Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Hydroponické zelené krmivo – alternatíva kŕmnych zmesí

Hydroponické zelené krmivo (HZK) bolo široko používané v chove zvierat v ZSSR. Pri jeho použití sa vtedy dosiahli unikátne výsledky z hľadiska dojivosti a prírastku hmotnosti mäsa, no súčasná situácia v chove zvierat v krajine je taká, že organizácia procesu poskytovania koncentrovaných krmív nemá alternatívu a je náročná na prácu pre malé a stredne veľké poľnohospodárske podniky.

V tomto aspekte je čiastočný (alebo úplný) prechod na používanie zeleného krmiva v chove zvierat získaného zo samopestovaných zŕn obilnín a strukovín možnosťou zvýšenia produkcie mäsových a mliečnych výrobkov pri súčasnom zlepšení ich kvality.

Skratka „HZK“ znamená „hydroponické zelené krmivo“

V skutočnosti ide o zelenú trávu vypestovanú zo semien (zŕn) obilnín (pšenica, raž, ovos, jačmeň a pod.) vplyvom vlhkosti, teploty a svetla. Doba rastu je od 7 do 9 dní. Vo fáze pripravenosti sú steblá trávy vysoké až 25 cm.

Nové dobré, zabudnuté staré..

Hydroponické zelené krmivo (HZK) sa do povedomia poľnohospodárskych výrobcov dostalo v 60. a 70. rokoch minulého storočia. Vtedy sa v niektorých podnikoch poľnohospodárskeho strojárstva v ZSSR sériovo vyrábalo niekoľko typov a druhov technologických liniek na pestovanie HZK, ako napríklad KGOK-500, UZK atď.

Mnohé farmy na chov dobytka pomocou takéhoto produkovali mäso a mliečne výrobky skutočne šetrné k životnému prostrediu. Podľa niektorých odborníkov práve vtedy bolo v poľnohospodárstve oveľa viac možností na rozvoj drobného chovu hospodárskych zvierat, pretože. jednoduchý súkromný chovateľ mohol ľahko vyriešiť problém zberu vysokokvalitného krmiva zorganizovaním miesta na pestovanie HZK.

Takáto možnosť bola – existovala, napriek tomu, že zariadenie bolo zo súčasného pohľadu energeticky náročné a nepohodlné na používanie.

Prešli roky zásadných zmien a prerozdeľovania majetku v poľnohospodárstve. Trhová ekonomika „nezanechala žiadnu stopu“ po niekdajšom mocnom sovietskom poľnohospodárskom inžinierstve a vedeckej a praktickej základni, ktorá sa v priebehu rokov rozvíjala – všetko bolo nahradené zahraničnými zariadeniami a technológiami.

Niekedy vynútená reklama, vtieravá propagácia cudzích technológií, často neporovnateľná s národným ľudským faktorom, okrem iného viedla k tomu, že ruský chov zvierat z využívania prírodného zeleného krmiva dospel k používaniu chémie vo forme špeciálnej zmesi krmív a rôznych kŕmnych prísad.

HZK a zelená tráva v porovnaní

Zloženie zelenej jarnej trávy zozbieranej z pasienkov obsahuje 60 – 85 % vody, do 25 % bielkovín, do 16 % vlákniny a prvky popolovín do 11 %.

Z pestovaných kultúrnych zelených pasienkov sa vyzbiera 4 000 až 6 000 jednotiek krmiva na hektár, na zavlažovaných pozemkoch sa toto číslo zvyšuje na 10 000.

Na voľnej pôde je toto číslo približne 1000 kŕmnych jednotiek. Pri porovnaní jarnej trávy s hydroponickým zeleným krmivom z hľadiska kvalitatívnych ukazovateľov sa zistilo, že nutričná hodnota a stráviteľnosť HZK sú vyššie.

Toto tvrdenie je aj preto pravdivé, pretože proces tvorby užitočných živín v zložení lúčnych tráv je ovplyvnený negatívnymi prírodnými javmi, ako sú: niekedy nedostatočné osvetlenie alebo nadmerné slnečné žiarenie; prebytok alebo nedostatok vlhkosti; kolísanie teploty; silný vietor atď. Tieto javy ovplyvňujú úrodu prírodného zeleného krmiva, jeho šťavnatosť, a tým aj stráviteľnosť.

HZK sa na druhej strane neustále pestuje v ideálnych podmienkach, preto sa prakticky zistilo, že sušina HZK obsahuje: 0,9 – 1,1 K.J. (kŕmna jednotka), 20 – 25 % bielkovín, 250 – 300 mg/kg karoténu a hmota lúčneho sena 0,4 – 0,5 K.J. (kŕmna jednotka), 4 – 5 % bielkovín a až 30 mg/kg karoténu.

HZK je teda 2 – 2,5-krát energeticky hodnotnejšie, obsahuje 4 – 6-krát viac bielkovín a takmer 10-krát viac karoténu ako najlepšie seno.

Na splnenie ukazovateľov takejto kvality pri kŕmení zvierat na najvyššie hodnoty je potrebné:

  • hydroponické zelené krmivo (HZK) sa pestuje zo zmesi semien rôznych obilnín a strukovín, čím sa zvyšuje obsah bielkovín, karoténu a bielkovín v takomto krmive,

  • krmivo pre hospodárske zvieratá sa skrmuje spolu s koreňmi a zvyškami obilia, čo zvyšuje množstvo sušiny v celom krmive,

  • v našom prípade je možné množstvo sušiny v takomto krmive zvýšiť zvýšením rezu slamy (3 – 5 cm) pri ukladaní sadbového materiálu.

Tento údaj môže predstavovať až 30 % hmotnosti krmiva. .Zmeny v stravovaní je možné dosiahnuť obmenou počtu semien strukovín, rezaním slamy a druhom semien obilnín v zložení pestovaného zeleného krmiva.

Predtým boli všeobecne známe fakty o zvyšovaní produktivity z používania krmív pestovaných zo zmesi semien obilnín a strukovín v strave poľnohospodárskych zvierat.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie