Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Mohyla skýtskej ženy v slávnostnej čelenke z drahých kovov

Ruskí archeológovia objavili vo Voronežskej oblasti pohrebisko skýtskej ženy v slávnostnej čelenke z drahých kovov. Pohrebisko pochádza z druhej polovice 4. storočia pred naším letopočtom. Vedci poznamenávajú, že doteraz sa im nedarilo nájsť tento prvok oblečenia v takom dobrom stave. Spolu s pozostatkami boli objavené mnohé časti zbraní a konských postrojov. Na základe týchto nálezov vedci veria, že v mohyle bola pochovaná skýtska amazonka. Archeologické práce na tomto mieste prebiehajú od roku 2010. Vedci poznamenávajú, že prvýkrát sa im podarilo nájsť slávnostnú pokrývky hlavy úplne zachovalú.

„Nájdený kalaf je jedinečným nálezom. Toto je prvá celá čelenka z čias Skýtov na Strednom Done. A bola nájdená priamo na lebke. Takéto čelenky sa samozrejme predtým vyskytovali v bohatých mohylách Skýtov, archeológovia ich však objavili iba zopár. Najčastejšie ich našli najprv roľníci, potom ich odobrali policajti alebo vlastníci pôdy, a keď prišli k odborníkom, prešli mnohými rukami, takže nie je známe, do akej miery boli zachované,“ uviedol vedúci expedície Valerij Guljaev na stretnutí Vedeckej rady Archeologického ústavu Ruskej akadémie vied.

Podľa archeológov boli do mohyly pochované súčasne štyri ženy rôzneho veku. Pozostatky dvoch z nich – dospievajúce dievča a mladá žena – boli vážne postihnuté rabovaním vykonaným v staroveku.

Ostatné dve kostry však zostali nedotknuté. Jedna z nich patrila mladej žene, ktorá bola pochovaná v póze jazdca. Pri nej bolo umiestnené bronzové zrkadlo a dve kopije. Na ľavej ruke mala náramok zo sklenených korálikov a na nohách boli dve nádoby: formované kadidlo a čierny lakovaný jednoručný kanfar, vyrobený v druhej štvrtine 4. storočia pred naším letopočtom.

Druhá pochovaná žena mala 45 až 50 rokov, čo sa v tom čase považovalo za pomerne slušný vek. Bola pochovaná v slávnostnej ženskej čelenke – kalafe, z ktorej sa zachovali kovové listy zdobené kvetinovými ornamentmi a lemy s príveskami vo forme amfor. Štúdie ukázali, že šperky boli vyrobené zo zliatiny, ktorú tvorilo 65 – 70 % zlata.

Blízko hlavy staršej ženy bol železný nôž a hroty šípov pomerne zriedkavého typu: stopka s rozdvojeným koncom. Podľa vedcov tieto nálezy, ako aj početné častí zbraní a konských postrojov, umožňujú dospieť k záveru, že ženy pochované v mohyle boli bojovníčky. Podobní bojovníci existovali v dobe Skýtov medzi iránsky hovoriacimi kočovnými a polo nomádskymi kmeňmi východnej Európy. Keď muži išli na vojenské pochody, pravdepodobne strážili majetok a domy.

„Doteraz bolo nájdených niečo viac ako dve desiatky takýchto úborov hlavy a všetky sa našli v kráľovských alebo veľmi bohatých mohylách stepnej zóny Skýtie. Prvýkrát sme našli taký doplnok oblečenia v mohylách lesostepnej zóny a čo je najdôležitejšie, tento kus bol prvýkrát objavený v mohyle skýskej amazonky,“ povedal Guljaev.

Vedci teraz musia zistiť, prečo ženy zomreli.

„Stojíme pred hádankou: máme tu dve ženy na vrchole síl, jednu mladistvú a jednu dosť starú ženu pre vtedajšiu dobu. Nie je jasné, ako mohli všetci naraz zahynúť? Nemajú žiadne známky poranenia kostí. Dve ženy, ktorých kosti boli rozptýlené, vykazujú príznaky tuberkulózy a brucelózy, na tieto choroby však naraz nezomierajú. Preto zatiaľ nemôžeme pochopiť, čo bolo príčinou smrti a prečo boli súčasne pochované štyri ženy rôzneho veku,“ uviedol Valerij Guljaev.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie