Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Minerál, ktorý premieňa tri druhy energie na elektrinu

Vedci objavili minerál KBNNO, ktorý je schopný súčasne premieňať tri druhy energie na elektrickú – slnečnú, tepelnú a kinetickú. Minerál patrí do rodiny perovskitu* – ide o minerály so špeciálnou kryštalickou štruktúrou, na základe ktorých sú vytvorené ekonomické solárne panely.

Vedci už testovali schopnosť minerálu premieňať slnečnú energiu na elektrickú energiu, no dialo sa to pri extrémne nízkych teplotách. A teraz sa ukázalo, že má schopnosť premeniť tri druhy energie na elektrickú energiu aj pri izbovej teplote. Je nepravdepodobné, že by nový minerál dokázal zásobovať energiou celý dom, no bez problémov dokáže napájať elektrinou telefóny, notebooky a iné prístroje. Vedci plánujú zmeniť rovnováhu prvkov a výrazne zvýšiť schopnosti minerálu.

Každý deň okolo nás preteká celé more energie v rôznych podobách, no väčšina z nich nenájde uplatnenie. Naše vlastné pohyby, teplo a slnečné svetlo v miestnosti, to sú všetko zdroje energie, ktoré by mohli poháňať nositeľné, prenosné prístroje od inteligentných hodiniek až po biometrické senzory.

Perovskit je minerál Titanát vápenatý. Empirický vzorec: CaTiO3. Perovskit objavil v roku 1839 v pohorí Ural Gustav Rose a pomenoval ho na počesť ruského štátnika grófa L. A. Perovského, ktorý bol zberateľom minerálov.

Perovskity sú skupinou feroelektrických minerálov. Mnohé z nich majú schopnosť zbierať energiu jedného alebo dvoch typov naraz. Zatiaľ čo jeden člen skupiny môže byť dobrý vo využívaní energie zo zmien tlaku a teploty, iný môže byť dobrý v efektívnej premene slnečnej energie na elektrickú energiu. Ten sa zvyčajne používa v solárnych článkoch.

Ale častejšie jeden druh energie nestačí. Niektoré druhy energie nemusia byť vždy dostupné. Samozrejme, existujú zariadenia, ktoré dokážu využívať viacero foriem energie, ale využívajú viacero druhov materiálov naraz, čo miniaturizácii neprospieva. Vedci už predtým študovali všeobecné feroelektrické a fotoelektrické vlastnosti minerálu KBNNO. Štúdie prebiehali pri teplotách niekoľko desiatok stupňov pod bodom mrazu, čo robí technológiu nepraktickou pre každodenné použitie.

Tím z univerzity v Oulu ako prvý vyhodnotil všetky vlastnosti KBNNO. Experimenty ukázali, že aj keď KBNNO dokáže celkom dobre generovať elektrinu z tlaku a tepla, nie je také vynikajúce ako iné perovskity. Vedci sa však domnievajú, že našli spôsoby, ako zmeniť zloženie KBNNO, aby sa zlepšili jeho pyro- a piezoelektrické vlastnosti. Všetky tieto vlastnosti by teda bolo možné vyladiť pre dosiahnutie maximálneho výkonu.

Výskumníci dúfajú, že v priebehu budúceho roka vybudujú prototyp zariadenia na obnovu viacerých energií. Pravdepodobne, zatiaľ čo konvertory na tomto druhu materiálu budú dopĺňať batérie v zariadeniach, tým sa zníži ich spotreba energie.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie