Vyhláška zastupiteľstva Leningradskej oblasti o postupe výberu účastníkov programu Leningradský hektár – štátneho programu rozvoja poľnohospodárstva Leningradskej oblasti v Ruskej Federácii, informuje o príprave programu.
Leningradská oblasť (hlavná metropola oblasti – Petrohrad) poskytuje svoje hektáre pôdy ruským poľnohospodárom. Tento program oznámil guvernér Leningradskej oblasti Alexander Drozdenko počas poľného zasadnutia vlády regiónu, ktoré sa konalo 24. januára 2018 v meste Vyborg na severozápade oblasti.
Alexander Drozdenko potvrdil, že každý žiadateľ môže dostať do 10 hektárov pôdy plus 3 milióny rubľov (cca 40 000 eur) finančnú dotáciu na rozbehnutie poľnohospodárskej výroby, plus je možné získať ešte iné druhy grantov na podporu poľnohospodárstva. Oficiálny štart projektu je naplánovaný na 1. február 2019.
Nedostatočná hustota obyvateľstva v odľahlých regiónach Leningradskej oblasti bráni sociálno-ekonomickému rozvoju územia. Na prekonanie týchto negatívnych trendov navrhlo zastupiteľstvo regiónu na čele s Alexandrom Drozdenkom implementovať program „Leningradského hektára“ pre tých, ktorí sa chcú zaoberať poľnohospodárstvom. Ako hlavné pre realizáciu programu boli vybrané Boksitogorskij, Lodejnopolskij, Podporožskij a Slancevskij región. Hustota obyvateľstva v týchto regiónoch nepresahuje približne 4 – 5 osôb na 1 štvorcový km.
Cieľ programu je jednoduchý – zastaviť odliv obyvateľov a prilákať iniciatívnych ľudí z celej krajiny, ktorí vytvoria nové výrobné podniky a nové pracovné miesta v odľahlejších oblastiach regiónu aj pre miestnych obyvateľov.
Plánované nástroje na prilákanie účastníkov programu – poskytnutie pôdy na bezplatné využívanie a poskytnutie grantu na rozvoj poľnohospodárstva. Žiadatelia budú musieť predložiť podnikateľský plán a preukázať, že majú zručnosti na prácu v poľnohospodárstve, víziu rozvoja svojho podnikania a schopnosť viesť výrobu.
Všeobecne v Leningradskej oblasti má fond na prerozdeľovanie pôdy k dispozícií 258 tisíc hektárov.
Dôležitou výhodou daného územia je dobre zabezpečená infraštruktúra. Cez územia regiónov prechádzajú veľké cestné magistrály, železničné trate, je tu zavedené dopravné spojenie s ďalšími regiónmi, Petrohradom a administratívnymi strediskami susedných regiónov. Okrem toho regióny majú svoje vlastné veľké zdroje elektrickej energie, vrátane vodnej elektrárne Verchnesvirskaja.
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info