Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Huby pohlcujúce plasty

V džungli v Južnej Amerike boli objavené huby, ktoré radi pohlcujú plasty. Možno práve ony pomôžu ľudstvu vyriešiť problém s horami v prírode nahromadených a nerozkladajúcich sa plastových odpadkov.

Presnejšie povedané, ide hlavne o polyuretány a polyméry s veľmi rozmanitými vlastnosťami, ktoré sú široko využívané v priemysle, poľnohospodárstve a v domácnostiach. Vyrábajú sa z nich lepidlá, plastové diely, podošvy, nábytok, implantáty, izolátory, atď. a po vyčerpaní ich životnosti sa ocitnú na skládke. Polyuretán tu zostáva veľmi dlhý čas, pretože sa prakticky v prírodných podmienkach nerozkladá. A práve v tejto fáze prídu na rad huby objavené v džungliach Amazonky.

Táto oblasť je známa ako miesto s najväčším a najrozmanitejším biocenózom na Zemi a dodnes sa v týchto vlhkých pralesoch nachádza veľké množstvo dosiaľ neznámych živých tvorov. Práve túto oblasť každoročne študuje expedícia vedcov Rainforest Expedition and Laboratory z USA.

Posledná expedícia mala za cieľ Ekvádor. Veľká skupina študentov a vedcov pod vedením profesora Scotta Strobela objavila mikroskopickú hubu Pestalotiopsis microspora. Podľa vedcov sa huba stala prvým známym organizmom, ktorý sa cíti spokojne na diéte pozostávajúcej iba z polyuretánu a navyše k tomu aj za anaeróbnych podmienok, teda v neprítomnosti kyslíka. To znamená, že huba bude „pracovať“ aj hlboko pod zemou, alebo sutinách skládok, kde sú veľké zásoby polyuretánu.

Vedci už dokázali identifikovať enzým, ktorý umožňuje hubám štiepiť tento veľmi stabilný chemický plast. Teraz je potrebný ďalší výskum a je možné, že v budúcnosti sa budú plasty rýchlo eliminovať hubami, alebo ich enzýmami.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie