V cárskom Rusku existoval ohňu odolný materiál s názvom „solomit“ – panely lisovanej čistej slamy s hustotou okolo 300 kg/m³. Výňatok z protokolu testov Technickej komisie pri Rade Ruskej požiarnej spoločnosti z 28. decembra 1915.
„Na testovanie na ľade rieky Malá Nevka bola postavená malá stavba zo solomitu. Vo vnútri stavby, aj okolo stien, boli nasypané drevené štiepky, slama, triesky poliate petrolejom. Všetko to bolo zapálené a predtým sa vnútorné steny niekoľkokrát polievali petrolejom.
Na udržanie ohňa sa pravidelne dosypávali hobliny, drevené štiepky a slama poliata petrolejom. Po 20 minútach od začiatku požiaru bolo dosypávanie paliva zastavené, pritom sa po celú dobu horenia stavba nepolievala vodou a neboli prijaté žiadne opatrenia na zastavenie požiaru.
Výsledok ukázal, že múry stavby nehoreli a nezrútili sa, iba miestami požiar vypálil na povrchu malé priehlbiny. Pritom omietnuté časti stien zostali bez akýchkoľvek zmien a vrstva solomitu pod omietkou zostala v pôvodnom stave.
Strecha zo solomitu, ktorá tvorila tiež strop budovy, nezhorela, iba miestami boli na nej vypálené malé priehlbiny podobné pri neomietnutých stenách stavby. Vonkajší povrch strechy zostal nepoškodený a vrstva snehu, ktorá bola pred začiatkom požiaru nasypaná na strechu, zostala neroztopená.“
«Известия Института путей сообщения» 1916 г
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info