Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Globálna honba za starovekými artefaktmi

Objavili sa správy, že viac ako 337 artefaktov súvisiacich so starovekými civilizáciami Mezopotámie bolo odovzdaných irackému veľvyslanectvu v Libanone. Boli ukradnuté z irackých múzeí počas ozbrojeného zásahu USA v tejto krajine v roku 2003.

Ako povedal na tlačovej konferencii libanonský minister kultúry Mohammed Murtada, všetky boli uložené v súkromnom múzeu starovekého a moderného umenia Naboo v meste Batrun, no kedysi ich skúpili súkromní zberatelia na čiernom trhu alebo otvorene na aukciách. v Spojených štátoch a západnej Európe. Medzi vrátené relikvie patria sumerské tabuľky s klinovým písmom, figúrky pohanských bohov a šperky.

Nedávno americké vydanie The New York Times informovalo, ako iracký premiér po oficiálnej návšteve Spojených štátov dopravil do Bagdadu na svojom lietadle niekoľko desiatok artefaktov, ktoré skončili v Amerických múzeách Biblie a na Cornell University. Ukázalo sa, že ich ukradli na juhu Iraku z ruín dovtedy neznámeho sumerského mesta Garsan.

Počet takýchto prípadov návratu artefaktov do ich historickej domoviny začal narastať, hoci podľa údajov dobrovoľníkov z blízkovýchodnej kancelárie Stringer Bureau of International Investigation, po vojenskej okupácii Iraku bolo vyše pol milióna artefaktov odvezených z krajiny, ktoré nepohŕdli dať do predaja najväčšie aukčné siene na Západe.

No až teraz sa postupne vynára rozsah vykrádania pamiatok svetovej archeológie a kultúry v Iraku.

Podľa niektorých správ sa dnes v Spojených štátoch nachádza 90 000 archeologických artefaktov ilegálne patriacich Iraku. Aby sa však teraz vrátili do Iraku, ako sa ukazuje, je potrebné vykonať špeciálne štúdie a skúšky. Je najvyšší čas zriadiť pod UNESCO špeciálnu medzinárodnú komisiu, ktorá by posúdila historické a kultúrne škody spôsobené Iraku.

Dnes je s určitosťou známe nasledovné. Nie je náhoda, že americké vojenské základne boli rozmiestnené na historických miestach a podieľali sa na neoprávnenom zhabaní a vývoze tisícov starožitností z krajiny. To možno považovať za nepriamy dôkaz, že pod krytím armády boli iracké múzeá vykradnuté obchodníkmi s umením na čiernom trhu.

Zlodeji zároveň vedeli, kde a čo majú vziať, mali schémy úložísk a skladov múzeí, špeciálne vybavenie na vlámanie sa do skladov. Podľa odborníkov došlo k úmyselnému ničeniu dedičstva civilizácií Mezopotámie.

Mezopotámia, Sumeri, kráľ Nabuchodonozor II., Babylonská veža a úrodný polmesiac riek Tigris a Eufrat. Všetko je to o Iraku. Za najväčšiu kultúrnu katastrofu storočia možno považovať plienenie irackých múzeí (Bagdad, Mosul atď.).

V nich sa nachádzali zbierky prehistorického, sumerského, asýrskeho, babylonského a islamského obdobia, z ktorých väčšina má celosvetovú hodnotu, vrátane majstrovských diel starovekých civilizácií Ura, Sumer, Babylon, Asýria a ďalších. Hromadné rabovanie historických múzeí bolo systémové a plánované.

Nelegálny obchod so starožitnosťami sa dnes nepovažuje za menej výnosný ako obchod s drogami. Problém však nie je len v tomto. Všetko je oveľa hlbšie, keďže prebiehajú prípravy na prepísanie histórie nielen Iraku.

Ako majú odborníci podozrenie, krádež mnohých artefaktov v Iraku iniciovali takzvaní „žreci globalizmu“ spojení s okultizmom. K tomu zbierajú posvätné relikvie národov sveta po celom svete, vytvárajú akúsi výskumnú štruktúru, ktorá sa často porovnáva s „Ahnenerbe“ v Tretej ríši. Najmä pri skúmaní múzea v Bagdade irackí experti našli profesionálne rezače skla, ktoré zanechali lupiči.

Mimochodom, v marci 2011 médiá obišli správu: Dr. Doni George, vedec, podľa národnosti Asýrčan, zomrel na náhly infarkt na letisku v kanadskom meste Toronto. Ponáhľal sa s prednáškou pre kanadské publikum o hľadaní pokladov ukradnutých z irackých múzeí.

Práve v tom, a nielen v banálnej túžbe po obohatení, je skrytá hlavná medzinárodná intriga, berúc do úvahy skutočnosť, že sa robia experimenty na „recyklovanie“ historickej pamäte národov prostredníctvom ničenia dôkazov o „koreňoch civilizácie“ uložené v chrámoch, múzeách a knižniciach Blízkeho východu. To znamená, že relikvie ľudskej histórie sú vyberané, kradnuté a zbierané cielene.

Irak žiadal a žiada nielen Spojené štáty, aby vrátili ukradnuté artefakty. Na tomto poli prebieha krutá vojna. Je to najbohatšia krajina, ktorá má jedny z najväčších zásob ropy na planéte.

Práve tu človek postavil prvé mestá, po tisícročia sa tu striedali veľké civilizácie, všetky zanechali svoju stopu v kultúre národov, ktoré teraz žijú v Iraku. To však jeho obyvateľom neprinieslo šťastie ani blahobyt. Zostáva len dúfať, že rozum a spravodlivosť zvíťazí a v dlhotrvajúcej starovekej krajine zavládne mier.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie