Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Arktický morský ľad dosiahol svoju najväčšiu ľadovú pokrývku za posledných jedenásť rokov

Zima bola vo väčšine Eurázie a Severnej Ameriky mierna. Medzitým studený vzduch, ktorý zostal v oblasti polárneho kruhu, pomohol Arktickému moru dosiahnuť jeho najväčšiu februárovú ľadovú pokrývku za posledných 11 rokov.

Ako je znázornené na animácii nižšie, medzi septembrom 2019 a februárom 2020 došlo k rýchlemu nárastu morského ľadu:

Tu je schéma rozsahu polárneho morského ľadu:

Polárne víry a arktické oscilácie

Arktické oscilácie (AO) – sú modelom atmosférickej cirkulácie charakterizované vetrami cirkulujúcimi proti smeru hodinových ručičiek okolo Arktídy v približne na 55° severnej zemepisnej šírky.

Najzreteľnejším odrazom fázy tohto kmitania je rozloženie búrok od severu na juh, v strednej šírke reaktívneho toku.

Pozitívna arktická oscilácia

Ak je AO „pozitívna“, prstenec silných vetrov cirkulujúcich okolo severného pólu obmedzuje chladnejší vzduch v polárnych oblastiach.

Pri pozitívnej AO je podpriemerný atmosférický tlak nad Arktídou spojený s tlakom nadpriemerným nad severnou časťou Tichého a Atlantického oceánu.

Reaktívny prúd je za týchto podmienok ďalej na sever, ako býva bežne v týchto podmienkach. V stredných zemepisných šírkach Severnej Ameriky, Európy, Sibíri a východnej Ázie je teda zvyčajne menej ohnísk studeného vzduchu ako obvykle.

Negatívna arktická oscilácia

Vo svojej negatívnej fáze je AO slabšia a skreslená, čo jej umožňuje preniknúť na juh chladnejšími arktickými vzduchovými masami a zintenzívniť búrky v stredných zemepisných šírkach.

V tomto prípade má AO vyšší ako priemerný atmosférický tlak v arktickej oblasti a nižší ako priemerný tlak v severnej časti Tichého a Atlantického oceánu.

Reaktívny prúd sa za týchto podmienok posúva k rovníku, a preto sa vzduchová rieka obklopujúca zemeguľu nachádza južne od jej strednej priemernej polohy.

Následkom toho sa v zimných stredných zemepisných šírkach najčastejšie vyskytujú záblesky studeného polárneho vzduchu.

Pozitívna arktická oscilácia prebieha práve teraz!

V súčasnosti sa nachádzame v pozitívnom stave s veľmi silným reaktívnym prúdom ďalej na sever ako je priemer a so studeným vzduchom sústredeným v polárnych oblastiach.

Táto „pozitívna“ arktická oscilácia je zodpovedná za:

– Mierne zimy v Spojených štátoch a v niektorých častiach Európy.

– Premenu severného Atlantiku na poveternostnú bombu.

– Obnovu ľadu, ktorá v súčasnosti prebieha na Severnom póle.

Medzitým na druhom konci sveta, v Antarktíde, vedci zaznamenali najteplejšiu teplotu na kontinente.

Snehová búrka v Iráne

Počas niekoľkých posledných dní v niektorých oblastiach Iránu napadlo až šesť metrov snehu. V severných oblastiach krajiny zasypal sneh bezprecedentné množstvo ľudí, domov, áut a dokonca aj stáda oviec. Provinciu Gilan v Iráne zaviala bezprecedentná snehová víchrica, ktorá pochovala mestá, zablokovala diaľnice a odrezala stovky dedín od vonkajšieho sveta. V niektorých odľahlých oblastiach museli prekvapení poľnohospodári oslobodzovať počas snehovej búrky stáda oviec, ktoré boli zaviate meter hlbokým snehom.

V dôsledku silnej búrky zomrelo 8 ľudí, 145 bolo zranených a ďalších 80 bolo hlásených ako nezvestných v zasneženej provincii Gilan. Na mnohých miestach sa prerušila dodávka elektriny, vody a zemného plynu. Od búrky ubehli štyri dni, ale tisíce ľudí sú stále bez vody a elektriny.

Mnoho vidieckych ciest je stále zablokovaných a viac ako 250 000 ľudí trpí výpadkom energie. Silné sneženie zasiahlo 50 z 52 miest v provincii a mnoho oblastí bolo pochovaných pod vrstvou snehu od 1 do 2 metrov za menej ako 24 hodín.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie