Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Ako vyrobiť bylinné glycerity: Tinktúry bez alkoholu

1Glycerity sú sladké bylinné tinktúry, ktoré využívajú rastlinný glycerín na získanie liečivých zložiek a aróm z rastliny. Keďže bylinné tinktúry sú bežne vyrábané z alkoholu, glycerín je dobrá alternatíva pre deti, zvieratá a dospelých, ak berieme do úvahy chute a citlivosť na alkohol. Aj keď glycerity nie sú tak silné ako tinktúry s alkoholovým základom, určite sú lepšie ako skúšať podávať alkoholovú tinktúru dieťaťu, ktoré zoviera ústa. Glycerity sú účinné bez ohľadu na to, aký dôvod máte na prípravu tinktúry s bezalkoholovým základom.

Rastlinný glycerín je čistá tekutina bez zápachu, vyrobený z rastlinných olejov ako palmový, sójový alebo kokosový, za použitia vysokej teploty a tlaku, aby sa odštiepili molekuly glycerínu od tukových kyselín. Aj keď je sladký, nie je metabolizovaný v tele tak ako cukor. Pre najvyššiu kvalitu glyceritu treba hladať organický, udržateľným spôsobom zozbieraný, nie GMO, glycerín.

Čerstvé rastliny sú ideálne pre glycerínové tinktúry, pretože glycerín vyniká pri konzervovaní čerstvých rastlinných štiav. Avšak, glycerín nevytiahne zložky z bunečnej štruktúry suchých raslín tak efektívne ako alkohol(Cech, 2000). Čerstvé kvety a aromatické rastliny ako levanduľa, medovka, mäta, kamilka, fialka a ruža môžu byť použité na výrobu obzvlášť príjemných glyceritov, ktoré sú vmiešané do ľadových alebo horúcich bylinkových čajov, ovocných omáčok, koktailov, či posypané na jogurte, zmrzline alebo dezertoch. Levanduľový glycerit s čokoládovým koláčom? Ochutnajte, prosím.

2

Sušená baza a čerstvý koreň echinacei sa môžu použiť na výrobu účinných glyceritov (Cech, 2000) na podporu imunitnej rekcie na infekcie ako je nádcha a chrípka. Glycerity sa môžu zmiešať aj s tinktúrami s alkoholovým základom, aby ich osladili. Medovkový glycerit je vítaný prídavok do ľubovníkovej tinktúry na zlepšenie nálady počas dlhých zimných mesiacov (použite približne 4 diely alkoholovej tinktúry na 1 diel glyceritu, alebo podľa chuti).

Príchod jari (v Novom Anglicku) prináša sladkú a vytrvalú fialku, ktorej fialové, žlté a biele kvety sú pastvou pre boľavé oči a balzamom na naše srdcia, pľúca a pokožku. Jarné kvety nie sú semenné (tie prídu na jeseň), sú pôvabné v šalátoch, čajoch, medoch a v glyceritoch. Oceňme uchovanie liečivých účinkov fialky po celý rok a spravme túto tinktúru bez alkoholu.

Ako vyrobiť Glycerit

Glycerity môžu byť vyrobené s použitím čerstvých alebo sušených rastlín nasledovne:

  1. Naplňte čistý pohár čistou nasekanou čerstvou alebo sušenou, pomletou bylinou (dopoly pohára, sušené byliny sa zväčšia pri absorbovaní tekutiny)

  2. Aby bolo konzervovanie úspešné, glycerínová tinktúra by mala obsahovať aspoň 55 % glycerínu (Cech, 2000). Na čerstvé rastliny nalejte dostatočné množstvo glycerínu, aby úplne zakryl byliny, asi približne 3 cm od okraja pohára. Na sušené byliny zrieďte glycerín s destilovanou vodou v pomere 3 : 1 (3 diely glycerínu, 1 diel vody) a doplňte pohár do 3 cm od okraja pohára.

  3. Použite nožík alebo drevenú paličku na rastliny, aby ste uvoľnili vzduchové bubliny počas pridávania glycerínu alebo glycerínovo-vodného roztoku.

  4. Uzatvorte pohár a umiestnite ho na tmavom mieste pri izbovej teplote. Nechajte macerovať 4 – 6 týždňov, pričom každý deň premiešajte. Ak je potrebné a rastliny vytŕčajú von, pridajte ešte glycerín.

  5. Po 4 – 6 týždňoch prelejte glycerit do misky alebo pohára cez sitko, do ktorého vložíte gázu alebo inú jemnú textíliu. Konce textílie stiahnite spolu a vytlačte zvyšky glyceritu.

  6. Uzavrite do fľase a označte ju.

3

Glycerity je možné uskladniť približne na rok až dva na chladnom, tmavom mieste. Dávka pre dospelých je 30 – 60 kvapiek (¼ – ½ čajovej lyžice) trikrát denne rozpustené vo vode.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie