Skutočnosť, že existuje pivný alkoholizmus je už dlho známa. A hoci je v očiach laikov menej nebezpečný ako víno a vodka, jeho následky sú zničujúce. V 19. storočí sa Briti v boji proti alkoholizmu rozhodli nahradiť silné alkoholické produkty pivom. Čoskoro však musel byť „zákon o pive“ zrušený, pretože jeho zavedenie len zhoršovalo opilstvo.
Prvý nemecký kancelár Bismarck, ktorý z prvej ruky vedel o škodlivých následkoch pitia piva, dal nasledujúcu definíciu pivného alkoholizmu: „Z piva sa stávajú leniví, hlúpi a bezmocní“ (výraz „bezmocný“ znamenal impotenciu).
Vedci, ktorí študujú problém alkoholizmu, celkom správne považujú za nezákonné deliť alkoholické produkty podľa stupňa ich škodlivých účinkov na organizmus, keďže medzi nimi nie sú žiadne neškodné.
Na rozdiel od tohto postoja sa výrobcovia piva, inzerujúci svoj produkt, snažia zvýšiť prílev kupujúcich tým, že pivo nie je alkoholické, ale nízkoalkoholické, údajne neškodné a takmer zdravý „nápoj“.
A to aj napriek tomu, že v posledných rokoch dosahuje obsah alkoholu v pive pri niektorých druhoch až 14 % (t.j. zodpovedá obsahu alkoholu vo vínach).
Málokto vie, že fľaša svetlého piva zodpovedá 50 – 60 gramom vodky. Štyri fľaše počas dňa – 200 – 240 g vodky, takmer pol fľaše.
2 pollitrové fľaše 5 % piva sú:
-
2 malé poháre (330 ml) 7 % koktejlu
-
100 gramov 40 % vodky
-
40 gramov čistého etylalkoholu
-
450 ml. vína so silou 9 %
Účinok na srdce
Najničivejším a najškodlivejším dôsledkom nestriedmej konzumácie piva je choré srdce alebo, ako to nazval nemecký lekár profesor Bolinger, bavorské „pivné“ alebo „býčie“ srdce. Prejavuje sa rozšírením dutín srdca, zhrubnutím jeho stien, nekrózou srdcového svalu, redukciou mitochondrií atď. Uznáva sa, že tieto zmeny sú spojené s prítomnosťou kobaltu v pive, ktorý sa používa ako stabilizátor pivnej peny. Obsah tohto toxického prvku v pive v srdcovom svale tých, ktorí pijú pivo, prekračuje prípustnú normu 10-krát. Okrem toho kobalt spôsobuje u pijanov piva zápaly v pažeráku a žalúdku.
Vplyv piva na hormóny
Pivo obsahuje množstvo toxických látok vrátane solí ťažkých kovov, ktoré spôsobujú zmeny v endokrinnom systéme. Takže v organizme mužov pri systematickom používaní piva sa uvoľňuje látka, ktorá potláča produkciu mužského pohlavného hormónu testosterónu. Pivo obsahuje fytoestrogény – analóg ženského pohlavného hormónu, čo vedie k postupnej feminizácii mužskej populácie. U mužov pijúcich pivo sa podľa ženského typu začína ukladať tuk – na bedrách a bokoch – zväčšujú sa prsné žľazy (gynekomastia), rozširuje sa panva, zvnútra i zvonka muži zoženštia. Pivo oslabuje záujem o druhé pohlavie. Pätnásť alebo dvadsať rokov skúseností s pivom – a impotencia je zaručená.
U žien, ktoré pijú pivo, sa zvyšuje pravdepodobnosť vzniku rakoviny, neplodnosti a ak ide o dojčiacu matku, potom môže mať dieťa epileptické kŕče. Taktiež sa ženský hlas stáva drsnejším a objavujú sa takzvané „pivné fúzy“.
Ťažké následky a škodlivosť pivného alkoholizmu
Štúdie uskutočnené v mnohých krajinách ukazujú, že chronický alkoholizmus sa vyvíja 3 – 4 krát rýchlejšie z pitia piva ako zo silných alkoholických nápojov.
Každodenná konzumácia piva vedie k smrti mozgových buniek. Poškodené sú funkcie miechy, dochádza k dystrofii myokardu, cirhóze pečene, hepatitíde, pankreatitíde, gastritíde, neuropatii, poškodeniu zrakových a sluchových analyzátorov.
Pohroma 21. storočia
Pivný alkoholizmus medzi tínedžermi v 21. storočí sa stal veľmi rozšíreným ochorením. Okrem fyzického poškodenia rastúceho organizmu pivo spôsobuje nenapraviteľné škody na psychike mladých ľudí. Pivo je podľa moderných výskumov legálna droga, ktorá otvára cestu pre užívanie silnejších drog. Ďalším sklamaním je, že pivo vyvoláva agresiu. Alkohol je zo všetkých drog najagresívnejší a pivný alkoholizmus sa vyznačuje osobitnou krutosťou. Príkladom toho sú bitky, vraždy, lúpeže a znásilnenia po pivných oslavách.
Najhoršie je, že k rastu spotreby piva dochádza na úkor dospievajúcich a žien v reprodukčnom veku.
Pivný alkoholizmus u adolescentov sa stáva začiatkom degradácie osobnosti mladých ľudí. Pravdepodobnosť, že sa z takého teenagera stane plnohodnotná osobnosť, je veľmi malá. Je to ešte desivejšie, keď sa u mladých dievčat objaví chuť na pivo. Pivný alkoholizmus u žien, podobne ako ženský alkoholizmus z vodky alebo vína, sa ťažko lieči. Navyše je ťažšie presvedčiť ženu, že sa stala závislou na alkohole a potrebuje liečbu. A ženským alkoholizmom trpí celá jej rodina a najmä deti.
Výrobcovia piva vo svojej reklame o škodlivosti tohto alkoholického nápoja mlčia, robia kampaň krásnymi obrázkami na billboardoch a atraktívnymi videami o krásnom živote. Dôveryhodní mladí ľudia si v honbe za pôžitkom za vreckové kupujú pivo a nízkoalkoholické nápoje. Normálne deti sa pred očami rodičov menia na pijúcich mladých ľudí a potom na opitých rodičov.
Závislosť od piva bola začiatkom drogovej závislosti, ktorá viedla k degradácii celých generácií a národa ako celku.
Vnútroštátna politika mnohých krajín je zameraná na prevenciu drogových závislostí a alkoholizmu. Vyjadruje sa to vo vytváraní životného štýlu medzi občanmi, v ktorom bude používanie alkoholu, najmä vo veľkých množstvách, neprijateľné. Spôsobov, ako to urobiť, je viacero, napríklad sa ľudia zoznamujú so zdravým životným štýlom a športom – budujú sa nové športoviská, otvárajú sa oddiely a haly, popularizuje sa masový šport. V prevencii alkoholizmu zohráva významnú úlohu šírenie informácií na školách aj v oficiálnych médiách o škodlivosti alkoholu na ľudský organizmus a vytváranie negatívneho vzťahu k alkoholu.
Prevencia
Prevencia pivného alkoholizmu, najmä u mladej generácie, sa stala naliehavou potrebou. Mnoho mladých ľudí sa mylne domnieva, že pitie alkoholu im pomáha nájsť si priateľov a priateľky, stať sa sebavedomejšími, prekonať zábrany a dobre sa zabaviť. Preto prevencia alkoholizmu mladistvých spočíva predovšetkým v búraní mýtu o „neškodnosti“ piva a vytváraní realistického pohľadu na alkohol. Zvlášť dôležitá je prevencia konzumácie alkoholu medzi mladšími a stredoškolákmi, pretože v tomto veku je založený postoj k mnohým životným veciam.
Z materiálov Federálnej rozpočtovej inštitúcie zdravotníctva „Centrum hygienickej výchovy obyvateľstva“ Ruskej federácie.
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info