Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

50 000 rokov staré „nefosilizované“ stromy Kauri

V močiari na Novom Zélande, vytvorenom na mieste kedysi vyschnutého jazera, sa našli kmene obrovských stromov s priemerom 7 – 9 metrov. Vedecké skúmanie ukázalo, že stromy sú staré mnoho tisícročí. Ich drevo sa ale ukázalo ako čerstvé. Aké stromy to boli a aký bol ich ďalší osud?

Asi pred 50 000 rokmi, na konci poslednej doby ľadovej, séria nevysvetliteľných katastrof zaplavila lesy kauri a pochovala ich pod obrovskými vrstvami vody a bahna. Špecifické vlastnosti bahna a bezkyslíkatého prostredia zachovali tieto jedinečné stromy nachádzajúce sa v močiaroch po dobu 30 – 50 tisíc rokov. Jedinečný je fakt, že napriek tomu, že kmene sú tisíce rokov zahrabané v bahne, strom je dokonale zachovaný a má rovnakú kvalitu ako čerstvo vyrúbané drevo. Strom zároveň nestratil svoje vlastnosti – nenastalo skamenenie ani rozklad. Ukázalo sa, že drevo je čerstvé! Univerzita Nového Zélandu predložila niekoľko verzií, prečo sa to stalo, ale ani jedna teória zatiaľ nebola presvedčivo dokázaná.

Dnes sa obrie praveké kmene vyvážajú z Nového Zélandu do Talianska, kde z nich továrne za účasti najznámejších svetových architektov vyrábajú umelecké predmety. Dizajnéri si môžu dovoliť tvoriť veľkoryso, pretože kmene obrích stromov dosahujú priemer 9 metrov a dĺžku 70 metrov! Mimochodom, najdrahší stôl na svete bol vytvorený z jednej dosky z fosílneho dreva, jeho cena je 1 890 000 eur. Fosílne náleziská však nie sú nekonečné. Vedci tvrdia, že za 10 – 20 rokov sa vyčerpajú, najmä preto, že nikto presne nevie, koľko stromov sa tam ukrýva.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie