V novej vedeckej štúdii o agrolesníctve sa spomína prínos vŕby vo forme krmiva pre ovce, pretože listy vŕby obsahujú vysoké koncentrácie kobaltu a zinku.
Britskí vedci analyzovali listy vŕby, jelši a dubov za účelom zistiť obsah minerálnych látok a bielkovín.
Zistilo sa, že listy vŕby poskytujú ovciam zinok a kobalt v koncentráciách, ktoré prevyšujú požiadavku na mg/g sušiny, v niektorých prípadoch až 17-krát.
Táto zvýšená koncentrácia nachádzajúca sa v listoch vŕby by mohla kompenzovať nedostatok týchto minerálov v pasienkových trávach, čo znamená, že farmári by mohli dosiahnuť lepšie výsledky pasenia výsadbou stromov vŕby.
Štúdia, ktorú vypracoval Woodland Trust v spolupráci s Centrom pre ekologický výskum a ďalšími inštitúciami, bola navrhnutá tak, aby pochopila agrolesníctvo v kontexte pastvy hospodárskych zvierat.
V rozhovore o výsledkoch tejto práce na Oxfordskej poľnohospodárskej konferencii vedúca poľnohospodárska poradkyňa Woodland Trust Helen Cheshire povedala: „Stromy na farmách poskytujú zvieratám celý rad výhod, ako je prístrešie a tieň, ako aj doplnenie ich stravy. Uznávaním nutričnej hodnoty stromov v živočíšnej výrobe povzbudzujeme farmárov, aby sadili stromy na farme, aby zlepšili produktivitu a zdravie dobytka, čo je prospešné aj pre životné prostredie.“
Štúdia bola vykonaná na vzorke listov vŕby, jelše a dubu z troch pozemkov v júni a septembri.
Potreba kobaltu u oviec je 0,2 mg na kg sušiny. Listy vŕby obsahovali asi 3,5 mg kobaltu na kilogram sušiny v listoch v septembri a niečo vyše 2 mg v jarnej vzorke.
Vŕba tiež produkovala vysoké koncentrácie zinku, 200 mg na kg sušiny (päťnásobok potreby pre ovce), zatiaľ čo jelša mala 50 mg a dub asi polovicu.
Dr. Nigel Kendall z University of Nottingham povedal: „Existuje 22 základných minerálov, ktoré sú dôležité pre výživu a zdravie prežúvavcov. Na pastvinách sa spravidla vyskytuje nerovnováha nasledujúcich mikroelementov: kobalt, selén, jód, meď a zinok.
Naša analýza ukázala, že listy stromov možno považovať za dobré zdroje mnohých týchto kľúčových minerálov v rámci rozsahu požiadaviek pre ovce, ktoré potenciálne ponúkajú podobné alebo lepšie koncentrácie ako tráva. Zvýšená koncentrácia kobaltu a zinku v listoch vŕby môže napraviť nedostatok týchto minerálov v tráve, kedy je zvyčajne potrebné poskytnúť zvieratám minerálne doplnky. A to je užitočné najmä pre jahňatá na pastve v lete, keď v suchom období prevláda nedostatok kobaltu.
Jahňatám sa na jar zvyčajne darí dobre, pretože ešte stále dostávajú ovčie mlieko, ale keďže v lete skonzumujú menej, prechodom na trávu, nedostatok kobaltu môže spomaliť ich rast. A tu pomôžu vŕbové listy – biologická kŕmna prísada, ktorá podporuje rýchlosť rastu jahniat.
Napokon, stromy vysadené na pastvinách podporujú lepšiu produkciu trávy tým, že poskytujú pokrývku, spomaľujú ohrev pôdy a zvyšujú zadržiavanie vody, čo je dôležité počas suchých období.
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info