Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Drevené uhlie pre kravy – skúsenosť kanadského farmára

Pre producenta mlieka a mliečnych výrobkov Aarona Smitha so sídlom v Ontáriu bol tento príbeh akousi šťastnou náhodou. Vrece biouhlia – dreveného uhlia, ktoré umiestnil do maštale, sa roztrhlo, čo umožnilo zvieratám prvýkrát ochutnať práškové čierne uhlie, ktoré sa rozsypalo po celej podlahe.

„Keď sme začali zametať, podišli k nám všetky kravy a v nasledujúcom okamihu ho dve alebo tri začali hltavo žrať, doslova hltať, čo som nečakal. Potom sa k nim pridali aj ostatné. Myslel som, že by sa mi chuť uhlia nepáčila, ale kravy si jedna po druhej naplnili ústa, odišli bokom a prežúvali ako na pastvine,“ spomína Smith.

Smith na svojej mliečnej farme udržiava 75 čistokrvných registrovaných holštajnských kráv na dojenie a nedávno dokončil ročný výskum, v ktorom sa aktívne uhlie používalo ako doplnok výživy teliat a dojníc.

„Som zvyknutý, že kravy koštujú pôdu na pastvine. Vyberú si kúsok zeme, obhrýzajú alebo olizujú pôdu, pravdepodobne sa snažia upokojiť svoje žalúdky alebo uspokojiť svoje vlastné minerálne potreby. Vidieť ich jesť uhlie bolo teda z hľadiska chuti zaujímavé, ale dávalo to zmysel z prirodzeného hľadiska – kravy sa podľa neho snažili starať prirodzene o svoje zdravie.

O biouhlie prejavili veľký záujem aj kravy v kravíne.

„Asi 40 percent je málo, ale menej ako 10 % konzumuje veľké množstvá jeden až dva dni – vo forme celkovej očisty čriev, čo je zrejmé zo zmeny hnoja. Môžete vidieť, kedy uhlie prechádza ich tráviacim systémom, pretože vychádza veľmi, veľmi zreteľne z druhého konca!“

Používanie dreveného uhlia v poľnohospodárstve je staré ako aztécka civilizácia, kde sa biouhlie používalo na zlepšenie pôdy. Pokiaľ ide o chov zvierat, vedci identifikovali environmentálne výhody tohto doplnku: kravy, ktoré jedia biouhlie, produkujú menej metánu.

Výskum tiež ukázal, že po pridaní do krmiva pre zvieratá umožňuje biouhlie zvieratám rýchlejšie sa zotaviť z choroby s menšou potrebou antibiotík. Dojnice produkujú viac mlieka a maštale lepšie voňajú.

Smith, vyzbrojený informáciami, otestoval svoje Holštainy: „Zmyslel som si, že získam dvojnásobnú návratnosť investície. Je to ako vyhodiť vrece dreveného uhlia na pole, ale nechal som ho najprv prejsť kravami. Pomáha to črevám zvierat a prispieva k zlepšeniu celkového zdravotného stavu tým, že odstraňuje toxíny z ich tela a po druhé, zlepšuje pôdu na pastvinách.

Veterinári a konzultanti umelého oplodnenia však mali o drevenom uhlí spočiatku pochybnosti, pretože ide o nevyberané spojivo, ktoré môže vytvárať minerálne alebo vitamínové blokády. To môže znížiť plodnosť.

V priebehu experimentu Smith nezistil vážne porušenia reprodukčného cyklu, ale práve naopak: miera tehotenstva sa zlepšila a počet stratených tehotenstiev sa znížil.

„Z mojich výsledkov je úplne jasné, že Biouhlie neovplyvňuje plodnosť ani celkový zdravotný stav pri nízkej terapeutickej dávke počas roka, kedy som testoval. Myslím si, že doplnok pomáha reprodukčným zvieratám nájsť dobrú rovnováhu energie, takže keď otehotnejú, môžu si ju udržať.“

V jeho skúške obsahoval aktívne uhlie Titan’s Carbon 2M 0,19 až 0,23 percenta sušiny pre každé zviera, čo viedlo k približne piatim kilogramom dreveného uhlia v celkovej zmesi pre 75 kráv denne počas jedného roka.

Teľatá boli voľne kŕmené do troch kilogramov denne. Drevené uhlie bolo tiež pridané počas peletizačného procesu v množstve 0,10 % sušiny.

Okrem viazania patogénov v tráviacom systéme teliat Smith očakával, že biouhlie pomôže udržiavať vyvážené pH žalúdka, čo má za následok menej škodlivých látok.

„Dôkazom je prírastok hmotnosti. Po tom, čo spotreba štartovacej kultúry dosiahla 1 kg za deň asi do 21. dňa, nevyskytli sa žiadne ochorenia a nárast sa dal ľahko sledovať. Teľatá neustále priberali od 1 kg 100 gramov do 1 200 so zrýchleným prírastkom hmotnosti na konci tekutej stravy,“ povedal Smith.

„Som za pridávanie doplnku v mladom veku, pretože je tu najvyššia účinnosť kŕmenia zo všetkých vekových skupín kráv. Pre teľatá je veľmi jednoduché spracovať krmivo a oveľa ľahšie získavajú prírastky za 0 – 6 mesiacov ako za šesť až 12 mesiacov. Myslím si, že investícia do najlepšieho kŕmenia od začiatku vám vždy prinesie najviac peňazí. Teraz vidíme väčšiu stabilitu rastu bez poklesu odstavenia,“ povedal.

„Pokiaľ ide o účinnosť samotných dávok dreveného uhlia, je ťažké posúdiť podľa jednej zmeny stravy za rok, najmä preto, že v našej situácii sme boli vo veľmi suchom lete. Preto sme museli niekoľkokrát meniť kŕmnu dávku,“ dodal.

Farmár teraz prestal dávať uhlie na 6 mesiacov na porovnanie a posúdenie vplyvu. Povedal však, že pravdepodobne použije biouhlie pre celé stádo ako alternatívu k hydrogénuhličitanu sodnému.

„V štúdii sme skutočne znížili spotrebu hydrogénuhličitanu sodného o dosť veľké množstvo, kým sa živili dreveným uhlím. Keď sa pozrieme do budúcnosti, teraz, keď nemáme drevené uhlie, spotreba hydrogenuhličitanu sodného opäť stúpa. Bude zaujímavé zistiť, či dokážeme kompenzovať časť nákladov na biouhlie kompenzáciou bikarbonátu,“ ukončil.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie