Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Omega-3 mastné kyseliny a najmä DHA sú spojené so zvýšeným skóre pozornosti u dospievajúcich

Vedci z Barcelonského inštitútu pre globálne zdravie (ISGlobal) uskutočnili štúdiu medzi španielskymi tínedžermi, aby zistili, ako zvýšiť pozornosť, znížiť impulzívnosť a roztržitosť počas obdobia aktívneho rozvoja mozgu.

Adolescenti boli do štúdie vybraní, pretože práve v tomto veku mozog prechádza dôležitými štrukturálnymi a funkčnými zmenami. Aktívny vývoj je charakteristický najmä pre prefrontálnu oblasť, ktorá je kľúčová pri kontrole pozornosti.

Omega-3 mastné kyseliny vrátane kyseliny dokosahexaénovej (DHA) sú známe ako nevyhnutné pre tieto procesy. Nebolo však skúmané, či ich dodatočné použitie súvisí so zvýšením pozornosti.

„Je to dôležité vzhľadom na nízky príjem mastných rýb – hlavného zdroja DHA – v západných spoločnostiach. Predpokladali sme, že okrem DHA by mohla zohrávať úlohu aj kyselina alfa-linolová (ALA), ďalšia omega-3, ale rastlinná a nie tak široko študovaná,“ Jordi Julves, výskumný pracovník v ISGlobal, koordinátor výskumu.

Do štúdie sa zapojilo 332 tínedžerov z rôznych škôl v Barcelone. Vykonali počítačové testy na určenie niekoľkých parametrov:

  • reakčný čas;

  • schopnosť selektívnej a trvalej pozornosti;

  • schopnosť nenechať sa odvrátiť od riešenia problému vonkajšími stimulmi;

  • impulzívnosť.

Študenti poskytli aj informácie o svojej strave a darovali krv na hladinu DHA a ALA v erytrocytoch, čo objektívne ukazuje dĺžku prijímania týchto tukov z potravy.

Výsledky ukázali, že tieto mastné kyseliny boli skutočne spojené so zvýšenou pozornosťou v skupine dospievajúcich. Zistilo sa však, že majú jasné „oddelenie povinností“. Vyššie hladiny DHA viedli k selektívnejšej a trvalejšej pozornosti. A nárast ALC bol spojený s menšou impulzívnosťou, ktorá narúša vytrvalosť a zameranie.

Impulzivita je často znakom duševných stavov, ako je ADHD – porucha pozornosti s hyperaktivitou. To môže mať podľa autorov dôležité klinické dôsledky pre pomoc rodičom takýchto detí.

Hoci autori zdokumentovali účinok, na pochopenie mechanizmu účinku týchto prvkov je potrebný ďalší výskum. Zistené poznatky sa však už dajú využiť pri úprave výživy adolescentov.

Ak im chcete pomôcť so sústredením a výkonom, pridávanie vlašských orechov, repkového oleja, sóje, ľanových semienok a chia do ich stravy sú dobrým zdrojom kyseliny alfa-linolénovej; na získanie DHA – tučné ryby: losos, pstruh, makrela, tuniak, sleď, sardinka.

https://www.eurekalert.org/news-releases/966091

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie