Môže byť banátska sfinga v údolí Cerna v Rumunsku výsledkom rozmarov počasia? Je to veľmi nepravdepodobné, vzhľadom na dokonalosť formy. Ak sa naň pozeráme z jedného uhla, dochádzame k záveru, že ide o antropomorfné zastúpenie. Je ťažké si predstaviť, že vietor a dážď vytvorili skalu, ktorá by predstavovala ľudskú hlavu. A nie len nejakú hlavu. Ale majestátnu, tajomnú, vyžarujúcu moc a autoritu.
O prvom výskume v pohorí Bucegi sa dozvedáme z roku 1927, konkrétne vo východnej časti masívu Údolie Ialomita, v oblasti známej ako „Sedem prameňov“. Hovorí sa, že „Zamolxe“, boh Dacianov, tam pil vodu. Daciani toto miesto nazvali „nesmrteľná krajina“. Sedem prameňov bolo symbolom nielen na štítoch Dacianoch, ale nachádzajú sa aj na Trajanovom stĺpe.
Dokonca je na tomto mieste v Bucegi zdroj vody, ktorá je najčistejšia na svete. V rokoch 1927-1935 existovali štúdie realizované rumunskými a francúzskymi vedcami. Vedci dokázali, že bakteriálna záťaž pramenitej vody je nulová. Bola to jedinečná udalosť vo svete.
Iný výskum bol vykonaný v 80-tych rokoch. Vedci zistili, že zdrojom vody je veľké podzemné jazero. Voda vyteká prúdom 4000 galónov za sekundu.
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info