Na verejnom zasadaní na tému „Zachováme dojčenie“, predseda Komisie pre ochranu zdravia občanov a rozvoja zdravotnej starostlivosti, akademik Ruskej akadémie vied, lekár – kardiochirurg Leo Bokeria poznamenal, že zachovanie dojčenia je téma, ktorá sa týka každého občana a zdravia jeho detí a nikoho by nemala nechať ľahostajným.
„Za posledných 45 rokov sa objavilo mnoho náhrad materského mlieka. To spôsobilo určité problémy. Ja si myslím, že je potrebné vytvoriť módu dojčenia. Ako dnes existuje móda zdravého životného štýlu, tak by sa malo stať módou aj prirodzené dojčenie. Je dôležité, aby žena pochopila, že od toho závisí budúcnosť jej dieťaťa,“ povedal profesor Leo Bokeria.
Prečo ženy v Rusku často odmietajú dojčiť? Medzi hlavné dôvody patria – estetické, nedostatočná informovanosť a tiež predčasný nástup do práce. O tom informovala vedúca oddelenia patológie novorodencov a predčasne narodených Národného centra lekárskeho výskumu pôrodníctva, gynekológie, detská kardiologička Jekaterina Bokeriová.
„Máme veľmi rozvinutý trh s náhradami materského mlieka. Existuje aj trh s materským mliekom, ktoré dnes môžete zakúpiť na sociálnych sieťach. Takéto mlieko, napriek vysokým nákladom, nie je nikde preskúmané. Nie je známe, či sú tieto ženy zdravé alebo choré. Nevieme nič o kvalite tohto mlieka, ani to, či je riedené,“ zdôraznila Jekaterina Bokeriová a dodala, že problém dojčenia predčasne narodených je ešte naliehavejší.
Prezident Ruskej asociácie odborníkov v oblasti perinatálnej medicíny Nikolaj Volodin upozornil účastníkov diskusie na skutočnosť, že medzi zdravotníckym personálom chýbajú odborníci na dojčenie a ďalším problémom je skoré prepustenie žien z pôrodnice.
„V súčasnosti existuje tendencia posielať mladé matky s dieťaťom domov v prvý deň. Je to samozrejme ekonomicky výhodné, ale výrazne to ovplyvňuje rýchle ukončenie dojčenia. Zdá sa, že dojčiť dieťa je veľmi jednoduché, ale v skutočnosti je to náročná práca, ktorá si vyžaduje prípravu a školenie. Pokiaľ žena nedostane v pôrodnici dostatočnú pomoc a rady o tom, ako organizovať dojčenie, tak sa čoskoro vzdá prirodzeného dojčenia a prejde na náhrady,“ povedal Nikolaj Volodin.
Napriek tomu, že výhody dojčenia sú nepopierateľné, štatistiky naznačujú, že iba 10 % detí mladších ako jeden rok dostávajú materské mlieko. Obzvlášť zlé ukazovatele sú vo veľkých mestách ako je Moskva a Petrohrad. Informovala o tom Ljubov Aboljanová, predsedkyňa Ruskej asociácie na podporu dojčenia.
„Je potrebné upustiť od reklamy náhrad materského mlieka, aby sme prelomili stereotypy. Samozrejme, veľa závisí od zdravotníckeho personálu. Navyše na univerzitách sa nevenujú príprave príslušných odborníkov,“ poznamenala Ljubov Aboljanová.
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info