Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Vaječné škrupiny sa ukázali ako výborný materiál pre lacné a efektívne batérie

Vaječné škrupiny sú zložené z porézneho uhličitanu vápenatého, ktorý je veľmi vhodný na použitie v elektrochemických systémoch skladovania energie.

Vonkajšia škrupina kuracieho vajca je príliš dobrá na to, aby ste ju vyhodili do koša. Vonkajšia časť škrupiny je nasýtená vápnikom, vnútorná časť je vystlaná proteínmi a vláknom, materiál je pevný a odolný, ale ako ho využiť s najväčšou návratnosťou? Nový výskum otvára cestu lacným a ekologickým batériám na báze škrupiny.

Skladovanie energie pomocou vaječných škrupín

Škrupiny z obyčajných vajec sa umyjú, sušia a rozdrvia na homogénnu hmotu. Z nej sa vytvorí platňa, ktorá sa stane katódou budúcej batérie, zatiaľ čo platňa z lítiového kovu bude pôsobiť ako anóda. Zostáva doplniť nevodný elektrolyt a batéria je pripravená. V testoch tento dizajn ukázal vynikajúci výsledok – po 100 cykloch nabitia a vybitia si systém zachoval 92 % svojho pôvodného potenciálu akumulácie energie.

Podstatou je, ako sa niektorí vedci domnievajú, schopnosť uhličitanu vápenatého v škrupine priťahovať a zadržiavať častice lítia. Z tohto dôvodu sa batéria ničí pomalšie, zachováva si nielen štruktúru, ale aj pôvodný objem látky v elektródach. Mimoriadne dôležitý indikátor vo svetle hľadania riešení pre modernizáciu lítium-iónových systémov, pre ktoré je opotrebovanie elektród Achillovou pätou. Správa bola publikovaná v Dalton Transactions.

Vedcov predovšetkým prekvapilo, aké ľahké sa ukázalo byť nájdenie látky, ktorá dokáže nahradiť zložité a drahé polyméry. Ak aj vaječné škrupiny majú tieto vlastnosti, potom sa musíme častejšie obzerať a hľadať alternatívne využitie odpadkov, ktoré vytvárame. A potom budeme môcť z nejakého odpadu vyrobiť batérie a iné spáliť a vyrobiť energiu na ich naplnenie.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie