Ak ste sa ocitli dlhú dobu mimo civilizácie, alebo si nemôžete nájsť potravu, tak vám pomôže jednoduché a výživné jedlo nachádzajúce sa pod vašimi nohami.
Dážďovky sú výborným zdrojom bielkovín a je ľahké ich nájsť. Viete, že dážďovky sa v mnohých krajinách používajú pri výrobe detskej výživy? Napríklad v USA sa v rokoch 1993 – 1994 vyrobilo takmer 60 % celkovej kojeneckej výživy na báze bielkovín z dážďoviek. Bielkoviny z dážďoviek nespôsobujú alergie, sú ľahko stráviteľné a pomerne lacné.
Vyrobený prášok z dážďoviek obsahuje o 61 % – 72 % viac bielkovín ako rybia múčka, o 60 % viac ako mäsová múčka, o 45 % viac ako proteínový sójový koncentrát , o 44 % viac ako suché droždie.
Samozrejme, dážďovky by sa nemali konzumovať priamo zo zeme. Je potrebné ich zbaviť pôdy a pred konzumáciou ich umiestniť do tečúcej vody na 2 – 3 hodiny. Pokiaľ sú prostriedky na zapálenie ohňa, je možné ich uvariť, alebo upiecť. Existujú skupiny labužníkov jedál z dážďoviek a veľmi chvália ich chuť. Tu je niekoľko receptov:
Recept č.1: Lesné makaróny
Je potrebné si vziať so sebou plechovku, alebo nádobu s objemom 1,5 – 2 l s pšeničnou múkou. Nakopať a nazbierať dostatok dážďoviek a vložiť ich do nádoby s múkou na noc. V priebehu noci červy vyvedú zo seba zbytky organickej hmoty a pôdy a naberú do seba múku. Plnené dážďovky múkou vložiť do vriacej vody a variť 5 – 7 minút. Labužníci tvrdia, že kto neochutnal, je nešťastný človek.
Recept č.2
Dážďovky sa poctivo umyjú a intenzívne plákajú v studenej vode. Následne sa rozložia na papier a osušia. Dážďovky sa najčastejšie varia, alebo pečú.
Používajú sa dva hrnce s vriacou vodou. Po 15 minútach varenia sa dážďovky premiestnia do druhého hrnca s vriacou vodou a varia sa minimálne ďalších 15 minút až do úplného odstránenia slizu.
Kto chce dážďovky aj piecť mal by ich dať zamraziť, pred pečením rozmraziť na tkanine a následne uložiť na plech, alebo panvicu. Po pol hodine si môžete vychutnávať ich vôňu a chuť.
Recept č.3
Pečené dážďovky je možné jesť ako ľahký zákusok, napríklad so soľou a prísadami, alebo v rozomletej podobe ich pridať do cesta na chlieb či koláča a taktiež ako prílohu k rôznym jedlám namiesto mäsa.
Domorodci z Nového Zélandu, alebo Austrálie zvyčajne piekli dážďovky na ohni alebo slnku, potom ich rozmelnili a pridávali do chleba alebo dusených pokrmov.
Dážďovky je možné tiež obaliť v múke, zapiecť na masle, zaliať vývarom a variť. Následne pridať opečenú cibuľu, huby a smotanu.
Recept č.4: Kotlety z dážďoviek
700 g dážďoviek po očiste
1 čajová lyžička strúhanej citrónovej kôry
1,5 č. lyžičky soli
½ č. lyžičky bieleho korenia
1 vajce
1 šálka strúhanky
2 lyžice masla
1 šálka smotany
Zmiešať dážďovky s roztopeným maslom, citrónovou kôrou, soľou a korením. Sformovať kotlety, namočiť vo vajci a obaliť strúhankou. Kotlety smažiť na masle 10 minút z oboch strán. Hosťom radšej nehovorte z čoho kotlety sú. Dobrú chuť.
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info