“, preložený zo sanskritu znamená „oslobodenie, odchod do duchovného sveta“. Rieka Suchona – v sanskrite znamená ľahko prekonateľná. Rieka Kama je láska, príťažlivosť. Prečo na území Ruska, od Karélie po Ural, sú zemepisné názvy s koreňmi v Sanskrite?

Nie je to tak dávno, čo do Vologdskej oblasti v Rusku prišiel indický folklórny súbor. Vedúcu súboru, pani Mihru, prekvapili ornamenty na vologdských národných krojoch. „Tieto, sa nachádzajú u nás v Rádžasthane a tieto v Arise a tieto ornamenty sú rovnaké ako v Bengálsku.“ Ukázalo sa, že aj technológia vyšívania ornamentov sa vo Vologde a Indii nazýva rovnako. Výšivka s bielymi nitkami na bielom plátne sa v Rusku nazýva „čekan“ a v Indii sa rovnaká výšivka nazýva „čikan“. Podobnosť starých symbolov, tradícií, mýtov, rozprávkových postáv zo severu Ruska a Indie je jednoducho prekvapujúca.

Vedci a etnografi vyvodzujú rôzne závery, ale zhodujú sa na jednej veci: Indovia – minimálne časť z nich pochádzajúca zo severu Indie a Slovania boli v staroveku jedným národom.

Ornamenty a symboly pre porovnanie – vpravo indické a vľavo ruské.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie