Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Mozog začína pracovať naplno medzi 60. a 80. rokom života

Riaditeľ Lekárskej fakulty Univerzity Georgea Washingtona hovorí, že mozog staršieho človeka je oveľa plastickejší, ako sa bežne verí. V tomto veku sa interakcia medzi pravou a ľavou hemisférou mozgu stáva harmonickou, čo rozširuje naše tvorivé schopnosti. Preto medzi ľuďmi nad 60 rokov môžete stretnúť množstvo jednotlivcov, ktorí práve začali s tvorivou činnosťou.

Samozrejme, mozog už nefunguje tak rýchlo ako v mladosti. Vyhráva však vo flexibilite. Preto sa s pribúdajúcim vekom častejšie rozhodujeme správne a sme menej vystavení negatívnym emóciám. Vrchol intelektuálnej aktivity človeka nastáva približne v 70. roku života, kedy mozog začína pracovať na plný výkon.

Postupom času sa v mozgu zvyšuje množstvo myelínu, látky, ktorá uľahčuje rýchly prechod signálov medzi neurónmi. Vďaka tomu sa intelektuálne schopnosti zvyšujú o 300 % v porovnaní s priemerom. A vrchol aktívnej produkcie tejto látky nastáva vo veku 60 – 80 rokov. Zaujímavý je aj fakt, že po 60 rokoch môže človek súčasne používať 2 hemisféry. To nám umožňuje riešiť oveľa zložitejšie problémy.

Profesor Monchi Ury z Montrealskej univerzity verí, že mozog staršieho človeka si vyberá energeticky najmenej náročnú cestu, škrtá nepotrebné a ponecháva len správne možnosti riešenia problému. Bola vykonaná štúdia, ktorej sa zúčastnili rôzne vekové skupiny. Mladí ľudia sa pri testoch dosť zmiatli, kým ľudia nad 60 rokov robili správne rozhodnutia.

Teraz sa pozrime na vlastnosti funkcie ľudského mozgu vo veku 60 – 80 rokov:

1. Mozgové neuróny u starších ľudí nemiznú, ako je často prezentované. Väzby medzi nimi jednoducho zmiznú, ak sa človek nezapojí do mentálnej práce.

2. Neprítomnosť a zábudlivosť sa objavujú v dôsledku prebytku informácií. Preto sa nemusíte celý život sústreďovať na zbytočné maličkosti.

3. Od 60. roku života človek pri rozhodovaní nepoužíva ako mladí ľudia súčasne jednu hemisféru, ale obe.

4. Záver: ak človek vedie zdravý životný štýl, hýbe sa, má uskutočniteľnú fyzickú aktivitu a má plnú psychickú – mentálnu aktivitu, intelektuálne schopnosti sa vekom NEZNIŽUJÚ, ale iba ZVYŠUJÚ, pričom vrchol dosahujú vo veku 80 – 90 rokov.

Takže staroby sa zbytočne nebojte. Je potrebné sa preprogramovať z programu – na dôchodku sa stávam zbytočný a moje mentálne schopnosti klesajú, na program – dostávam sa do veku, keď sú moje mentálne schopnosti najlepšie rozvinuté a všetko zaujímavé ešte len začína! Snažte sa intelektuálne rozvíjať. Ovládajte nové remeslá, hrajte hudbu, naučte sa hrať na hudobné nástroje, kreslite obrázky, tancujte! Zaujímajte sa o život, stretávajte sa a komunikujte s priateľmi, plánujte si budúcnosť, tvorte projekty, cestujte čo najviac. Nezabudnite navštíviť obchody, kaviarne a koncerty. Neuzatvárajte sa do seba – to je deštruktívne pre každého človeka. Žite s myšlienkou: všetky dobré veci sú stále predo mnou!

Veľká vedecká štúdia v USA ukázala, že:

  • Najproduktívnejší vek človeka je od 60 do 70 rokov;

  • Najproduktívnejšie štádium človeka je vek od 70 do 80 rokov;

  • Predtým človek ešte nedosiahol svoj vrchol;

  • Priemerný vek laureátov Nobelovej ceny je 62 rokov;

  • Priemerný vek prezidentov 100 najväčších spoločností na svete je 63 rokov;

  • Priemerný vek pastorov 100 najväčších cirkví v Spojených štátoch je 71 rokov;

To potvrdzuje, že najlepšie a najproduktívnejšie roky človeka sú vo veku 60 až 80 rokov. Túto štúdiu publikoval tím lekárov a psychológov v NEW ENGLAND JOURNAL OF MEDICINE. Zistili, že vo veku 60 rokov dosiahnete vrchol svojho emocionálneho a mentálneho potenciálu, a to pokračuje až do veku 80 rokov a viac. Záleží to samozrejme aj od toho, aký životný štýl žijete, či nezaťažujete svoj organizmus počas života alkoholom, fajčením, liekmi, stresom atď.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie