Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Južnou Kóreou sa šíri hnutie antifeminizmu

Antifeministické nálady v Kórei sú na vzostupe, čo výrazne ovplyvňuje spoločenský a politický život v krajine. 6. januára o tom napísal Vnexpress.

Zakaždým, keď kórejské ženy vystupujú proti rodovým stereotypom, postavia sa desiatky mladých ľudí a kričia: „Feminizmus je psychická choroba.“

Na jednom z feministických zhromaždení skandovali heslo „Pink, bang“, napodobňujúc zvuky, o ktorých hovorili, že ich vydávajú „škaredé feministky“. „Nenávidiace mužov musia odísť,“ kričali. Pri jednej príležitosti antifeministické aktivistky prinútili univerzitu zrušiť prednášku ženy obvinenej zo šírenia nenávisti k mužom.

Podľa komentátora NY Times Chow Sang Hoona sa v Južnej Kórei objavil nový politický fenomén, v ktorom sú feministky „nepriateľmi číslo jeden“. Poháňajú ho nahnevaní mladí ľudia.

„Nie sme proti ženám ani proti zastávaniu sa ich práv, ale feministky sú spoločenským problémom,“ povedala Bae In Kyu (31), líderka „Solidarity mužov“, skupiny, ktorá je jedným z najhlasnejších odporcov.

Skupina organizovala antifeministické zhromaždenia, jej podpora na sociálnych sieťach je pomerne vysoká a jej kanál YouTube má približne 450 000 predplatiteľov. Pre členov skupiny je feminizmus synonymom nenávisti k mužom. Prišli s mottom: „Bojujte, kým nebudú zničené všetky feministky.“

Väčšina mladých kórejských mužov verí, že sú to muži, nie ženy, kto sa cíti v krajine ohrozený a marginalizovaný. Podľa prieskumu z mája 2021 medzi mladými kórejskými mužmi, takmer 79 % uviedlo, že sú obeťami násilného sexizmu.

Rodové problémy ovplyvňujú prezidentskú kampaň v Južnej Kórei, ktorá sa považuje za súťaž o získanie sŕdc mladých voličov. Zdá sa, že silnejúce antifeministické hnutie je dôvodom, prečo sa žiadny potenciálny prezidentský kandidát neozval na podporu práv žien. Ale ešte pred 5 rokmi sa prezident Mun Če-in nazval „obhajcom feministiek“.

Yoon Seok Yeol, prezidentský kandidát za konzervatívnu opozičnú Stranu ľudovej vlasti (PNP), sa postavil na stranu antifeministického hnutia a obvinil juhokórejské ministerstvo pre rodovú rovnosť, že sa k mužom správa ako k „sexuálnym delikventom“. Prisľúbil sprísnenie trestov za ohováranie v rámci sexuálnych deliktov.

Na sociálnych sieťach sa aktívne diskutuje o prípade Son Seol-bina, predajcu nábytku, ktorý bol v roku 2018 obvinený zo znásilnenia a únosu svojej bývalej priateľky. Bol tvrdo napádaný na sociálnych sieťach a poslaný do väzenia. Neskôr však matka syna objavila videozáznam z bezpečnostných kamier, ktorý ukázal, že výpovede dievčaťa nie sú pravdivé.

„Vplyv feministického hnutia vytvoril taký neobjektívny systém, že polícii stačí svedectvo a pár sĺz od ženy, aby uväznili nevinného muža. Myslím si, že táto krajina je šialená,“ povedal Son, ktorý si nevinne odsedel osem mesiacov vo väzení.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie