Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Nález v Arktíde zasa zmenil predstavy o dejinách ľudstva

arctic281113Mamuta nájdeného v roku 2012 v Arktíde zabil človek asi pred 45 000 rokmi. Skupina vedcov pod vedením Vladimíra Pitulku z Ústavu materiálnej kultúry Ruskej akadémie vied v Petrohrade zistila, že človek obýval sibírsku Arktídu už pred 45 000 rokmi, to znamená o 15 000 rokov skôr, ako sa predpokladalo doteraz.

Vedci skúmali pozostatky mamuta, ktorý dostal meno „Ženi“, a ktorého našli na myse Sopočnaja Karga v ústi rieky Jenisej. Mäkké tkanivá sa dobre zachovali a na lopatke, rebrách, lícnej kosti boli objavené zreteľné stopy vplyvu ľudských rúk. Okrem toho, autori výskumu zistili, že na kostiach vlka nájdeného v rieke Yana sú stopy po otvore vytvoreného človekom.

574544_483xp

Obidva nálezy, mamut aj vlk, sú datované do obdobia pred 45 000 rokmi. To znamená, že v tejto dobe už človek obýval toto územie Arktídy. Okrem toho sa vedci domnievali, že oblasť ľudskej prítomnosti v Arktíde bola obmedzená 55 stupňom severnej šírky. Pritom pozostatky mamuta a vlka boli nájdené na 72 stupni severnej šírky.

Okrem Vladimíra Pitulku v tíme bolo ešte päť vedcov, jeden z nich, pracovník Ústavu jadrovej fyziky Ruskej akadémie vied Konstantín Kuper. Dvaja vedci pracujú v Arktickom a Antarktickom Výskumnom ústave a na Štátnej pediatrickej lekárskej univerzite v Petrohrade. Výsledky výskumu boli zverejnené v časopise Science.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie