Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Piet Oudolf a jeho záhrady v prírodnom štýle

Sila kvetov

Holandský dizajnér Piet Oudolf je známy ako tvorca novej vlny záhradničenia v štýle Naturgarden. Tento romantik si myslel, že anglická záhrada je príliš nudná. Koniec koncov, elegantná kompozícia poteší krásou na krátky čas a vyžaduje si veľa starostlivosti. Oudolf, naopak, chcel vidieť záhradu inak: slobodnú a žijúcu vlastným životom, čo najbližšie k prírode.

Tento tvorca sa nebál priniesť niečo nové, inak kládol akcenty do krajinného dizajnu. Najprv vyberie tvary a textúry, potom určí farebnú schému. „Nepremýšľajte o tom, ako urobiť záhradu fialovou alebo modrou. Kombinujte tvary a potom premýšľajte o tom, aká farba je vhodná pre tento obraz,“ povzbudzuje Piet Oudolf. Ideológia sa volala Nová vlna. K tomuto trendu krajinného umenia sa pripojili aj ďalší európski dizajnéri.

Podľa konceptu New Wave boli záhrady upravené v USA, Španielsku, Veľkej Británii a Taliansku. Medzi senzačné projekty génia patrí Millennium Park v Chicagu, High Line v New Yorku, záhrada v Serpentine Gallery (Londýn).

Povolanie „našlo“ Pieta Oudolfa takmer náhodou. Budúci dizajnér krajinného umenia sa narodil v roku 1944 na severe Holandska. Než sa stal záhradníkom, vyskúšal sa v mnohých profesiách – barman, čašník, predavač, oceliar – zoznam je „pestrý“. Piete pracoval v rodinnej kaviarni a dokonca išiel na more na rybárskej lodi.

Oudolfov život sa zmenil vo veku 26 rokov – zamestnal sa v záhradkárskej škôlke. Mladý muž sa zamiloval do krásy záhrady a uvedomil si, že sa chce rozvíjať týmto smerom. Po získaní vzdelania na krajinárskej škole začal povolaním pracovať v Haarleme (rodné mesto).

Začínajúci dizajnér si čoskoro otvoril vlastnú malú firmu. Záhradnícke služby boli žiadané, no zákazky boli rovnakého typu. Klienti uprednostňovali anglické záhradné návrhy tak populárne v 70. rokoch. Starostlivo upravené trávniky, kvetinové záhony s ružami, úhľadné kvetinové záhony, čisté formy – to všetko vyvolávalo nudu. Duša majstra si žiadala rozmach. Piete sníval o vytvorení záhrad slobodných a spontánnych, v blízkosti prírody. A hlavne – svojou krásou by mali upútať v každom ročnom období.

Anglická záhrada si naopak vyžaduje neustálu starostlivosť. Denné úlohy „diktuje“: kedy pohnojiť trávnik, kedy priviazať rastliny… Oudolf sa domnieval, že záhrada má v prvom rade upútať pozornosť tým, čo na nej rastie, a nie „naznačovať“, čo má záhradkár robiť.

V roku 1982 sa Piet Oudolf presťahoval so svojou rodinou do dediny Hummalo. Rodina sa usadila na starom statku. Piet Oudolf si vyhrnul rukávy a začal realizovať svoj sen – založil škôlku a vlastnú záhradu.

Majster spolu so svojou manželkou začali pestovať rastliny v škôlke na predaj – to prinieslo rodine príjem. A zvyšok času dizajnér experimentoval. Oudolf pozoroval, ako sa mení správanie rastlín v rôznych ročných obdobiach a ako sa kombinujú, vytváral neštandardné odrody. Obľúbil si najmä bylinky a kvety amerických prérií.

Piet vyšľachtil asi 70 odrôd rastlín pre záhrady milujúce slobodu. Vrátane elegantnej šalvie, pomenovanej po svojej milovanej manželke – Dear Anja. Na počesť dediny, kde majster žije, pomenoval betoniku lekársku – Hummelo.

Náhodnosť Oudolfských záhrad je klamlivá – koncept je jasne premyslený. Existujú základné ustanovenia, na ktorých je založená tvorba prírodných záhrad. V prvom rade ide o starostlivé plánovanie foriem. Majster používa kompozície a kombinuje rastliny, berúc do úvahy mnohé nuansy: pozadie, svetlo, krajinné podmienky.

Piet Oudolf má ďalšie tajomstvá:

• Je potrebné odraziť spontánnosť, ktorú má príroda. Neprenášajte však prírodné kompozície, ale vytvorte pocit prirodzenosti.

• Celoročná krása. Kvetinové záhony by mali potešiť po celý rok. Oudolf sa rozhodol, že nie je vhodné používať prerezávač a odstraňovať prebytočné súkvetia a konáre. Dizajnér sa spolieha na približný vzorec kvetov: 30 % kvitne na jar, 40 % v lete, 25 % na jeseň. Zimné ozdoby sú 5%.

• Použitie rastlín rôznych tvarov: vo forme gule, špicaté („sviečky“), dáždnik, „obrazovky“ (zmäkčujú svetlé odtiene „susedov“), kvetenstvo-slnko, „perie“.

• Vzorec „70 na 30“. Ide o pomer rastlín, ktoré kvitnú dlho a krátko. Základom sú trvalky, ktoré sa neboja chladu, a obilniny. Letničky sa používajú ako doplnková dekorácia.

• Rozdelenie podľa úrovní. Stromy, kríky, trávy a poddimenzované rastliny – všetko má svoje miesto.

• „Lahodné“ farby. Dizajnéra ovplyvnili názory Henka Gerritsena: neexistujú škaredé rastliny, všetko má svoje čaro. Keď sa farba stratí, forma rastliny zostane. Preto majster uprednostňuje výsadbu niečoho, čo poteší atraktívnosťou aj po zvädnutí.

• Príroda a metropola idú spolu.

Piet Oudolf si je istý: že presným spôsobom, ako skontrolovať, aká krásna je záhrada, je vyhotoviť čiernobielu fotografiu. Ak je obrázok atraktívny, všetko je premyslené správne.

Piet najprv nakreslí schémy a plány budúcej záhrady. Pracuje v útulnom dome obklopenom kvitnúcimi rastlinami – čo dáva inšpiráciu. Dizajnér vychádza z vízie majiteľa územia – akú náladu by mali kompozície dať. Najprv – formy, potom – výber farieb pre výraznosť a atmosféru. Napríklad oranžová a červená odrážajú dynamiku.

Oudolfské záhrady sú blízko k prírode, no nezostávajú bez dozoru. Hoci sa vyblednuté rastliny nestrihajú, majú svoju krásu. A v zime sa tieto stonky postriebrené námrazou stávajú ozdobou vesmíru. No predsa je záhrada monitorovaná a autor sa z času na čas príde pozrieť, ako odstrániť nezrovnalosti s pôvodným nápadom.

Oudolfov štýl je ideálny pre terénne úpravy moderných miest. Imitácia prírodných krás úspešne dopĺňa mrakodrapy New Yorku aj prísnu architektúru Londýna. „Maximálny efekt pri minimálnych nákladoch“ – tento vzorec urobil z Oudolfa vyhľadávaného krajinného dizajnéra. Medzi jeho výtvory patrí Luri Garden v Chicagu (Millennium Park), High Line v New Yorku, Queen Elizabeth II Park v londýnskej olympijskej dedine.

Pri vytváraní záhrady Luri myslel dizajnér na skutočné „farebné more“ kvetov na ploche 1 hektára. Ostré trávy a jemné kvety, ako ich susedia z mrakodrapov, majú sklon k oblohe. Oudolf použil 26 tisíc rastlín na vytvorenie kvitnúceho priestoru.

Ďalším veľkým projektom je Garden of Remembrance na juhu Manhattanu. Majster vytvoril kvitnúci rám okolo Hudsonu, ktorý zdobil Battery Park. Nezvyčajná vlastnosť: miestni obyvatelia sa podieľali na vytvorení záhrady. Každý mohol prispieť – zasadiť pekný krík alebo rastlinu.

Známym projektom je High Line. Oudolf dostal pokyn naplniť krásou priestor v blízkosti železničnej trate v New Yorku, ktorá sa nachádza na kopci. Majster pracoval na realizácii projektu v rokoch 2009 až 2014.

V dôsledku toho kvitli rastliny v blízkosti podvalov a koľajníc. Zdá sa, akoby sa príroda snažila získať späť miesto z industriálnej krajiny.

Aby majster inšpiroval nápadmi aj ostatných, opísal princípy prírodnej záhrady v knihách. Pri pohľade na farebné fotografie môže byť človek stále viac preniknutý „novou vlnou“ Pieta Oudolfa v záhradníctve. Ale aj opisy génia sú pestré. Napríklad text o echinacei obsahuje nasledujúcu frázu: „Na túto kvetinu sa nedá spoľahnúť, pretože neznáša súperov a do dvoch rokov zmizne zo záhrady.“

Svetová sláva sa holandskému záhradníkovi dostala len nedávno – asi pred 10 rokmi. A v tomto momente sa už Piet mal čím chváliť. Objavili sa nasledovníci Novej vlny, vyšlo množstvo kníh a majster ukázal svoju vlastnú záhradu tým, ktorí si to priali počas exkurzií. Uznávaný majster prírodných kvetinových záhrad naďalej tvorí a svojimi nápadmi inšpiruje celý svet.

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie