Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

O fanatickej nenávisti k „umelým“ hnojivám

Ľudia i rastliny jedia rovnaké živiny

Všetko, čo dýchame, jeme a pijeme (vzduch, jedlo, voda), je základným faktorom pre skladbu a fungovanie nášho organizmu a má priamy vplyv na zdravie nášho tela. Vo výžive – jedle sa toto všetko stretá.

Rastliny sú rovnako živé ako my. Rovnako ako ľudia a zvieratá, aj rastliny potrebujú dôležité živiny, ktoré získavajú z pôdy, vody a vzduchu. Tiež potrebujú slnko, aby prebiehala fotosyntéza.

Zloženie pôdy priamo ovplyvňuje zdravie rastliny, pretože práve v pôde sa nachádzajú hlavné živiny – jedlo pre rastliny. Ak niektorá živina v pôde chýba, rastlina ochorie a môže dokonca uhynúť. Nemenej nebezpečný je však i nadbytok živín.

Ak dobre jete, je menej pravdepodobné, že ochoriete. Pre rastliny to platí rovnako – sú odolnejšie ak im zabezpečíme dostatok jedla – hnojiva (organických a anorganických látok). Nepotrebujú viac hnojiva, potrebujú kvalitné hnojivo.

Hnojivo je jedlom pre rastliny, je zmesou živín (makroelementov a mikroelementov), ktoré rastliny potrebujú pre svoj život. Úplne každé hnojivo je chémia, ale určite nie je jed. Aj organické hnojivo (hnoj, kompost) je chémia, akurát pochádza z iného zdroja.

Správne používanie hnojív priamo vplýva na výnosy a kvalitu rastlín (napr. zeleniny), a tým aj na výživu ľudí.

Nesprávne hnojenie vedie k nekvalitnej produkcii. Čo je však najhoršie, výraznou mierou negatívne ovplyvňuje zdravotný stav človeka a má taktiež negatívny vplyv i na životné prostredie.

Pri všetkých materiáloch na hnojenie je to rovnaké – či sú dobré alebo zlé, záleží od množstva a spôsobu použitia.

Aj my sme chémia

Ak si myslíte, že nepoužívate chemikálie, klamete sami seba. Všetko na tomto svete je chemická látka!

Rovnako je to u ľudí. Aj my jeme v jedle, zelenine, ovocí, mäse a všetkom ostatnom chemické živiny, vďaka ktorým si vyrábame zlúčeniny nevyhnutné k životu. Keď nám chýbajú makroelementy, umrieme. Keď nám chýbajú mikroelementy, necítime sa dobre a sme chorí. Živiny sú pre nás ako liek na choroby.

Ak ochorieme, nám lieky dávkujú lekári a ak si ich dáme sami, môžeme si vážne poškodiť zdravie alebo spôsobiť smrť.

S hnojivom je to ako s liekom. Rastlinám dávkujú lieky (hnojivá-živiny) pestovatelia sami.

Môže byť liek horší ako nemoc?

Keď je choré telo a vezmete si ten správny liek, v tom okamžiku je liek prínosom a pomôže vám. Keď to preženiete a vezmete si veľkú dávku, tak vám liek ublíži. Keď to ešte viac preženiete, tak vás liek zabije, pretože liek sa už stáva jedom.

Ste si istí, že viete ohodnotiť, že zložky lieku sú pre vás prospešné, že vám neublížia, a že vás vyliečia? Viete, ktorý z dvoch liekov si máte vybrať na základe zloženia na krabičke? Že to neviete a veríte lekárom?

Na základe čoho viete posúdiť, či vám lekár hovorí pravdu?

Lieky sú kontrolované štátom a podliehajú schvaľovaciemu konaniu. Úplne všetky hnojivá sú taktiež kontrolované štátom (štátnou organizáciou ÚKSUP) a podliehajú schvaľovaciemu konaniu.

Väčšina ľudí však s istotou vie, že „umelé hnojivá“ zaručene škodia, sú zdraviu škodlivé a ba čo viac, škodia aj prírode.

Na základe čoho viete posúdiť, že hnojivo je škodlivé?

Takže hnojivo škodí, ale liek plný chemických zlúčenín, ktorých názvy ani neviete prečítať, vám naisto neškodí, ale vás lieči?

Nezmysel o škodlivosti „umelých“ hnojív

Odkiaľ vzniká celý nezmysel o škodlivosti používania minerálnych „umelých“ hnojív? Odpoveď je jednoduchá: z neznalosti problematiky výživy rastlín a používania hnojív.

Minerálne, nesprávne nazývané „umelé“ hnojivá, nie sú určite všeliek pre poľnohospodárstvo, sú však najbližšie k požiadavkám rastlín. V dôsledku vysokého obsahu živín a ich lepšej prijateľnosti, je účinnosť minerálnych hnojív vyššia než organických hnojív. Hnoj alebo kompost nie je žiadna magická látka, ale tá istá „chemická“ zlúčenina pozostávajúca z rovnakých minerálnych látok.

Neexistuje žiaden skutočný chemický rozdiel medzi organickými a minerálnymi (ľudovo nazývanými umelými/chemickými) živinami.

Rozdiel medzi organickými a minerálnymi (umelými) hnojivami je iba vo forme dodania živín.

Rastline je jedno v akej forme dostane živiny, či v organickej alebo anorganickej – minerálnej. Dôležité je, aby dodané živiny boli pre rastlinu stráviteľné.

Bez znalostí o výžive rastlín, budete hľadať chyby všade, len nie u seba.

Ako získavame vedomosti

Častokrát na blogoch nájdete komentátorov, ktorí tvrdia, že používanie „umelých“ hnojív je strašné univerzálne zlo. Dozviete sa od nich, že všetci vedci sú blázni, ale oni vedia s istotou, že stačí hnojiť hnojom a kompostom a vždy máte garantované vysoké výnosy. Vedia, čo je príčinou zlej úrody pri nedodržiavaní lunárneho kalendára. Odporučia vám, aby ste skúsili hnojiť vlastným močom, zapichli do pôdy klince, pokropili záhony svätenou vodou alebo skúsili liečiť pôdu petrolejom. A ak neviete nič o výžive rastlín a čítate takéto „rady“, s najväčšou pravdepodobnosťou by ste im uverili.

Nevedomosť je urážlivá. Negramotnosť obyvateľstva je taká veľká, ako keby nikto neabsolvoval základnú školu. A teraz má negramotnosť veľmi silnú podporu – internet. Dosiahli sme Veľký pokrok, teraz dokonca aj nezmysel môže byť šírený rýchlosťou svetla!

Je to strašne hlúpe, ale 90 % ľudí, keď sa chcú niečo naučiť, nesnažia sa poznať odborné názory. Nie, idú a pýtajú sa suseda, mamy, otca, kolegu v práci, kamarátov, neznámych ľudí na internete. Prijaté rady ihneď použijú bez toho, aby ich podrobili akémukoľvek overeniu.

S príchodom Veľkého internetu došlo ku skutočnému „prelomu“. Odteraz môže každý vrátnik hlasno, do celého sveta učiť! Internet je to nádherné miesto, kde sa zhromažďujú všetci „odborníci“ a zdieľajú „skúsenosti“. Áno, fórum je zhromaždením úžasne inteligentných ľudí! Ďakujeme vám! Záhradné fórum je miestom, kde niektorí ignoranti zdieľajú hlúposť s ostatnými ignorantami. Zvyčajne tam nenájdete vedomosti, ani žiadnych odborníkov.

Napríklad v jednej téme na fórume žena zverejnila fotografie listov chorých paradajok. V priebehu šiestich mesiacov existencie príspevku, bol príspevok prečítaný 5000 krát, s viac ako 800 písomnými pripomienkami. Čitatelia príspevku jej radili aby vyskúšala množstvo rôznych chemických látok na liečbu „choroby“, niektorí dokonca rady vyskúšali úplne zbytočne. Ani jedného z poradcov nenapadlo, že jej paradajky kompletne hladujú, že jej pôda je vyčerpaná, že paradajky majú nedostatok horčíka a zinku, a že je potrebné vyladiť pH pôdy.

Čo myslíte, čo sa stalo potom, ktorú radu si žena vybrala? Paradajkám jednoducho odtrhla všetky listy! A bolo po probléme!

Ľudia stanovili princíp: je to napísané, môžete tomu veriť! Dnes tento princíp už nie je vhodný. Ktokoľvek môže čokoľvek zverejniť v novinách, časopisoch, knihách, na internete. Môžete napísať, že Zem je plochá a človek pochádza z opice – nikto vás nebude za vaše tvrdenie prenasledovať.

Čo mám robiť?

Bude lepšie pre každého, ak sa budete držať troch jednoduchých odporúčaní:

  1. So všetkým zaobchádzajte kriticky
    Neverte nikomu a ničomu, všetko si overujte. Neverte ničomu, čo vám radili iní, všetko si overte sami.
  2. Žiadajte dôkazy
    Zaujímajte sa na čom sa zakladá názor poradcov. Čerpáte rady z knihy? Od akého autora? Videli ste fotografie, konkrétne číselné údaje? Všetky slovné tvrdenia musia byť podporované argumentami a faktami!
  3. Zvážte skutočnú autoritu zdrojov
    Doktorovi vied alebo agronómovi, ktorý po mnoho rokov vedie farmu, môžete veriť viac, než susedovi od vedľa. A nezáleží na tom, že sa so susedom poznáte od detstva a že nejaký autor knihy bol videný na obálke časopisu pre ženy.

Mittleiderova metóda úzkych záhonov pre pestovanie zeleniny hnojí presne a bez omylu, pretože máme 45 rokov skúseností a výsledkov po celom svete

Kontakt pre viac informácií o Mittleiderovej metóde pestovania zeleniny:

Slovenská republika:

mobil: +421 911 693 790

e-mail: planetaopic@gmail.com

USA, webstránka neziskovej nadácie Food for Everyone:

www.growfood.com

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie