Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Mittleiderova metóda úzkych záhonov pre pestovanie zeleniny 2/3

Výhody Mittleiderovej metódy je možné zhrnúť do jedenástich bodov:

  1. Celosvetovo bezkonkurenčne najúspešnejšia metóda
  2. Lacná a jednoduchá metóda
  3. Minimum ručnej práce
  4. Ľahká údržba záhrady
  5. Vysoké výnosy, 2-3 úrody ročne
  6. Pestovanie rastlín v akejkoľvek pôde
  7. Menej buriny, chorôb a škodcov
  8. Prirodzene vyživovaná pôda
  9. Absolútne žiadne pesticídy alebo chemikálie
  10. Používa o 70% menej vody na zavlažovanie
  11. Zabezpečuje sebestačnosť

Komplexný ucelený systém

Metóda úspešne funguje v 27 krajinách sveta viac ako 35 rokov. Dôkazom je bezkonkurenčná história metódy úspešného rastu a výnosov po celom svete. Metóda je vyvinutá do posledného detailu, obsahuje všetko v jednom potrebné pre pestovanie zeleniny. Obsahuje moduly: plánovanie, prípravu pôdy, výsev, výrobu sadby, výsadbu, zavlažovanie, výživu a ochranu, odburiňovanie, zber úrody.Technológiu je možné použiť pre pestovanie akejkoľvek zeleniny v každom ročnom období, v každom počasí, v každej klíme, v každom prostredí, v každej pôde.

Jednoduché pre začiatočníkov

Obrábanie záhrady si vyžaduje iba jednoduché a lacné záhradnícke náradie, nebudete musieť investovať do drahých zariadení. Aj neskúsený záhradník sa môže bezpečne spoľahnúť na úspech, jedinou podmienkou je riadiť sa jednoduchými a jasnými odporúčaniami. Už v prvej sezóne bude záhrada krásna – úžasne čistá bez burín, a vysoko produktívna – rastliny vám prinesú bohatú úrodu.

Menej času, menej práce, menej fyzickej námahy

Metóda vyžaduje menej úsilia, čím sa značne skracuje čas, ktorý ľudia trávia v záhrade. Najnáročnejšie pracovné operácie – zakladanie záhrady, kopanie a rýľovanie, odstránenie koreňov a burín a vytvarovanie záhonov – sa robia iba raz v prvej sezóne. Vytvarované záhony potom nikdy nemenia miesto, chodníky medzi záhonmi sa viac nerýľujú. Záhon je po zime ako porýľovaný, rovno sa doňho sadí, po zime sa záhon len opraví hrabľami.

 

Dopredu známy výsledok

Výsledky sú dopredu známe a vieme si ich naplánovať (viď. tabuľky výnosov, termínov, množstva sadby). Získame schopnosť plánovať objem úrody a načasovať si jej zber. Dopredu vieme koľko, kedy a kde vynaložíme úsilia, času a peňazí, koľko a aké hnojivo si musíme zaobstarať, koľko sadeníc vypestovať a aký bude výsledok.

Ľahká údržba záhrady

Rozostupy medzi hriadkami a uličkami sú založené na ľudskej ergonómii, prispôsobené človeku, aby sa mu ľahšie pracovalo. Pohyb po záhrade je ľahký, kdekoľvek sa dá záhon prekročiť, záhony možno obrábať zo všetkých strán. Prepracovaný systém opôr pre rastliny umožňuje rastlinám rásť do výšky, čím sa šetrí priestor.

Tajomstvo vysokých výnosov

Záhrada produkuje veľké množstvo jedla z malej plochy, zelenina na úzkych záhonoch rastie a dozrieva rýchlejšie, takže počas jedného roka môžete mať dve alebo tri úrody. Záhradu s úzkymi záhonmi možno právom nazvať zeleninový pásový dopravník.

Vysoké výnosy sa dosahujú kombináciou kvalitných sadeníc, vyváženými hnojivami, presným zalievaním, pletím a prerezávaním.

Vyvážená výživa rastlín znamená, že sa hnojí málo a často správne vyváženými hnojivami. Počet hnojení pre rôzne druhy rastlín je rozličný, no každá rastlina dostane presne len toľko výživných látok, koľko dokáže využiť.

Zalievaním sa rozpúšťajú živiny z hnojiva vo vode, a tým sa vytvára hydroponický živný roztok, rastlina vie živiny rýchlo využiť bez strát.

Sadenice po presadení sú silné a zdravé, rýchlo zvyšujú náskok v raste. Rýchlosť klíčenia vysiatych semien na záhone je výrazne zvýšená, úroda rastie rýchlejšie, takže môžete mať dokonca navyše jednu alebo dve ďalšie výsadby/výsevy.

Pestovanie zeleniny nie je závislé na stave miestnej pôdy

Záhony nie sú závislé na stave miestnej pôdy, metóda dokonca umožňuje, že v prípade potreby si môžete samotnú pôdu na pestovanie zeleniny vyrobiť, najčastejšie z drevených pilín a piesku.

Menej buriny, chorôb a škodcov

Odburinenie je rýchlejšie a jednoduchšie, zaberá minimum času a námahy. Buriny sa ničia mechanickými prostriedkami rýchlo, ľahko a efektívne. Vzídená burina sa ničí okamžite ako sa objaví.

Chodníky sú suché a nehostinné pre buriny, škodcov a choroby. Voda sa nepoužíva na zavlažovanie buriny, zalievajú sa len úzke záhony a nie chodníky, to zjednodušuje kontrolu burín na chodníkoch a šetrí vodu.

Burinám sa nedarí rásť ani v strede úzkych záhonov medzi radmi rastlín – buriny medzi radmi sú rýchlo pretienené listami zeleniny, strácajú prístup k svetlu a hynú.

Výskyt chorôb je buď žiadny alebo významne znížený. Voda počas zavlažovania (s výnimkou dažďa) sa nesmie liať na listy rastlín, ale priamo na zem ku koreňom, to bráni rozvoju chorôb na rastlinách. Chodníky sú suché a nehostinné pre škodcov. Pravidelné zavlažovanie záhonov škodcov odrádza.

Správne vyživované rastliny dávajú vysoké výnosy

Pre každú plodinu je určené, ako ďaleko od seba v rade by mali byť rastliny vysadené a koľkokrát sa majú hnojiť počas vegetačného obdobia.

Voda a živiny sú distribuované rovnomerne na povrch pôdy v tesnej blízkosti rastlín, nedochádza k žiadnym stratám, ani plytvaniu.

Do pôdy na záhon je dodávaná výživa vo forme minerálnych hnojív. Pomer živín v minerálnych hnojivách je správne vyvážený. Pomery živín sú také, že ani jeden z prvkov nie je v prebytku alebo nedostatku, každý prvok sa rastlinou využije bezozbytku a nedôjde k hladovaniu rastliny. Môžete sa spoľahnúť na to, že dodržiavaním návodu na hnojenie, rastliny dostávajú živiny, ktoré potrebujú pre optimálny rast, bez ohľadu na to, aká je kvalita pôdy.

Nepoužíva sa hnoj, kompost, ani mulčovanie

Pre doplnenie živín do pôdy a zaistenie rýchleho a zdravého rastu metóda nepoužíva hnoj, kompost alebo mulčovanie, ale len minerálne hnojivá.

Používaním minerálnych hnojív neriskujete problémy, ktoré vznikajú používaním kompostu alebo hnoja. Môžete si byť istí, že v minerálnych hnojivách nie sú žiadni škodcovia, semená burín alebo choroby – kompost a hnoj veľmi často obsahujú niektoré alebo všetky z nich.

Prostredníctvom použitia minerálnych hnojív ste schopní poskytnúť rastlinám presne to, čo potrebujú pre svoju výživu. S hnojom alebo kompostom nikdy neviete, ktoré minerály a koľko ste ich rastlinám dodali. Plodiny pestované v komposte (alebo hnojené hnojom) spravidla nedostávajú dostatočnú výživu, a preto rastú pomaly a nerovnomerne – jedna väčšia rastlina pripadá na 2 – 3 menšie. Rastliny sa nachádzajú v nutričnom strese, a preto sú citlivé na akékoľvek ďalšie nepriaznivé účinky: zamrznú pri jarných mrazoch, dlho pretrvávajúce chladné a daždivé počasie im privodí ochorenia, trpia veľmi od škodcov, a to najdôležitejšie, výnosy nie sú porovnateľné s výnosmi na úzkych záhonoch.

Zdravé rastliny, zdravé potraviny

Od roku 1989, keď bola zavedená metóda v Rusku, stovky vzoriek zeleniny boli analyzované, chemické analýzy zeleniny dopestovanej na úzkych záhonoch nespočetnekrát potvrdili rovnaký výsledok: najvyššia kvalita bez obsahu dusičnanov.

Výrazne nižšia spotreba vody

Oproti iným metódam šetrí viac ako polovicu vody. Nepolieva sa celá plocha záhrady, polievajú sa len záhony, nie chodníky, čím sa výrazne skracuje doba zavlažovania.Pri polievaní voda zo záhona nesteká vďaka kopčekom po obvode záhona, ani kvapka vody nevyjde nazmar.Voda sa dodáva rastlinám s veľkou presnosťou iba do koreňovej zóny, nepolievajú sa celé rastliny.

Nadišiel čas pre pestovanie vlastného jedla

Najlepšie podporíte svoju rodinu tým, že dosiahnete schopnosť ju nakŕmiť. Minimálne 50%-nú sebestačnosť v potravinách viete dosiahnuť okamžite, dokážete nakŕmiť svoju rodinu z veľmi malej (akejkoľvek) plochy (minimálne 40 m² na každého člena rodiny).

V ďalšom článku si povieme o kľúčových princípoch Mittleiderovej metódy.

KONTAKT PRE VIAC INFORMÁCIÍ O MITTLEIDEROVEJ METÓDE PESTOVANIA ZELENINY:

Slovenská republika:

mobil: +421 911 693 790
e-mail: planetaopic@gmail.com

USA, webstránka neziskovej nadácie Food for Everyone:

www.growfood.com

USA, webstránka Dr. Jacob R. Mittleider Memorial:

www.jacobmittleider.com

Metóda pestovania podľa Igora Ljadova: Minimum práce – Maximum úrody

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie