Kategórie

Naši partneri

Flag Counter

Pozor na kameru v telefóne

Hovorí známy odborník na IT bezpečnosť Igor Ašmanov.

– Hovorí sa, že všetko vybavenie s fotoaparátmi – notebooky, tablety, telefóny – nás sleduje, fotí a natáča, kedy sa mu zachce. Je to pravda?

– Áno. Váš telefón vás vždy „počúva“, vždy rozpozná vašu polohu a neustále sa na vás pozerá fotoaparátom – aj keď sa zdá, že je neaktívny. Telefón zároveň chápe, či bol obrázok odfotený vo vrecku a obrazovka je tmavá. Obrázky s tvárami, ľuďmi, niektorými situáciami, zariadeniami, sa posielajú na „centrálne servery“ – kto je príjemcom týchto informácií, možno len hádať… K údajom zo zariadení z OS Android majú prístup nielen výrobcovia telefónov, ale aj na NBÚ, ktorému je vlastník OS povinný dať údaje podľa zákona.

– Ukazuje sa, že je potrebné vypnúť telefón, keď ho nepoužívate? Ste známy odborník v oblasti digitálnej bezpečnosti – ukážte aký telefón používate.

– Nie som odborník, prepáčte. Mám jeden z najnovších kórejských smartfónov. A kamera nie je zalepená, pozrite sa. Odpočúvanie a sledovanie prináša bezprostredné riziko pre ľudí, ktorí sa zaoberajú nejakými tajomstvami. Ide o politikov, predstaviteľov špeciálnych služieb, veľkopodnikateľov a zločincov. Servery zhromažďujú dátové polia bez toho, aby ma špecificky identifikovali ako osobu (zatiaľ). Je pravdepodobné, že výrobca telefónov a NSA nesledujú osobné vzostupy a pády môjho života. V každom prípade sa snažím nepoužívať telefón v špecifických situáciách: na rokovaniach, v saune, v spálni atď.

– To znamená, že báť sa, že niektorá žena sa dozvie o nevere, pretože telefón jej manžela je sledovaný, nestojí to za to?

– Nuž, manželka väčšinou nemá prístup k údajom, ktoré smartfón odoslal do USA. Pre manželku je jednoduchšie vziať manželov smartfón a prečítať si, čo a s kým si tam píše. Ale tie tajné služby, ktoré zbierajú údaje, samozrejme môžu jej manžela vydierať. Ak manžel za to stojí.

– Hovorí sa, že aplikácie ako Telegram, WhatsApp, Viber, šifrujú informácie – a na rozdiel od SMS a e-mailu sú bezpečnejšie. Je to pravda?

– Nie som si istý. Nikto to nemôže vedieť s istotou. Toto je marketing. Je šifrovací algoritmus spoľahlivý, na ktorých serveroch a v akej forme je uložená vaša korešpondencia? Jednoduchý príklad: viete, že verejná pošta (napríklad Google) „číta“ obsah vašich e-mailov? Ponúka vám inzerát na to, o čom sa v správach hovorilo. A Google je zo zákona povinný poskytnúť údaje spravodajským službám. Všetky komunikačné služby sú usporiadané podobne: samozrejme, nečítajú ich skutoční ľudia, ale umelá inteligencia s lingvistickou analýzou. Operačný systém Windows-10 v prvej dodávke má vstavaný keylogger, ktorý odosiela všetky vaše stlačenia klávesov spoločnosti Microsoft.

– Veľa ľudí zverejňuje fotky detí na sociálnych sieťach, označujú svoju polohu – nakoľko je to bezpečné?

– Naša rodina mala takú skúsenosť – manželke uniesli syna. Všetci ľudia potom hlásili, že všetko o sebe zverejnil na sociálnych sieťach. A hoci to tak nebolo a syna ukradli na objednávku, z informácií o deťoch v digitálnom priestore sme mimoriadne nervózni a našim dcéram to nedovoľujeme. Ak je možné na internete vidieť, ako naše deti vyzerajú a kam chodia, znamená to, že ich neskôr možno spoznať na ulici, v parku, na pieskovisku.

– Na sociálnych sieťach sa neustále zdieľajú testy: ako sa budete mať v starobe, aký ste pes… Aby ste dostali výsledok, musíte poskytnúť prístup k profilovým údajom. Je to bezpečné?

– Môžete si tiež stiahnuť verejný profil s externými programami. Nebezpečenstvo testov je podľa mňa inde. Ide o masívny tréning ľudí, ktorý ich učí robiť niečo na príkaz. Mechanizmus je jednoduchý: väčšina ľudí nemá dostatok pozornosti na seba, ale tu hovoria, že ste talentovaný kuchár alebo vyzeráte ako celebrita. Príjemne! Aké zviera si, kým si bol v minulom živote – milión idiotských výsledkov, ktoré každý zdieľa so svojimi priateľmi. Školenie spočíva práve v „zdieľaní“. Flash moby majú rovnaký význam: poliať sa vodou, alebo napísať, ako ste boli znásilnený. Takto trénujú bezmyšlienkovité masové správanie ako lemmings. Oni mi hovoria – ja to vykonávam: všetci bežia, aj ja bežím. Ten, kto zhromažďuje takéto údaje, zaznamenáva: títo používatelia sú naklonení k masovému správaniu. Práca je to v podstate rovnaká ako v „skupinách smrti“ (ktoré zďaleka nie sú tým najhorším, čo je teraz na sieti). Trénované masy ľudí môžu dostávať úlohy čoraz ťažšie a oni ich ochotne splnia…

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie