Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Európa čelí suchu a konfliktom o prístup k vodným zdrojom

V Európe sa pozoruje pravdepodobnosť vývoja sucha. Píše to európske vydanie Politico.

Kľúčový rezervoár vody slúžiaci miliónom Kataláncov sa vyčerpáva. Konflikt o vodu vyvolal zrážky vo Francúzsku, kde niekoľko dedín už nemôže svojim obyvateľom poskytovať vodu z vodovodu.

Autori publikácie spresnili, že hladina najväčšej rieky Talianska zostáva rovnako nízka ako v júni minulého roka. V publikácii sa píše, že v európskom regióne vzniká nový politický problém, keďže nie je známe, kto bude spravovať európske vodné zdroje.

Vo februári agentúra Bloomberg uviedla, že kanály v Benátkach boli takmer suché v dôsledku odlivu a kritického poklesu hladiny vody. Dôvodom je sucho, ktoré bolo v regióne zaznamenané v posledných mesiacoch.

V auguste 2022 britské vydanie Daily Mail napísalo, že viac ako 60 percentám Európy hrozí sucho v dôsledku vyschnutia rieky Rýn. Uvádza sa, že pôjde o najhoršie sucho za posledných 500 rokov.

Európa vysychá: v EÚ sa začína nová vodná kríza

Európe chýba dostatok sladkej vody. Uvádza to štúdia Ústavu geodézie Technickej univerzity v Grazi z Rakúska.

„Európa už mnoho rokov zažíva veľké sucho. Na celom kontinente sú hladiny podzemnej vody neustále nízke od roku 2018, aj keď extrémne poveternostné udalosti so záplavami dočasne vykresľujú iný obraz,“ hovorí štúdia, ktorá bola vykonaná na základe neustáleho satelitného pozorovania.

Vedci si všimli, že začiatok sucha zdokumentovala Eva Bergens v roku 2020. Tá počas leta 2018 a 2019 zaznamenala v strednej Európe vážny nedostatok pitnej vody. Odvtedy hladina podzemnej vody nestúpla, ale zostala na neustále nízkej úrovni, tvrdí Rakúsky ústav geodézie.

V rámci európskeho projektu G3P vedci z Rakúska, Nemecka, Švajčiarska, Francúzska, Španielska, Fínska a Holandska zistili, že situácia s vodou v Európe sa stala veľmi nestabilnou.

„Efekt dlhotrvajúceho sucha bol v Európe evidentný v lete 2022. Suché korytá riek, stojaté vody, ktoré pomaly mizli… Nielenže mnohé druhy živočíchov stratili svoj biotop, ale suchá pôda spôsobila problémy aj poľnohospodárstvu. V Európe je nedostatok energie. Jadrová elektráreň vo Francúzsku nemala dostatok chladiacej vody na výrobu. To isté platí pre vodné elektrárne, – píšu vedci z Ústavu geodézie Technickej univerzity v Grazi.

Európa minulé leto zažila niekoľko horúčav. Veľké rieky ako Rýn a Dunaj sa stali plytkými, čo viedlo aj k zastaveniu prepravy tovaru vrátane ropných produktov. Vo Švajčiarsku dokonca otvorili štátnu rezervu, aby sa vyhli nedostatku paliva.

„Pred niekoľkými rokmi by mi nenapadlo, že voda bude problémom v Európe, najmä v Nemecku a Rakúsku. A teraz vidíme, že áno,“ povedal Thorsten Mayer-Gurr.

V južnom Nemecku sa podľa Politico za posledné dve desaťročia zdvojnásobil počet súdnych sporov o vodu. Vo Francúzsku vyvolala výstavba nádrží minulý mesiac násilné strety medzi ekológmi a farmármi. V španielskom Katalánsku zasa zaviedli prídelový systém spotreby vody: poľnohospodári musia znížiť spotrebu o 40 % a priemysel o 15 %. Carmelo Cammalleri z Politecnico di Milano odhaduje, že nádrže vo Francúzsku a severnom Taliansku sú o 40 % až 50 % menej plné, ako by mali byť, a najdlhšia rieka v Taliansku, Pád, je o 60 % nižšia ako pri normálnej hladine. A nielen to, v Alpách je asi o polovicu menej snehu, pritom veľká časť strednej Európy sa spolieha na roztopenú vodu. Zásobovanie vodou sa podľa Politico stáva politickou témou.

Ako informoval EADaily s odvolaním sa na odborníkov Roscongress, Rusko je svetovým lídrom v zásobách sladkej vody v Arktíde a v horizonte 25 rokov sa môže neupravená sladká voda stať dôležitejším a výnosnejším artiklom ruského exportu podobne ako ropa…

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie