Vedci zistili, že pri ťažbe bitcoinov sa ročne vyrobí 30 000 ton elektronického odpadu a 23 miliónov ton oxidu uhličitého. Tento proces navyše spotrebuje toľko elektrickej energie, koľko ročne vynakladá krajina ako Holandsko.
Analytici z Holandskej centrálnej banky a vedci z Centra pre výskum energie a životného prostredia na MIT zistili, že ťažbou bitcoinov sa každoročne vyprodukuje asi 30 700 ton elektronického odpadu. Článok s výsledkami práce bol publikovaný vo vedeckom časopise Resources, Conservation and Recycling.
Autori štúdie poznamenávajú, že ťažba bitcoinov vyžaduje pokročilé a drahé integrované obvody špeciálneho účelu (ASIC). A aby sa zachovala a zlepšila účinnosť ťažby, musia byť tieto čipy pravidelne vymieňané za novšie a pokročilejšie. Ich životnosť je preto v priemere iba 1,3 roka.
Ako vedci poznamenávajú, tieto čipy je možné používať iba v zariadeniach na ťažbu, preto sa po skončení svojej životnosti okamžite stanú elektronickým odpadom. Podľa autorov štúdie bolo v roku 2020 uskutočnených celkom 112,5 milióna bitcoinových transakcií a z hľadiska množstva e-odpadu vzniknutého pri ťažbe to pri každej transakcii dáva asi 272 gramov odpadu.
Ekológov okrem vplyvu ťažby na objem elektronického odpadu znepokojuje aj výrazná uhlíková stopa ťažby kryptomien. Podľa niektorých odhadov ťažba bitcoinov vyžaduje rovnaké množstvo energie za rok ako je spotreba Holandska, a preto emisie oxidu uhličitého dosahujú 23 miliónov ton ročne.
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info