Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Druhotné využitie ihličia

Mnohým z nás cez vianočné sviatky stoja doma „živé“ ihličnaté stromčeky, ktoré samozrejme neodporúčame, ale keď ich už máte doma, tak je užitočné vedieť o vlastnostiach a využití ich ihličia. Aj keď čerstvé ihličie obsahuje o niečo väčšie množstvo užitočných látok, aj suché ihličie je cenným zdrojom celého radu vitamínov a minerálov.

Samozrejme, že ihličie by nemalo pochádzať z plantáži ihličnanov ošetrovanými herbicídmi a syntetickými hnojivami.

Ihličie obsahuje cenné biologické zložky: Chrolofyl (do 1,4 %), vitamíny, makro a mikroprvky, fytohormóny, fytoncidy, bakteriostatické a anthelmintické (liečivá proti črevným parazitom) látky.

Ihličie borovice je dobrým zdrojom karoténu (140 – 320 mg/kg), jeho obsah v čerstvom ihličí sa v priebehu roka mierne líši. Je tiež bohatý na vitamín C (do 300 mg%). Úroveň vitamínu C v ihličí sa zvyšuje v zime, dosahuje až 600 mg% a v lete sa znižuje na 250 mg% v suchom stave.

Jednotka – mg% je definovaná ako počet miligramov (mg) požadovanej látky obsiahnutých v 100 ml testovacieho roztoku alebo 100 g testovanej látky.

Skladovanie ihličia smreku v priebehu jedného mesiaca pri teplote 8-10 °C vedie k strate 35 % karoténu, čo sa nevyskytuje pri teplotách nižších ako 5 °C. Čerstvé ihličie zo smreku a borovice navyše obsahuje 350 – 360 mg/kg vitamínu E.

1 kg sušeného ihličia zo smreku a borovice obsahuje nasledovné vitamíny:

K – 12 a 20 mg

P – 900 až 2300 mg a 2180 až 3810 mg

B1 – 8 a 19 mg

B2 – 7 a 5 mg

B3 – 16 a 28 mg

PP – 142 a 29 mg

B6 – 1,1 a 2 mg

H – 0,06 a 0,15 mg

B9 – 7 a 8 mg

Smrekové a borovicové ihličie obsahuje mnoho aminokyselín, vrátane esenciálnych.

Esenciálny olej (jeho obsah sa pohybuje v rozmedzí 1 – 1,5 %) v borovicovom ihličí má zložité chemické zloženie – obsahuje borneol a bornyl acetát, limonén, alfa-pinén, kadinén, cerratindiol, myrcén, otsimen atď. Ihličie je bohaté na antokyany, kumaríny a zlúčeniny flavonoidnej skupiny (katechín, acylovaný quercetin a izoramnetínové glykozidy). V borovicovom ihličí boli tiež nájdené soli stopových prvkov (bór, zinok, kobalt, molybdén, mangán, meď a železo).

Ihličie väčšiny ihličnanov (smrek, borovica, jedľa, jalovec, cyprus a iné) sa využíva vo farmakológii, aromaterapii a parfumérii. Z ihličia smreku a borovice sa vyrábajú vitamínové preparáty.

V minulosti v táboroch systému Gulag na severe ZSSR sa využíval odvar z ihličia ako profylaktikum a liek na takmer všetky choroby.

V 900 dní obliehanom Leningrade počas druhej svetovej vojny sa „ihličnatá voda“ stala typickým a často používaným produktom. Vynašli ju v laboratóriách protivzdušnej obrany Leningradu v roku 1941 a vyrábala sa v Leningradskom liehovare v obliehanom meste, hlavne ako liek proti skorbutu. Jednalo sa o vynikajúci liek s vysokým obsahom vitamínu C.

V povojnovom období odborníci leningradskej lesníckej akadémie vyvinuli na základe borovicového ihličia chlorofyl-karoténovú pastu, ktorá sa vo veľkej miere používala ako vonkajší prostriedok na popáleniny, rôzne kožné ochorenia a vnútorne bola využívaná pri žalúdočných vredoch.

Bez ohľadu na to, o aký užitočný produkt ide, má aj svoje kontraindikácie na použitie. Výluhy a odvary z borovicového ihličia sa neodporúčajú pre tehotné ženy, osoby s hepatitídou, ako aj pri akútnych a chronických ochoreniach pečene a obličiek.

Odvar na kúpeľ:

Vezmite 1 – 1,5 kg borovicového ihličia (môžu sa pridať aj malé vetvičky), zalejte vodou a prevarte. Následne nechajte lúhovať 20 minút, preceďte a nalejte do vane naplnenej vodou. Kúpte sa asi 10 až 15 minút, najviac však 20 minút.

Pokiaľ využívate kúpeľ s ihličím na zmiernenie nervového napätia, tak stačí jednorazový kúpeľ a ak chcete odstrániť akékoľvek zápalové procesy a iné príčiny, odporúča sa použiť minimálne 10 kúpeľov.

Ihličie sa môže využiť ako tonikum na tvár, ktoré ozdravuje a vyživuje pokožku:

Jednou šálkou vriacej vody zalejte pohár borovicového ihličia, zakryte a nechajte úplne vychladnúť. Následne preceďte a môžete sa umývať. Prostriedok je lepšie skladovať v chladničke.

Borovicové ihličie je široko využívané pri príprave odvarov, výluhov a tinktúr, ktoré dokonale zvyšujú imunitu a podporujú organizmus v nepriaznivom období.

Vitamínová zmes:

Borovicové ihličie na najskôr premyje teplou a následne studenou vodou, rozdrtí sa a zmieša s cukrom v pomere 1 : 1. Pripravenú zmes premiestnime do sklenenej nádoby a môžeme skladovať pomerne dlho v chladničke.

Keď sa rozhodneme pripraviť vitamínový nápoj, musíme zriediť 2 lyžice zmesi v 4 šálkach studenej prevarenej vody. Potom, ako sa nápoj tri dni vylúhuje, je možné ho užívať po 0,5 šálky dvakrát denne.

Ďalší spôsob prípravy vitamínového nápoja:

Rozdrvíme 50 gramov borovicového ihličia, vložíme do smaltovej nádoby a zalejeme litrom vriacej vody. Necháme lúhovať asi 15 – 20 minút a zriedime ešte jedným litrom studenej prevarenej vody. Následne by mal nápoj odstáť 5 až 6 hodín v chladnom mieste. Následne sa precedí, pridá sa trochu medu a ochutí citrónom. Užíva sa pohár nápoja niekoľkokrát denne.

Odvar pri liečbe respiračných ochorení:

20 až 25 gramov borovicového ihličia sa rozdrví, zaleje sa 100 – 125 ml vriacej vody. Potom by sa mala táto zmes variť 10 minút na pomalom ohni a nechať lúhovať 10 minút. Všetok tento odvar by sa mal užiť počas 24 hodín.

Zatiaľ, čo je odvar horúci, môžeme ho využiť na inhaláciu. Inhalácie odvarov z ihličia pomáhajú veľmi dobre pri prechladnutí. Takýto odvar pomáha tiež pri ochorení ďasien, ale je potrebné vyplachovať a kloktať ústa pred spaním.

V prípade ženských ochorení (krvácanie, myóm), sa vnútorne užíva borovicové ihličie vo forme odvaru, alebo výluhu.

Krém z ihličia na kŕčové žily:

Prostriedok sa využíva ako pomôcka pri liečbe kŕčových žíl. Borovicové ihličie sa zaleje vriacou vodou v pomere 2 : 1 a dôkladne sa rozomelie v mixéri, aby sa vytvorila homogénna hmota. Krém z ihličia sa aplikuje na kŕčové žily. Trvanie procedúry je 15 – 20 minút. Liečebný kurz trvá 2 týždne a postup sa musí vykonať každý druhý deň.

Starovekí liečitelia často predpisovali borovicové ihličie vo forme odvarov a výluhov pri anémii, pretože jeho zloženie obsahuje prospešné soli železa – jeden z najdôležitejších stopových prvkov, ktoré sa priamo podieľajú na procesoch tvorby krvi.

Terapeutický účinok komplexu esenciálnych olejov borovicového ihličia je spôsobený prítomnosťou esenciálneho oleja a terpentínu, ale na rozdiel od čistého terpentínu účinok prípravkov z borovicového ihličia nie je tak agresívny. Terpentín je ľahko rozpustný v tukoch a preniká hlboko do kože, dráždi jeho receptory a spôsobuje reflexné zmeny v organizme.

Dlhotrvajúca a nadmerná aplikácia klasického terpentínu môže spôsobiť tvorbu vodnatých pľuzgierov (chemické popáleniny), hnisavosť a dokonca nekrózu tkaniva, čo nie je prípad pri použití borovicového ihličia, napríklad pri kúpaní. Terpentín má tiež silný dráždivý účinok na močový systém a malé predávkovanie môže vyvolať zápal v obličkách až po rozvoj nefritídy. Na rozdiel od čistého terpentínu, prípravky z borovicového ihličia pôsobia jemnejšie, zabíjajú patogény v močovom trakte a zároveň nespôsobujú také silné podráždenie.

Esenciálny olej a terpentín obsiahnutý v borovicovom ihličí zvyšujú sekréciu priedušiek a prispievajú k skvapalneniu viskózneho hlienu (expektorácia – vykašliavanie).

V laboratóriu chemoterapie Kazaňského veterinárneho ústavu boli vykonané vedecké štúdie, ktoré sa týkali použitia terpentínu na zvýšenie produkcie vajec kurčiat a husí a boli dosiahnuté sľubné výsledky. Vtáky sa stali aktívnejšie, produkcia vajec a živá hmotnosť sa zvýšila – dobré výsledky sa dosiahli aj pri pokusoch s použitím zmesového krmiva, ktoré obsahovalo borovicové ihličie.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie