Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Vtáky starnú rýchlejšie v meste ako v prírode

Biológovia z Lundskej univerzity vo Švédsku študovali životné cykly sýkorky veľkej (Parus major) v mestskom prostredí a v prirodzenom prostredí, čiže v prírode. V priebehu štúdie sa zistilo, že v meste sa u vtákov urýchľuje starnutie buniek.

15 dní po vyliahnutí vtákov im vzali krvný test a zmerali dĺžku telomér – koncových častí chromozómov, ktoré nie sú nositeľmi genetickej informácie, ale chránia chromozómy pred „zlepovaním“. V súčasnosti sa vedci domnievajú, že skracovanie telomér je indikátorom procesov starnutia.

Výsledky štúdie ukázali, že vtáky, ktoré vyrástli v lese, mali teloméry o 11 % dlhšie ako vtáky, ktoré žili v meste. Pritom vtáky z prírody, ktoré priviezli do mesta z prirodzeného biotopu, vykazovali rovnakú dynamiku poukazujúcu na starnutie buniek.

Podľa vedcov je tento efekt výsledkom znečistenia mestského vzduchu a spôsobuje stres a rast mutačného tlaku na DNA. Výsledkom je, že ochranné a nervové systémy organizmu nefungujú tak efektívne. Bolo by zaujímavé zistiť, ako sa tento efekt starnutia buniek v mestskom prostredí prejavuje na človeku.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie