Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Deindustrializácia EU sa dotkne aj poľnohospodárstva

Deindustrializácia EÚ je v plnom prúde. Energetická kríza, pripomíname, začala v auguste 2021, keď sa cena plynu priblížila k tisícke dolárov za tisíc kubických metrov. Európski výrobcovia dusíkatých hnojív zároveň začali znižovať produkciu. Nórska spoločnosť Yara do konca roka 2021 znížila výrobu dusíkatých hnojív v EÚ o 25 %.

V septembri 2022 boli dusíkaté hnojivá v Nemecku dvakrát drahšie ako v septembri 2021, predaj klesol o 18,5 %. Fosforových a potašových hnojív sa v druhom štvrťroku 2022 predalo v EÚ o polovicu menej ako pred rokom.

Základom na výrobu dusíkatých hnojív je metán, z ktorého sa najskôr získava amoniak a až potom dusičnany. V súčasnosti sú náklady na amoniak v EÚ dvojnásobkom svetového priemeru. Ako sa energetická kríza vlečie, výrobcovia presúvajú továrne do USA a Kanady, kde je plyn lacnejší.

Kanada a Austrália zvyšujú vývoz hnojív. Austrália stavia veľký závod na výrobu potaše. Maroko obnovuje výrobu fosfátov. Všetky krajiny, ktoré majú možnosť, sa snažia nahradiť odchádzajúcu európsku produkciu, ako aj Rusko a Bielorusko pod sankciami.

Európska komisia sa rozhodla do roku 2030 zvýšiť produkciu biometánu na 35 miliárd kubických metrov. Biometán sa vyrába nielen z hnoja, ale aj z trávy. Od roku 2000 do 2010 Nemecko aktívne rozvíjalo výrobu biometánu. Teraz stratilo záujem o túto myšlienku, pretože sa ukázalo, že vysušené močiare vypúšťajú veľa skleníkových plynov, čo je v rozpore so záväzkami prijatými v boji proti „globálnemu otepľovaniu“.

EÚ aktívne implementuje „zelenú agendu“. Do roku 2023 plánujú znížiť používanie pesticídov na polovicu. S nástupom krízy agrárnici pravidelne ponúkajú odloženie realizácie plánov, no európski predstavitelia sú neoblomní. Od začiatku roka 2023 sa sprísnili normy na obsah dusíkatých zlúčenín v podzemných vodách a znormalizovalo sa používanie hnojív. Samostatne je stanovená norma pre zavádzanie hnoja. To znamená, že nebude fungovať nahradiť minerálne hnojivá hnojom. Do roku 2026 by sa malo používanie dusíkatých hnojív znížiť na 75 % súčasnej úrovne.

Ak pôjde všetko podľa plánu, EÚ sa zmení z veľmi veľkého vývozcu potravín na malého alebo dokonca dovozcu. Čo neurobiť pre životné prostredie! Spojené kráľovstvo a EÚ vážne bojujú proti hospodárskym zvieratám. Írski farmári sú pobúrení, že v rozpočte na rok 2023 vláda neposkytla prostriedky na riešenie problémov s chovom dobytka.

Švajčiarske úrady navrhli úplný zákaz intenzívneho chovu zvierat. Chovatelia trvali na usporiadaní referenda. Ľudia sa vyslovili za zachovanie súčasného stavu. Existujúce pravidlá sú dosť prísne. Živočíšna spoločnosť môže chovať maximálne 1 500 ošípaných alebo 27 000 brojlerov. Zvieratám by sa mal poskytnúť voľný výbeh a iné opatrenia týkajúce sa dobrých životných podmienok zvierat.

V Nemecku v septembri zosilneli sociálne hnutia, ktoré presadzovali úplný zákaz chovu zvierat. Aj keď je týchto protestov málo, práve sa začali. Pokles príjmov obyvateľstva v EÚ viedol k tomu, že ľudia začali menej kupovať „ekologické“ a vegánske produkty. Výrobcovia rastlinných alternatív mlieka a mäsa stratili každý 80 % svojich akcií. Predaj „bio“ produktov klesol v prvom polroku 2022 o 39 %.

Ale sú tu aj dobré správy! Kanada nebude nasledovať európsku módu a plánuje bojovať proti globálnemu otepľovaniu inak. Kanada neobmedzuje používanie hnojív na zníženie emisií skleníkových plynov, ale zameriava sa na znižovanie strát. Na to sa robí výskum.

Spojené štáty americké zvýšili vývoz hovädzieho a bravčového mäsa na rekordnú úroveň. V roku 2021 Spojené štáty predbehli Brazíliu vo vývoze bravčového a hovädzieho mäsa v peňažnom vyjadrení. Teraz priepasť zväčšujú.

V prospech Spojených štátov hrala epidémia afrického moru ošípaných (ASF), ktorá v rokoch 2017-2019 výrazne znížila početnosť v Číne. Donald Trump ako prezident Spojených štátov presadil obchodnú dohodu s viacerými krajinami. Teraz tieto krajiny nakupujú mäso a obilniny z USA. Čína však obnovila stavy ošípaných a znížila dovoz mäsa, no výrazne zvýšila dovoz kukurice. Japonsko a Kórea zvýšili dovoz mäsa z USA a obmedzovať sa nechystajú.

V Južnej ani Severnej Amerike nie je ASF. Európa a Ázia touto chorobou veľmi trpia. Európski výrobcovia vážne prichádzajú o zisky kvôli karanténnym opatreniam v Číne, ktorá uzaviera dovoz bravčového mäsa z krajín, kde sa zistilo ASF.

USA a Kanada nedokážu úplne nahradiť upadajúcu európsku produkciu. Neexistujú žiadne voľné pozemky a tie, ktoré sú, sa vyčerpávajú. Okrem toho spotreba biopalív v USA rastie, čo znamená, že treba viac kukurice. Spojené štáty americké preto vsádzajú na produkciu mäsa. Ide o drahý produkt s vysokou maržou.

Spojené štáty americké idú po dobre vyšliapanej ceste Holandska. Pripomeňme, že táto malá krajina je na druhom mieste na svete z hľadiska príjmov z exportu poľnohospodárskych produktov. Základom holandského poľnohospodárstva je chov zvierat. Na jar 2022 holandská vláda prijala rozhodnutie Európskej komisie o znížení emisií zlúčenín dusíka. Splnenie týchto požiadaviek povedie k zníženiu počtu hospodárskych zvierat v Holandsku o 25 – 30 %.

Vidíme, ako EÚ vytvára podmienky, v ktorých sa bývalé vysoko efektívne poľnohospodárstvo stáva nemožným. Majitelia podnikov v žiadnom prípade nie sú patriotmi Európy a svoje aktivity presúvajú tam, kde sú lepšie podmienky – do zámoria.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie