OZ Biosféra absolvovalo cestu zameranú aj na štúdium pôvodných chrámov – univerzít našich dávnych predkov, ktoré pôvodne slúžili na získavanie znalostí, poznania. Niektoré súčasné katedrály a chrámy boli vybudované ako univerzity, čiže školy podľa hlbokých znalostí geológie, sakrálnej geometrie, fyziky, energoinformačných tokov, geomantických energetických línií Zeme a iných znalostí. Po obsadení týchto stavieb relígiami sa aktívne falšovala ich história, vrátane dátumov ich vzniku a upravoval sa ich fasádny vzhľad podľa potreby.
Jedným z takých chrámov je katedrála svätého Izáka v Petrohrade. Oficiálna verzia hovorí, že túto monumentálnu katedrálu začali stavať na mieste menšieho kostola v roku 1818. Oficiálne zdroje nespomínajú žiadnu zmienku o použití obrábacích strojov a strojového zdvíhacieho zariadenia pri stavbe katedrály svätého Izáka. Pritom každý stĺp hornej kolonády váži 64 ton a je umiestnený vo výške 41 metrov. Aj v súčasnosti by bol problém zdvihnúť podobné bremená do uvedenej výšky. Každý stĺp dolnej kolonády váži 114 – 117 ton.
Oficiálna verzia tvrdí, že 114 tonové stĺpy boli opracované a vyleštené zo žuly iba ručne, bez použitia strojov a z kameňolomu boli vyťažené už hotové. Každý technicky zdatný človek, ktorý stojí naživo pred daným stĺpom, chápe, že to nie je možné. Každý stĺp je osadený do kovovej podložky, ktorá prenáša celkovú váhu na základy budovy.
Celá stavba je dielom technologicky vysoko rozvinutej civilizácie. Archeologické vykopávky v okolí katedrály potvrdzujú výšku kultúrneho nánosu pôdy 1,5 m. To nasvedčuje, že Petrohrad postihli katastrofické záplavy alebo nánosy sú prirodzeným procesom, ale v tom prípade katedrála nemá iba 200 rokov, ale o stovky, až tisíce rokov viac. Na makete katedrály v múzeu a niektorých najstarších obrazoch má katedrála 9 vstupných schodov, pritom v súčasnosti má iba 3, ostatné sú pod úrovňou zeme.
Zaujímavá je mramorová podlaha vo vnútri katedrály. Okrem symbolov, ktoré sú do nej zakomponované, je zážitkom vidieť vychodený mramor stovkami, až tisíckami rokov, do plastických nerovností.
Rôzne mapy zo stredoveku, ktoré zobrazujú Veľkú Tartáriu, ukazujú na mieste Petrohradu rozvinuté mesto. To nezodpovedá oficiálnej verzii, že Petrohrad má iba 300 rokov.
Skúmaním tejto katedrály sa zaoberalo viacero alternatívnych vedeckých skupín, ktoré prišli k záveru:
Oficiálna verzia histórie katedrály svätého Izáka nekorešponduje so skutočnou históriou katedrály.
Stavba a zhotovenie stavebných konštrukcií boli vykonané s vysokou úrovňou technológie.
Úroveň kultúrneho nánosu 1,5 m necháva otvorenú otázku veku katedrály a samotného Petrohradu.
Písomné dôkazy na túto tému sú zmanipulované a na základe falošnej verzie sú napísané vedecké práce, knihy, mapy.