Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Pri pestovaní si všímajte listy rastlín

Dusík N

Dusík je súčasťou chlorofylu a komplexných zlúčenín, ktoré tvoria proteín.

Nedostatok dusíka – spomalený rast, tvoria sa krátke a tenké výhonky, malé kvetenstvo, slabé vetvenie, malé a úzke listy. Listy sú bledozelené, spodné listy žltnú.

Nadbytok dusíka – listy sú veľké, tmavo zelené, ale kvitnutie a dozrievanie plodov je oneskorené.

Fosfor P

Fosfor zabezpečuje energetické procesy v rastlinných bunkách.

Nedostatok fosforu – listy sú tmavozelené, dokonca aj modrasté a objavujú sa na nich hnedé alebo červeno-fialové škvrny. Najprv sa objavia na spodných listoch. Rast sa spomaľuje, kvitnutie je oneskorené.

Nadbytok fosforu – na listoch sa vyskytuje medzižilková chloróza.

Draslík K

Draslík sa podieľa na kolobehu dusíka a hydratácii proteínov v bunkách.

Nedostatok draslíka – listy sú modrasto-zelené, niekedy s bronzovým odtieňom. Svetlý okraj sa objaví po celej ploche listu, dolné listy sú ovplyvnené najviac. Rast rastlín sa výrazne oneskoruje.

Nadbytok draslíka – spomalenie rastu, listy sú tmavé a nové listy malé. Nadbytok draslíka narušuje vstrebávanie ďalších dôležitých prvkov.

Horčík Mg

Horčík je súčasťou chlorofylu.

Nedostatok horčíka – sa prejavuje vo forme chlorózy, na okrajoch listov a medzi žilami, listy žltnú, zafarbia sa na červeno až získajú fialový odtieň. Pri veľkých žilách sa zachová zelená farba. Najprv sú postihnuté dolné listy. Spomaľuje sa rast a plody nedozrievajú.

Nadbytok horčíka – najprv odumierajú korene, potom sa objaví nedostatok vápnika (mladé listy blednú a stočia sa).

Železo Fe

Železo je nevyhnutné pre syntézu chlorofylu a proteínov.

Nedostatok železa – chloróza medzi žilami listu, list najprv zbledne medzi žilami a potom úplne. Mladé listy trpia ako prvé.

Nadbytok železa – rast sa zastaví, listy stmavnú. Následne nastáva nedostatok fosforu a mangánu.

Mangán Mn

Mangán sa podieľa na fotosyntéze, dýchaní, asimilácii dusíka a ďalších procesoch.

Nedostatok mangánu – nastáva chloróza medzi listovými žilami, objavuje sa žltkastosť, žily zostávajú zelené. Najprv sú postihnuté základy mladých listov.

Nadbytok mangánu – nastáva chloróza, tvorba hnedých škvŕn. Listy sa zmenšujú a opadávajú.

Vápnik Ca

Nedostatok vápnika – nastáva odumieranie okrajov listov, vrchných púčikov, koreňov, listy sú chlorotické, zakrivené, ich okraje sú skrútené smerom nahor, listy majú nepravidelný tvar, okraje môžu mať hnedé spálenie. Nedostatok vápnika často nastáva s nadmerným zavedením draslíka.

Nadbytok vápnika – vedie k zhoršenej absorpcii prvkov ako sú dusík, draslík, ako aj bóru a železa. Čo sa prejavuje ako medzižilová chloróza listov vo forme svetlých beztvarých škvŕn odumierajúcich listových tkanív.

Bór B

Nedostatok bóru – nastáva odumieranie vrchných púčikov, koreňov, listov, mladé listy sú malé, bledé, silne zdeformované.

Nadbytok bóru – nadbytok bóru sa začína starými spodnými listami. V tomto prípade sa na listoch objavia malé hnedé škvrny, ktoré sa postupne zväčšujú a vedú k odumretiu listového tkaniva.

Meď Cu

Nedostatok medi – nastáva chloróza medzi listovými žilami. Na horných listoch medzi žilami sa objavujú žltkasto-zelené alebo žltkasto-hnedé škvrny, žily zostávajú zelené, čo dodáva listu škvrnitý vzhľad. Následne oblasti chloróznych tkanív odumierajú a objavia sa škvrny rôznych tvarov a farieb. Znaky nedostatku sa objavujú predovšetkým na mladých listoch a hlavne na spodnej časti listov a nie na koncoch listov, ako pri nedostatku draslíka.

Nadbytok medi – prebytočná meď je tiež pre rastlinu mimoriadne škodlivá. Prejavuje sa tým, že rastlina je brzdená vo vývoji, hnedé škvrny sa objavujú na listoch, ktoré následne odumierajú. Proces začína nižšími staršími listami.

Síra S

Nedostatok síry – spomaľuje sa rast stoniek do hrúbky, listy sa sfarbujú do bledozelena bez odumierania tkaniva. Znaky nedostatku síry sú podobné príznakom nedostatku dusíka, vyskytujú sa predovšetkým na mladých rastlinách.

Nadbytok síry – pri prebytku síry listy postupne zožltnú od okrajov a skrúcajú sa smerom dovnútra, následne zhnednú a odumierajú. Niekedy listy neberú hnedý odtieň.

Zinok Zn

Nedostatok zinku – malé, scvrknuté, úzke listy, škvrnité kvôli medzižilovej chloróze, výhonky sú tenké, krátke, charakteristická je rozvetvenosť vetvy s krátkymi medziuzlami.

Molybdén Mo

Molybdén je štrukturálna zložka enzýmu, ktorý redukuje dusičnany na amoniak. Bez tohto je syntéza proteínov blokovaná a rast rastlín sa zastaví. Semená sa nemôžu formovať úplne a nedostatok dusíka môže nastať, ak majú rastliny nedostatok molybdénu. Molybdén je jediný stopový prvok, ktorého absorpcia rastlinou sa zvyšuje so zvyšujúcim sa pH.

Nedostatok molybdénu – svetlo zelené listy, skrútené alebo so zloženými krajmi.

Nadbytok molybdénu – vedie k narušeniu absorpcie medi, čo sa prejavuje znakmi nedostatku tohto prvku.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie