Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Krčná chrbtica a nové technológie

0yfTrdnDzM8Ľudská hlava váži asi 5 kg, ale keď ju nakláňame, váha na krčnej chrbtici sa začína zvyšovať. Pri záklone hlavy pod uhlom 15 stupňov, táto váha dosahuje okolo 12 kg, pod uhlom 30 stupňov je to okolo 18 kg, pod uhlom 45 stupňov je to 22 kg a pod uhlom 60 stupňov váha dosahuje 27 kg.

Toto zaťaženie každý deň podstupujú milióny ľudí pri používaní svojich smartfónov, tabletov, notebookov, ale z nejakého dôvodu upozornenie na túto možnú záťaž organizmu na obaloch a v návodoch nie je uvedené.

Výskum zverejnený v Národnej lekárskej knižnici USA už obletel celý internet až sa dostal do Washington Post. V ňom zaviedli na túto záťaž novú definíciu: „text neck“.

Výsledky výskumu varujú pred týmto zaťažením krčnej chrbtice, ktoré môže viesť k predčasnému opotrebovaniu a oderu chrbtice, k degenerácií a dokonca chirurgickým zákrokom.

„Toto je už epidémia“, tvrdí vedúci oddelenia chirurgie chrbtice a rehabilitačného lekárstva v New Yorku, Dr. Hansaraj. „Stačí sa pozrieť okolo seba, každý človek so sklonenou hlavou.“

OWzE7DQWoaQ

Ako chytré telefóny vplývajú na náš krk?

27 kg je málo alebo veľa? Predstavte si 8 ročné dieťa s takou záťažou na krku každý deň po dobu niekoľkých hodín. Používatelia smartfónov trávia v priemere 2 – 4 hodiny denne sedením v zhrbenom stave. Hrajú, posielajú správy, sedia na sociálnych sieťach, čítajú alebo pozerajú video. Za rok je to v priemere od 700 do 1400 hodín, starší študenti môžu takto tráviť aj 5000 hodín za rok.

„Počas dlhodobého zaťaženia sa tkanivo zapáli a stáva sa bolestivé. To môže tiež viesť k svalovému napätiu, zovretému nervu a časom to môže viesť k zmene prirodzenej krivky krku“, tvrdí Dr. Hansaraj. S takouto diagnózou už chodí 58 % Američanov.

Mnoho ľudí sa sťažuje na bolesť v zadnej časti krku, hlavy a chrbtice, ale zlé držanie tela môže spôsobiť aj iné problémy. Odborníci hovoria, že to môže znížiť kapacitu pľúc až o 30 %. Môže to byť spojené aj s bolesťami hlavy, neurologickými problémami, depresiami a srdcovými chorobami.

Vyhnúť sa technológiám je dnes skoro nemožné, ale je potrebné vziať na vedomie tieto možné problémy a vynaložiť úsilie, aby sa znížilo zaťaženie chrbtice a nesedieť zhrbený celé dni.

Rada pre prácu s mobilnými zariadeniami:

Pozerajte na zariadenie, ale neohýbajte krk, iba skloňte oči a zdvihnite monitor vyššie.

DgSKdoE6F7k

Cvičenie:

Pohybujte hlavou zľava doprava niekoľkokrát, rovnako aj dopredu a dozadu. Postavte sa do otvoru dverí, rozpažte ruky, ktorými sa zapriete do steny a predkláňajte sa vpred, aby sa posilnili svaly správneho držania tela.

„Dávajte pozor, aby sa vaša hlava pri používaní mobilných zariadení nenakláňala,“ radí Dr. Hansaraj.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie