Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Ako používať ovčiu vlnu v zeleninovej záhrade

Moja skúsenosť z prvej ruky potvrdzuje, že ovčia vlna je skutočným klenotom, pokiaľ ide o pestovanie zeleniny…

Bolo to začiatkom jari roku 2020, keď som prvýkrát počul, že ovčia vlna by mohla byť užitočná na pestovanie zeleniny. Keďže nikto z mojich kolegov záhradkárov ju v tom čase nepoužíval (to sa dodnes nezmenilo), netušil som, čo od nej očakávať a či to funguje alebo nie. Napriek tomu ma táto myšlienka zaujala a rozhodol som sa do toho jednoducho ísť…

Táto malá sadenica kapusty bola jednou z prvých rastlín, ktorým v mojej záhrade prospela ovčia vlna.

Som rád, že som sa tak rozhodol. Po tom, čo som to vyskúšal a videl, čo to pre mňa dokáže, môžem úprimne povedať, že je to jeden z najlepších organických materiálov, aké som kedy vo svojej zeleninovej záhrade použil. Určite to funguje! V prvom rade je veľmi všestranný. Môžete ho použiť a ťažiť z neho mnohými spôsobmi. A po druhé, je nesmierne účinný, pokiaľ ide o zlepšenie pôdy v záhrade:

Pôda dokáže zadržať viac vody. Ovčia vlna má vynikajúce vlastnosti na zadržiavanie vody, a preto môže fungovať ako samofungujúci systém na uchovávanie vody v pôde. „Zachytáva“ vlhkosť po daždi a potom ju počas období sucha pomaly uvoľňuje späť do rastlín.

Pôda sa stáva prevzdušnenejšou. Zapracovanie tohto organického materiálu do zeme je ako vytvorenie vzduchových vreciek v pôde. Pôda sa okamžite stáva kyprejšou a dokáže lepšie „dýchať“. Rastliny tak majú k dispozícii viac kyslíka a môžu tiež rásť hlbšie a silnejšie korene.

Pôda sa stáva živšou. Zadržiavaním väčšieho množstva vody a zvyšovaním obsahu kyslíka v pôde ovčia vlna pomáha vytvárať ideálne prostredie pre prospešné mikróby, mikroorganizmy, ako aj hmyz a chrobáky. Tie milujú život vo vlhkej a kyprej pôde, ktorá je bohatá na kyslík a rozkladajúcu sa organickú hmotu.

Pôda sa stáva úrodnejšou. Ovčia vlna je neuveriteľne bohatá na všetky druhy živín, ako je dusík, fosfor, draslík, vápnik, horčík, železo a síra. Keď sa rozloží, uvoľní všetky tieto živiny do pôdy a tým vyživí zeleninové rastliny.

Určite si viete predstaviť, o koľko jednoduchšie je pestovať zeleninu v takej úrodnej a živej pôde. Rastliny v nej prosperujú. Sú zdravšie, silnejšie a rastú rýchlejšie. A čo je najdôležitejšie, prinášajú aj vyššiu úrodu.

Vďaka ovčej vlne som si dokázal urobiť zeleninovú záhradu oveľa odolnejšou voči prievanu. Tieto cukety nebolo potrebné polievať ani počas období sucha.

Tieto pozitívne zmeny sa samozrejme nedejú zo dňa na deň. V mojom prípade sa kapacita pôdy zadržiavať vodu a kyslík krátko nato zvýšila, ale všetko ostatné trvalo oveľa dlhšie. Musel som počkať, kým sa ovčia vlna (aspoň čiastočne) rozloží, kým sa pôda stane živšou a úrodnejšou – čo trvalo niekoľko mesiacov.

Ako ju používam?

Ovčiu vlnu používam v mojej zeleninovej záhrade dvoma rôznymi spôsobmi:

Zapracovávam ju do pôdy.

Tesne predtým, ako do každej jamky po presadení vložím sadenicu zeleniny, dám hrsť ovčej vlny, aby vlna bola priamo pod koreňmi sadenice. Spočiatku to pomáha udržiavať sadenice hydratované, ale neskôr, keď sa začne rozkladať, ich to tiež vyživuje a tým urýchľuje ich rast…

Majte však na pamäti, že vlna je hnojivo s pomalým uvoľňovaním. Jej rozklad – a uvoľňovanie živín do pôdy – je zdĺhavé a postupné. Ako neskôr zistíte, úplný rozklad trvá približne rok. Preto to robím iba pri presádzaní dlho dozrievajúcich sadeníc zeleniny, ako je brokolica, kapusta, karfiol, paprika, paradajky a baklažán. Rýchlo rastúca a rýchlo dozrievajúca zelenina, ako je šalát, reďkovka, fazuľa a hrach, by bola pripravená na zber dávno predtým, ako sa vlna začne rozkladať. V ďalšej sezóne z toho však profitujú, pretože dodržiavam striedanie plodín.

Skutočnosť, že ovčia vlna sa v pôde pomaly rozkladá, znamená, že vaša záhrada a vaše zeleninové rastliny z nej budú mať úžitok aj v nasledujúcich záhradníckych sezónach.

Prípadne by som to mohol zapracovať do pôdy lopatou, rýľom, orbou. Som však skôr záhradník bez orby a nerád narúšam pôdu. Aj tak by to však fungovalo. Pokiaľ to dostanete do zeme, pôda z toho bude mať úžitok.

Občas však pridám na kompost trochu vlny. Kompost z nej profituje podobne ako pôda. Dodáva mu živiny, udržiava ho hydratovaný a prevzdušnený a stimuluje v ňom život. Považujem ho za „zelený“ materiál, a preto ho miešam s listami, ktoré sa považujú za „hnedý“ materiál.

Používam ju ako mulč.

Ďalšia vec, ktorú s touto vzácnou organickou hmotou robím v mojej zeleninovej záhrade, je mulčovanie. Vďaka svojim známym izolačným vlastnostiam chráni ovčia vlna ako mulč pôdu pred prehriatím počas dlhých, horúcich a slnečných letných dní. A tiež ju udržiava teplejšiu počas chladných nocí skoro na jar a neskorej jesene…

Ale najlepšie na tom je, že keď ju necháte na povrchu, rozkladá sa veľmi, veľmi, veľmi dlho. Je veľmi odolná – trvá viac ako rok, kým úplne zmizne – a zároveň ponúka všetky štandardné výhody mulča, ako je zachovanie vody, regulácia buriny, regulácia teploty, ochrana života v pôde atď. Neodfúkne ju ani vietor. Podľa mňa je to perfektný mulčovací materiál!

Táto kapusta sa v spoločnosti ovčej vlny očividne cítila dobre. Jej rast doslova explodoval, keď som ju presadil do záhrady.

Takže, keď presadím sadenice zeleniny do záhrady, pokryjem holú pôdu okolo nich vrstvou ovčej vlny, ktorá je hrubá asi dva až tri centimetre. Vždy sa snažím pokryť čo najviac holej zeme, ale bohužiaľ, nie vždy mám k dispozícii neobmedzené množstvo vlny.

Aj v tomto prípade ním zriedka mulčujem rýchlo dozrievajúcu alebo zo semien pestovanú zeleninu (napríklad šalát, reďkovku, fazuľu, mrkvu a hrach) v ich raných štádiách rastu. Materiál je jednoducho príliš pevný. Je ťažké a časovo náročné ho najprv oddeliť na drobné častice a potom ich umiestniť okolo mladých rastlín, ktoré práve vyklíčili.

Odpudzuje slimáky, slimáky a iných škodcov?

Vždy som sa v záhrade trápil so slimákmi a ulitníkmi. Tieto slizké malé, ničivé príšery si každý rok vyberajú veľkú daň na mojich rastlinách zeleniny. Keď som začal používať ovčiu vlnu, dúfal som, že ich to nejako zastaví. Ale na moje sklamanie, veľmi ich to neodradilo od útoku na moje rastliny…

Hoci spočiatku malo určitý zastavovací účinok, krátko po daždi stratilo všetky svoje odpudzujúce účinky na slimáky. Myslím, že dážď zmyl všetky oleje a zápach, ktoré mohli z dlhodobého hľadiska niečo zmeniť. A akonáhle bola bez zápachu a oleja, slimáky už neodpudzovalo a dokonca si v nej našli útočisko.

Ovčia vlna bohužiaľ nedokázala zabrániť slimákom a ulitníkom v poškodení mojej rastliny kalerábu. Napriek tomu, že bola ňou obklopená, utrpela poriadne výprask.

Ďalším škodcom, s ktorým mám neustále problémy, sú hraboše lúčne (poľné myši). Tieto chlpaté, roztomilo vyzerajúce malé hlodavce rady okusujú korene mojich zeleninových rastlín – najmä skoro na jar, keď je nedostatok iných dostupných rastlín. Kvôli nim som prišiel o nespočetné množstvo sadeníc, ako aj dospelých rastlín…

V podstate hraboše žijú v zemi. Vytvárajú si sieť podzemných tunelov a potom sa nimi pohybujú pri hľadaní potravy. Dúfal som, že vlna, ktorú som počas presádzania umiestnil pod korene sadeníc, ich odradí od zabíjania mojich rastlín. Do istej miery sa to pravdepodobne podarilo, ale ani zďaleka nie v takej miere, akú som si predstavoval.

Pozitívnou stránkou je, že tento organický materiál odpudzoval jelene a srny zo záhrady. Predtým, ako som ju začal používať, sa každú jeseň živili mojím šalátom, čakankou, čínskou kapustou a inou listovou zeleninou – asi kvôli nedostatku inej potravy v blízkych lesoch. Toto sa zmenilo, keď som začal používať vlnu ako mulč. Samozrejme, mohla to byť náhoda, ale myslím si, že ich musel odradiť zápach – alebo ich aspoň odlákal na blízke záhradky.

Ako dlho trvá, kým sa rozloží?

Z mojej skúsenosti, keď ju zapracujem do pôdy, trvá menej ako rok, kým sa úplne rozloží. Viem to s istotou, pretože som si to overil. Vykopal som jamu pod jednou z dospelých sadeníc kelu, ktorá mala pod sebou vlnu a dokázala prežiť zimu. Túto rastlinu som presadil na jar 2020 a skontroloval som, či tam vlna bude ešte na jar 2021. Takže približne o rok neskôr som tam už nenašiel žiadne stopy po nej. Počas tohto obdobia sa zjavne úplne rozložila.

Vykopal som jamu pod týmto prezimovaným listovým kelom. A ovčia vlna, ktorú som dal pod jeho korene približne pred rokom, sa nikde nenašla. Úplne sa rozložila.

S mulčom je to úplne iný príbeh. Keď ho necháte na povrchu, vlna sa rozkladá oveľa dlhšie. Verte či nie, stále nájdem ten, ktorý som použil na mulčovanie na jar 2020. Nie je ani zďaleka opotrebovaný, napriek tomu, že odkedy som ho tam prvýkrát dal, ubehol už viac ako rok.

Takto vyzerala ovčia vlna, ktorú som použila v záhrade ako mulč, po tom, čo tam bola asi rok.

Ešte som to nespomenul, ale ovčiu vlnu používam aj pri pestovaní paradajok v kvetináčoch podobným spôsobom ako v záhrade. Pri presádzaní sadeníc paradajok časť zmiešam s pôdou. A po presadení sadeníc paradajok ňou tiež zamulčujem povrch kvetináčov. Robím to preto, aby som spomalil odparovanie vody počas horúcich letných dní.

Ovčiu vlnu používam aj v kvetináčoch. Paradajky si to cenia. Pomáha mi to tiež šetriť vodu. A mulč v kvetináčoch sa rozpadá tak pomaly, že ho môžem „recyklovať“ celé roky.

Každopádne, po roku som skontroloval, čo sa stalo s ovčou vlnou v jednom z tých kvetináčov. Nebol som prekvapený, keď som zistil, že vlna na povrchu kvetináča bola viac-menej neporušená. Vyzerala takmer rovnako ako v deň, keď som ju tam umiestnil. A tá, ktorú som dal do kvetináča spolu s hlinou, bola len mierne poškodená.

Je zrejmé, že vlna v kvetináčoch a nádobách sa rozkladá oveľa pomalšie v porovnaní s vlnou v zemi. Prečo sú tieto rozdiely?

V kvetináčoch, v ktorých som v predchádzajúcej záhradkárskej sezóne pestoval paradajky, zostalo ešte veľa nerozloženej ovčej vlny.

Myslím si, že životné prostredie (mikróby, baktérie, dážďovky, háďatká, hmyz atď.) v kvetináčoch a nádobách je oveľa menšie a menej rozmanité ako to v záhrade. Pôda v kvetináčoch a nádobách je tiež menej vystavená nepriaznivým poveternostným podmienkam, ako je dážď, vietor, sneh a slnko. Organická hmota (nielen vlna) v kvetináčoch a nádobách sa preto vždy rozkladá oveľa pomalšie.

Kde ju zohnať na záhradkárčenie?

Prvú dodávku som získal od miestnej firmy, ktorá vyrába produkty (posteľnú bielizeň, priadzu, ponožky atď.) zo surovej ovčej vlny. Bola špinavá, nevypraná a nespracovaná. Stále mala tú pôvodnú vôňu. Vôňa však nebola nepríjemná. Dalo sa s ňou ľahko pracovať.

Mal by som spomenúť, že dodávka, ktorú som dostal, nebola zadarmo. Stála ma jedno euro (niečo viac ako americký dolár) za kilogram (niečo viac ako pol kila) plus poštovné. Predávali to, pretože nie všetky časti ovčej vlny sú vhodné na výrobu, pretože obsahujú nečistoty, zvyšky rastlín a ovčí trus. Chovatelia a výrobcovia si preto tie najlepšie časti nechávajú pre seba a zvyšok vyhadzujú – alebo v mojom prípade ich predávajú pestovateľom bio zeleniny…

Je pre mňa ľahké „minúť“ obrovské množstvo ovčej vlny na mojej nie až tak veľkej záhradke na pestovanie zeleniny. Preto som vďačný, že sa mi podarilo nájsť jej bezplatný zdroj od blízkeho chovateľa. Namiesto platenia ju dostávam zadarmo.

Keď som zistil, že chovateľom takmer vždy zostáva „odpadová“ vlna, rozhodol som sa kontaktovať najbližšieho v mojom okolí. Na moje prekvapenie mi ju s radosťou daroval zadarmo a dokonca sa dobrovoľne ponúkol, že jej na budúci rok dodá viac!

Možno som mal šťastie, že som ho kontaktoval na jar, čo je zvyčajne obdobie, keď chovatelia strihávajú svoje ovce, aby ich pripravili na letné horúčavy. Ak to máte v úmysle urobiť aj vy, majte to na pamäti a nezabudnite si so sebou priniesť vlastné (odolné!) tašky.

Myslím si, že zďaleka najlepšia možnosť je kúpiť si ju od miestneho chovateľa oviec. Je (zvyčajne) zadarmo, nespracovaná, mimoriadne účinná a zároveň udržateľná.

Budem ju používať aj v budúcnosti?

Som naozaj ohromený tým, čo dokáže ovčia vlna urobiť pre zeleninovú záhradu. Je to silné hnojivo s pomalým uvoľňovaním. Je to pomaly sa rozkladajúci mulč. Je to podzemná špongia na ukladanie vody. Je to mikroorganizmus, ktorý podporuje rast organickej hmoty. A do istej miery dokonca odrádza krtky, jelene a srny!

Navyše to zapadá do permakultúrnej filozofie a je to šetrné k životnému prostrediu. Platí to najmä vtedy, keď to získavate priamo od niekoho, kto chová ovce lokálne a organickým spôsobom. Keď použijete niečo, čo by inak skončilo v odpade, pomôžete znížiť svoju uhlíkovú stopu, ušetríte na spotrebe vody, zlepšíte kvalitu a zdravie pôdy a eliminujete potrebu chemických hnojív…

Som si istý, že hmyz, chrobáky a prospešné mikroorganizmy v mojej zeleninovej záhrade si ovčiu vlnu cenia rovnako ako ja.

Je to výhodné pre všetkých – bez ohľadu na to, ako sa na to pozeráte. Neviem ako vy, ale určite to zostane v mojom arzenáli organických materiálov, ktoré používam v záhrade.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie